عامل پنهان طاقت‌فرسا شدن افزایش سرمایه در بورس

عامل پنهان طاقت‌فرسا شدن افزایش سرمایه در بورس
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️3
  • 👁️147
  • 💬0

 

بورسان: در حالی‌که نقدشوندگی یکی از ارکان مهم سرمایه‌گذاری در بازار سهام محسوب می‌شود اما این موضوع زمانی‌که به افزایش سرمایه یک شرکت می‌رسد با تهدید جدی مواجه می‌شود. مساله‌ای که به خصوص برای شرکت‌ها با افزایش سرمایه از آورده نقدی با انتشار حق تقدم سهام بسیار ناامیدکننده می‌شود.

از سال‌ها قبل نسبت به روند کند افزایش سرمایه‌ها در شرکت‌ها نقدهای زیادی وجود داشت و اعتراض زیادی نسبت به رویه انجام افزایش سرمایه وجود دارد. افزایش سرمایه‌ها به دلایل متفاوتی مانند تامین مالی طرح یا تصفیه بدهی با سهام‌دار عمده یا اصلاح ساختار صورت‌های مالی انجام می‌شود. در حالی‌که همیشه زمان انجام افزایش سرمایه‌ها طولانی بود از ابتدای سال ۹۹ این روند حتی طولانی‌تر و فرسایشی‌تر نیز شده است. البته این موضوع برای شرکت‌هایی که افزایش سرمایه از محل آورده نقدی داشته‌اند بیش از بقیه چشم‌گیر است. هنوز شرکت‌هایی وجود دارند که در اسفند سال گذشته مجمع افزایش سرمایه از محل آورده را تصویب کرده است و هنوز بعد از گذشت نزدیک به ده ماه این افزایش سرمایه ثبت نشده است.

رویه طولانی‌مدت افزایش سرمایه بعضا باعث می‌شود که رغبتی برای شرکت در پذیره‌نویسی وجود نداشته باشد و سرمایه‌گذار ریسک قفل شدن سرمایه برای چندین ماه را نپذیرد. واقعا در دوره‌ای که تمامی اقدامات مکانیزه شده است علت این رویه به شدت فرسایشی و مخرب مشخص نیست. برخی از پیگیری‌ها نشان می‌دهد که تاخیر شرکت و سازمان بورس در پروسه افزایش سرمایه علت اصلی چنین مشکلی است.

این موضوع می‌تواند اثرات بد خود را در ادامه بر پذیره‌نویسی شرکت‌ها بگذارد و اختلاف قیمت حق تقدم با قیمت سهام اصلی بسیار بیشتر از سطوح تعادلی رقم بزند. در حالی‌که هیچ منطقی برای توجیه چنین تاخیر طولانی‌مدت برای انجام افزایش سرمایه یک شرکت مشاهده نمی‌شود برخی کرونا را در این میان بی‌تاثیر نمی‌دانند. اگر موضوع کرونا باشد یعنی این‌که هنوز سیستم کاغذی و بوروکراسی اداری طاقت‌فرسا و نیاز به مراجعه حضوری در بدنه سازمان بورس وجود دارد و در شرایطی که تمامی کسب و کارها حداکثر تلاش خود را برای کاهش مراجعات حضوری به کار گرفته‌اند لازم به نظر می‌رسد به این موضوع هرچه سریعتر رسیدگی شود.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • محمد رضا صفری

    آپ آبروی هر چی پرداخت سود رو بود..برد.
  • کورش جباری

    سلام کاملاً موافقم متأسفانه پرداخت سود هم مانند افزایش سرمایه و..... خیلی خیلی طولانی است وقتی دربرخی کشورها در سال تا ۴بار سود نقدی می‌دهند و رقم آن ازفاکتور های اصلی سرمایه گذاران است ولی در ایران متأسفانه تا ده ماه زمانبر است (مثل سیتا و....) و باعث شده اینجا برای کسی زیاد جالب نباشد.