اولین نظرسنجی از انتخابات 1400 / محبوب‌ترین کاندیدا چه کسی است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜4
  • 👁️11699
  • 💬0

بورسان: مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نظرسنجی اولیه از میزان محبوبیت کاندیداهای احتمالی انتخابات 1400 انجام داده است. بر اساس این نظرسنجی، در حال حاضر میزان مشارکت حدود 48 درصد برآورد می‌شود و فعلا ابراهیم رئیسی در صورت کاندیدا شدن بیشترین شانس را برای پیروزی در انتخابات دارد.

آنطور که ایسپا می‌گوید، این نظرسنجی با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال کل کشور و اندازه نمونه ۱۵۶۹ از طریق مصاحبه تلفنی انجام شده است.

مشارکت به 50 درصد می‌رسد؟

اولین سوالی که از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پرسیده شده این بوده است که آیا در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو شرکت می‌کنید؟
پاسخ‌ها به پنج گزینه اصلی تقسیم شده است:
1- قطعا شرکت می‌کنم، 2- به احتمال زیاد شرکت می‌کنم، 3-هنوز تصمیمی نگرفته‌ام، 4- به احتمال زیاد شرکت نمی‌کنم و 5- قطعا شرکت نمی‌کنم.

43.3 درصد از مردم گفته‌اند که قطعاً در انتخابات 1400 شرکت می‌کنند
4.7 درصد نیز گفته‌اند که به‌احتمال زیاد شرکت خواهند کرد
20.8 درصد گفته‌اند که هنوز تصمیمی نگرفته‌اند
5.8 درصد گفته‌اند که احتمال کمی دارد که شرکت کنند
25.3 درصد مردم نیز اعلام کرده‌اند که به هیچ وجه شرکت نمی‌کنند

بر این اساس تا اینجای کار می‌توان گفت مشارکت در انتخابات حداقل 48 درصد است.

به کدام کاندید رای می‌دهید؟

اما سوال دومی که ایسپا از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پرسیده این بوده است: «من اسم چند شخصیت سیاسی را می خوانم. اگر هر کدام کاندیدای ریاست جمهوری شوند تا چه حد احتمال دارد شما به هر یک از این افراد رای بدهید؟» اسم 12 شخصیت سیاسی که اخیرا احتمال حضور آنها در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده عنوان شده است.

این شخصیت‌ها شامل ابراهیم رئیسی، سعید محمد، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، سید حسن خمینی، محسن رضایی، علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، علی مطهری، مسعود پزشکیان، محمدجواد ظریف، سعید جلیلی و حسین دهقان بوده است.

پاسخ به این سوال نظرسنجی 6 گزینه داشته است: 1- اصلا(به این شخصیت رای نمی‌دهم) 2-کم 3- تاحدی 4- زیاد 5- نمی‌شناسم و 6- نمی‌دانم/بی‌پاسخ.

اولین نظرسنجی ایسپا از کاندیدای محبوب انتخابات

چند نکته از پاسخ شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی به جز کسانی که قطعا رای نمی‌دهند قابل استخراج است:

5 کاندیدای محبوب

اول اینکه رئیسی، حسن خمینی، قالیباف، ظریف و سعید محمد 5 نفر اولی هستند که رای قطعی آرای را کسب کرده و به نوعی محبوب‌ترین بوده‌اند.

(احتمال خطای نظرسنجی بالا است)

دوم اینکه بسیاری از کاندیداها هنوز برای عموم مردم ناشناس هستند، در واقع بیشترین رایی که به کاندیداهای احتمالی داده شده «نمی‌شناسم» بوده است. بنابراین ممکن است با مشخص شدن کاندیداها و آغاز رقابت‌های انتخاباتی رای افراد تغییر زیادی کند. حسین دهقان(اصولگرا و مشاور نظامی رهبری) و سعید محمد (اصولگرا و معاون سابق سپاه‌پاسداران) بیشترین رای نمی‌شناسم را کسب کرده‌اند. اصولگرایان بر این باورند که سعید محمد می‌تواند مانند احمدی‌نژاد در انتخابات 84، پدیده انتخابات 1400 باشد.

رئیسی محبوب‌ترین شخص

سوم، اما بر اساس نتایج اولیه در حال حاضر ابراهیم رئیسی(رئیس قوه قضاییه) بیشترین محبوبیت را بین مردم دارد و دارای شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات است. او علاوه بر اینکه بیشترین گزینه قاطع آری را کسب کرده، کمترین پاسخ نه قاطع را بین این 12 کاندید از آن خود کرده است.

این در حالی است که رئیسی هنوز برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی نکرده است. غالب اصولگرایان اعلام کرده‌اند که در صورت حضور رئیسی در انتخابات به نفع او کنار می‌روند. در این میان نیز برخی بر این باورند از آنجایی که او با انتصاب رهبری به عنوان رئیس قوه قضاییه خدمت می‌کند، در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

وضعیت اصلاح‌طلبان

اما در این لیست تنها دو نام نزدیک به اصلاح طلبان دیده می‌شود پزشکیان(نایب رئیس مجلس دهم) و دیگری محمدجواد ظریف.

پزشکیان نیز جزو افرادی است که برای عموم مردم ناشناس است و رای نمی‌شناسم زیادی کسب کرده است.

اما میزان رای محمد جواد ظریف نیز چندان تعریفی ندارد. 36.6 درصد اعلام کرده‌اند «اصلا» به ظریف رای نخواهند داد. در مقابل 12.5 درصد افراد گفته‌اند که به وزیر امور خارجه کنونی به طور قطعی رای خواهند داد. ظریف تاکنون اعلام کرده که حاضر به ثبت‌نام در انتخابات نیست، با این حال آنطور که خبرها نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان روی ظریف به عنوان کاندیدای منتخب بیشترین اتفاق آرا را دارند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر