بدهی خودروسازان به صنعت تایر چقدر است؟

بدهی خودروسازان به صنعت تایر چقدر است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
رئیس هیات مدیره انجمن صنعت تایر ایران گفت: خودروسازان تایرهای مورد نیاز خود را چهار ماهه از تایرسازان می‌خرند، اما پرداختی‌هایشان تا ۶ ماه و در پاره‌ای موارد تا یک سال به طول می‌انجامد و بدهی خودروسازان به تایرسازان در پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسید.

حمیدرضا عبدالمالکی، رئیس هیات مدیره انجمن صنعت تایر ایران اعلام‌ کرد: بدهی خودروسازان به تایرسازان در پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسید که این بدهی شامل تراکتورسازی هم می‌شود.

او افزود: خودروسازان مطابق قرارداد، تایرهای مورد نیاز خود را چهار ماهه از تایرسازان می‌خرند، اما پرداختی‌هایشان تا ۶ ماه و در پاره‌ای موارد تا یک سال به طول می‌انجامد.

عبدالمالکی بیان‌ کرد: این دیرکردها سبب شده تا منابعی که تایرسازان از بانک‌ها به عنوان سرمایه در گردش دریافت می‌کردند نیز دچار مشکل شده و در صنعت خودروسازی قفل شود.

اعتبارات تایرسازان در بانک‌ها افزایش یابد

این مقام صنفی خواستار آن شد تا به عنوان یک راهکار برای برون‌رفت از این شرایط، اعتبارات تایرسازان در بانک‌ها افزایش یابد.

وی خاطرنشان‌کرد: تایری که به خودروسازان عرضه می‌شود لاستیک فابریک یا OE (Orginal Equipment Tire) است که از امکانات و استانداردهای خاص خود برخوردار است، با این حال وفای به عهد خودروسازان ضعیف است.

عبدالمالکی تصریح‌ کرد: از آنجایی که خودروسازان جزو مشتریان عمده تایرسازان هستند و علاقه‌مند به رشد و توسعه آنها هستیم، همچنین با توجه به الزام وزارت صمت، با آنها همکاری تنگاتنگی داریم.

وی تاکید کرد: تایرسازان حتی برای تولید تایرهای جدید برای محصولات نوبرانه خودروسازان نیز آمادگی کامل دارند.

گفتنی است، صنعت تایرسازی کشورمان متشکل از ۱۱ تایرساز و واحد تولیدی است.

سال گذشته مجموع تایرهای تولیدی اعضای انجمن صنعت تایر ایران ۳۱۰ هزار تن بود که ۲۶۰ هزار تن آن را تایر خودرو تشکیل می‌داد.

همچنین تولید لاستیک خودروهای سواری با ۲۱.۵ میلیون حلقه در سال ۱۴۰۰، بیش از ۹۰ درصد نیاز داخل به این محصول را پوشش داد و در این زمینه شرکت‌ها به خودکفایی کامل نزدیک شده‌اند.

در تایرهای سواری رینگ ۱۶ اینچ به بالا، سالیانه نیازمند یک میلیون حلقه واردات هستیم که پارسال نیمی از این نیاز در داخل تولید شد. امسال برای تولید ۱.۷ میلیون حلقه از این تایرها برنامه‌ریزی شده است.

در سال‌های گذشته در زمینه ساخت داخل ماشین‌آلات این صنعت پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است و اکنون ۵۰ درصد ماشین‌آلات مورد نیاز خطوط تولید در داخل ساخته می‌شود.

همچنین نیاز به تایرهای باری سنگین رادیال در کشور سالیانه ۱.۴ میلیون حلقه است که فقط ۴۰۰ هزار حلقه آن در داخل تولید و تامین می‌شود و بقیه آن وارداتی است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر