نگاهی به صنایع جذاب بورس امروز

نگاهی به صنایع جذاب بورس امروز
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بازار سرمایه امروز شرایط به مراتب بهتری را دنبال می‌کند و شاخص کل بورس پس از گذشت دو و نیم ساعت از شروع معاملات، رشد ۰.۴ درصدی را ثبت کرده است و در سمت دیگر نیز شاخص هم‌وزن با افزایش ۰.۲۸ درصدی، روز سبزی را برای بورس تهران رقم زده‌اند.

در این بین اما تمامی صنایع و نمادها روند مثبتی را در پیش نگرفته‌اند و به نظر می‌رسد که رشد حاصل شده بیشتر از سمت دو صنعت خودرویی و غذایی باشد. این دو صنعت که طی چند ماه گذشته شرایط مختص به خود را داشتند، امروز با استقبال فعالین بازار مواجه شده‌اند تا بتوانند با ثبت یک بازدهی مثبت، شاخص‌های بازار سرمایه را نیز رشد دهند.

خبری که خودرویی‌ها را مثبت کرد

صنعت خودرو که مدت‌هاست پس از اعلام خبر واگذاری بلوک سهام دولتی در دو شرکت ایرانخودرو و سایپا و همچنین شرکت‌های تودلی آن‌ها، هرازچندگاهی تقاضا را به سمت خود جلب می‌کنند، این روزها یک بدم به این اتفاق نزدیک‌تر شده‌اند. مدتی بود که فراخوان واگذاری سهام شرکت‌های خودروساز از هفته‌ای به هفته دیگر موکول می‌شد اما امروز برای دومین بار این فراخوان منتشر شد تا سهامداران این صنعت امید بیشتری به انجام سریعتر آن داشته باشند.

واگذاری سهام دولت در شرکت‌های خودروسازی قدم مثبتی در جهت خصوصی‌سازی این شرکت‌هاست که می‌تواند تاثیر بسزایی در روند مدیریت، عملیات و وضعیت مالی آن‌ها داشته باشد. اگرچه سهم مستقیم دولت در این شرکت‌ها کمتر از ۵۰ درصد است اما به دلیل اهمیت و حساسیت آن، دولت همواره در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های آن نقش اصلی را بازی می‌کند، از این رو این اتفاق می‌تواند چشم‌انداز صنعت خودروسازی را روشن‌تر از قبل کند.

اما همانطور که در گذشته نیز چندین بار اشاره شد، صنعت خودروسازی کشور این روزها از مشکلات مهم‌تری رنج می‌برد که نمونه بارز و اصلی آن قیمت‌گذاری دستوری است. نرخ‌گذاری در محصولات این شرکت‌ها علاوه بر فشار سنگینی که به تولیدکنندگان وارد کرده است، به دلیل کمبود تولید و عرضه محصولات و عدم توانایی پاسخ به نیاز بازار، مصرف‌کنندگان را نیز با چالشی جدی برای خرید خودرو از کارخانه مواجه کرده و منجر به افزایش اختلاف قیمت‌ها در بازار آزاد شده است.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا پس از این واگذاری، دوباره دولت سیاست‌های خود را به خودروسازها تحمیل خواهد کرد یا در نهایت این صنعت از بند قیمت‌گذاری دستوری رها خواهد شد.

غذایی‌های سبزپوش

یکی دیگر از گروه‌های سبزپوش بازار امروز، گروه غذایی است که غالب سهام آن در محدوده‌های بالای دامنه نوسان در حال معامله هستند. این شرکت‌ها که پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد توجه فعالین بازار قرار گرفتند، مدتی هست که تقاضای خوبی را در تابلوی معاملات بورس دارند.

شرکت‌های غذایی پس از انتشار صورت‌های مالی بهار نشان دادند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توانسته به بهبود وضعیت مالی و سودآوری آن‌ها کمک کند و اکثرا با افزایش سود و‌ حاشیه سود نسبت به فصل قبل همراه بودند. تنها نکته‌ای که شاید کمی ابهام در وضعیت این شرکت‌ها قرار داده بود، این است که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تقریبا از ابتدای خرداد ماه رقم خورد و نمی‌شد که تنها با یک ماه، رای نهایی به بهبود وضعیت سودآوری آن‌ها داد. از سمت دیگر به دلیل به دلیل افزایش قیمت، احتمال کاهش مصرف در مصرف‌کنندگان نیز بالا رفته است که می‌تواند شرکت‌ها را با کاهش تولید و فروش مقداری همراه کند. از این رو همه نگاه‌ها به گزارش‌های ماهانه دوخته شد.

اکنون اما اکثر شرکت‌های این گروه گزارش‌های ماهانه خود را منتشر کرده‌اند و می‌توان گفت که شرایط برای همه یکسان دنبال نشده است و برخی از شرکت‌ها همانطور که نگرانی وجود داشت، نتوانسته‌اند همچون ماه گذشته تولید کنند و بفروشند اما برخی دیگر به تداوم روند تولید و فروش‌های خوب در تیر ماه ادامه داده‌اند. به هرحال این صنعت همچنان به دلیل شرایطی که دارد یکی از مورد استقبال‌ترین صنایع بازار است که این روزها عملکرد خوبی را در تابلوی معاملات داشته‌اند اما شاید نیاز است که برای تایید آنچه که ارزندگی آن‌ها را اثبات می‌کند، تا انتشار صورت‌های مالی تابستان صبر کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر