از سال ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰ چقدر گندم به ایران وارد شد؟

از سال ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰ چقدر گندم به ایران وارد شد؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
سخنگوی گمرک گفت: از سال ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰، ۹۶ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۸۷۹ تن انواع گندم به ارزش ۲۲ میلیارد و ۸۴۵ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۱۴۰ دلار وارد کشور شده است.

سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک در خصوص واردات گندم از سال ۱۳۷۱ تا ۱۴۰۰ توضیح داد: در ۳۰ سال گذشته ۹۶میلیون و ۴۸۴هزار و ۸۷۹تن انواع گندم به ارزش ۲۲میلیارد و ۸۴۵میلیون و ۸۶۷هزار و ۱۴۰دلار وارد کشور شده است.

او افزود: بیشترین میزان واردات گندم به ترتیب در سال ۹۳ با هفت میلیون و ۴۲۹ هزار تن، در سال ۱۴۰۰ با هفت میلیون و ۷۵هزار تن، در سال ۱۳۸۰ با ۶میلیون و ۷۷۱هزار تن و در سال ۱۳۹۱با همین میزان، در سال ۷۸با ۶میلیون و ۱۵۶هزار تن، سال ۷۶با پنج میلیون و ۹۴۲هزار تن، سال ۸۷با پنج میلیون و ۹۰۷هزار تن، در سال ۷۹ با پنج میلیون و ۷۶۶هزار تن و در سال ۸۸با پنج میلیون و ۶۱ هزار تن بوده است.

کمترین میزان واردات گندم در سال ۹۷

لطیفی در خصوص کمترین میزان واردات گندم گفت: در سال ۹۷ با واردات کمتر از ۳۶۰تن گندم، کمترین میزان واردات در طول یکسال را در سه دهه اخیر شاهد بودیم و پس از آن در سال ۹۶ با ۷۴هزار تن، در سال ۸۴ با ۱۰۵هزار تن، در سال ۸۶با ۱۸۹هزار تن و در سال ۹۰ با ۲۸۲هزار تن کمترین میزان واردات در بین سال‌های ۷۱ تا ۱۴۰۰ رخ داده است.

سخنگوی گمرک در ادامه در خصوص متوسط ارزش خرید گندم در سه دهه اخیر توضیح داد: قیمت هر کیلوگرم گندم در سال ۹۷ حدود هفتاد سنت بوده که در مقیاس هر کیلوگرم گران‌ترین و بعد از آن در سال ۹۱ با ۳۸ونیم سنت، در سال ۹۲با ۳۷سنت و در سال‌های ۱۴۰۰و ۱۳۸۷با ۳۵ سنت در ازای یک کیلوگرم گندم بالاترین میزان را برای خرید گندم را نشان می‌دهد.

او افزود: در سال ۷۳ کمترین میزان ارزش برای یک کیلوگرم گندم، کمتر از ۱۰ سنت بوده و پس از آن در سال ۸۳با ۱۲.۹سنت، سال‌های ۸۴و ۷۸ با ۱۳سنت، سال ۷۹ با ۱۳.۲سنت و سال ۸۱ با ۱۳.۴سنت در ازای واردات یک کیلوگرم گندم محاسبه شده است.

کانال اطلاع رسانی سخنگوی گمرک ایران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر