مرور روزنامه‌های صبح امروز شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

پیش بینی برخورد بورس به کف؟

پیش بینی برخورد بورس به کف؟
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️595
  • 💬0

بورسان: رکوردهای جدید از تورم مهر ماه، زیان دوطرفه از قیمت گذاری خودرو، فروش فوق‌العاده بنزین در بورس انرژی، بهبود ارزشگذاری قیمت سهام و نتیجه آخرین مناظره ترامپ و بایدن مهم‌ترین موضوعات مورد توجه مطبوعات امروز بودند. 

 

روزنامه خراسان با تیتر «رکوردهای جدید تورم» به تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از تورم مهر پرداخته که بیشترین رقم در دو سال اخیر محسوب می‌شد. ضمن آنکه تورم نقطه به نقطه به ۴۱ درصد رسیده است، بخش حمل و نقل تا ۱۰۹ درصد تورم را ثبت کرده است. 

روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان «رالی باخت-باخت خودرو» به بحث قیمت‌گذاری دستوری خودرو پرداخته و تاکید می‌کند این روش قیمت‌گذاری هم به زیان مصرف‌کننده بود و هم تولیدکنندگان را با زیان سنگین مواجه کرده است. به طوری که سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع زیان انباشته ۴۰ هزار تومانی را تا پایان شهریور ثبت کرده‌اند. به نوشته این روزنامه، پس ناکارآمدی قیمت‌گذاری شورای رقابت، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز نتوانسته به طور تاریخی عملکرد چندان مناسبی داشته باشد که علت اصلی آن نوع نگاه دستوری به قیمت‌گذاری‌هاست. با این حال، گمانه‌هایی مطرح است که وزارت صمت قرار است قیمت‌ها را به حاشیه بازار برساند و عملا به این ترتیب با آزادسازی قیمت‌ها هم مصرف‌کنندگان با نرخ‌های پایین‌تر بتوانند خودرو بخرند و هم راهی برای خروج تولیدکنندگان از زیان باز شود. 

در گزارش دیگر این روزنامه به «فروش بزرگ بنزین در بورس» پرداخته شده است.  بزرگ‌ترین فروش صادراتی بنزین در تاریخ بورس انرژی در پایان مهرماه با صادرات ۲۸ میلیون بشکه به ثبت رسید تا بزرگ‌ترین روز معاملاتی در تاریخ بازار سرمایه رقم بخورد. این محموله‌های صادراتی بنزین با حداقل قیمت ۶ هزار و ۶۰۰ تومان بر هر لیتر به ارزش یک میلیارد و ۲۴۸ میلیون دلار به مقاصد زمینی و دریایی موجب شد تا مهرماه طلایی بورس انرژی به ثبت برسد تا ارزش معاملات این ماه در نهایت به ۷۷/ ۳۸ هزار میلیارد تومان بالغ شود که بالاترین رکورد این بازار است.

اما در تیتر بورسی این روزنامه «بورس به سمت تعادل بنیادین» مورد توجه بوده است. نویسنده معتقد است پس از آنکه بورس در مهر ماه بزرگترین افت ماهانه تاریخ خود را تجربه کرد هم قیمت‌ها متعادل‌تر شده و هم از سمت دیگر، گزارش‌های عملکرد نیمه نخست سال فراتر از انتظار بوده است. بنابراین، در صورت تحقق میانگین نرخ دلار موثر فروش شرکت‌ها معادل ۲۲ هزار تومان و تکرار عملکرد فصلی تابستان گذشته، نسبت قیمت بر درآمد آتی بازار در محدوده ۱۵ واحد به دست می‌آید؛ رقمی که پیش‌تر تا مرز ۲۵ واحد بر مبنای همین محاسبات پیش رفته بود. از مجموع موارد فوق، این نتیجه‌گیری مطرح می‌شود که بازار سهام هم از جهت ارزش‌های نسبی و هم از جهت نسبت‌های ارزش‌گذاری (با دلار به مراتب کمتر از نرخ کنونی) در شرایط منطقی‌تری قرار گرفته است. از این منظر، به‌رغم ناگوار بودن کاهش اخیر قیمت‌ها، چشم‌انداز بورس تهران هم اکنون در وضعیت پایدارتری است و احتمالا موقعیت بهتری برای سرمایه‌گذاران میان‌مدت و بلند‌مدت جهت فعالیت در این حوزه فراهم می‌آورد.

روزنامه آرمان ملی اما با تیتر «نزاع بدون برنده» به آخرین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن پرداخته است که می‌گوید نظرسنجی‌ها همچنان بایدن را پیروز انتخابات می‌دانند و این مناظره‌ها تاثیر خاصی روی انتخاب مردم نداشته است. 

👈👈👈 بررسی اقتصادی روزنامه‌های صبح ایران را به طور کامل هر روز می‌توانید ساعت ۸:۳۰ دقیقه در برنامه زنده شمارش معکوس بورسان ببینید

صفحه اول روزنامه خراسان شنبه ۳ آبان ۹۹
صفحه اول روزنامه دنیای اقتصاد شنبه ۳ آبان ۹۹
صفحه اول روزنامه آرمان ملی شنبه ۳ آبان ۹۹
اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...