بورس اعتماد به نفس خود را پیدا می‌کند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
معاملات امروز بازار سرمایه با سبزپوشی اکثریت سهام آغاز شد.

بورسان: معاملات امروز سهام با سبزپوشی اکثریت سهام آغاز شده و بیش از ۷۰ درصد نمادهای بازار بر مدار رشد قیمت قرار دارند.

از آن مهم‌تر ارزش معاملات خرد در ۲۰ دقیقه ابتدایی حدود ۴۸۰ میلیارد تومان است. باید دید این روند تا انتها ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر.
در همین ۲۰ دقیقه حدود ۱۷ میلیارد تومان دیگر از سرمایه‌های حقیقی از سهام خارج شده است.

نکته مثبت دیگر معاملات امروز کاهش قابل‌ملاحظه‌ تعداد صف‌های فروش است.
تعداد صف‌های خرید در این دقایق ابتدایی ۳۷ مورد بوده و ارزش این صف‌ها به ۱۳۳ میلیارد تومان می‌رسد.

در مقابل تعداد نمادهای با صف‌ فروش ۵۵ مورد است که نسبت به روزهای گذشته کاهش قابل‌ ملاحظه‌ای داشته است. ارزش صف‌های فروش نیز ۲۳۱ میلیارد تومان است.

نقشه امروز بورس

چشمان سهام به خودرو دوخته شده است

معاملات سهام خودرو از ابتدای روز در نزدیکی سقف قیمتی دنبال می‌شود. نزدیک به ۱۰ درصد ارزش معاملات در همین یک نماد رقم خورده و به نظر می‌رسد وضعیت سایر بازار به معاملات این گروه گره خورده است.

خودرو برای صعود هم انگیزه‌های بنیادی دارد و هم خاطره خوش. شاید این تصور منطقی باشد که اگر در چنین شرایطی بازار به این صنعت روی خوش نشان ندهد جای چندانی برای خوش‌بینی به سایر گروه‌ها وجود نخواهد داشت.

روز گذشته در گزارش «سهام خودرویی با برجام جذاب می‌شود؟ » عنوان شد که « شرکت‌های خودرویی از چندین لحاظ با برجام وضعیت بهتری خواهند داشت. حتی اگر شرکای خارجی تصمیم به بازگشت نداشته باشند، کاهش تورم انتظاری می‌تواند رشد قیمت نهاده‌های تولید را کند کرده و فرصت سودآوری بیشتری را برای این شرکت‌ها فراهم کند.

همچنین دسترسی این شرکت‌ها به قطعات حساس و تعیین‌کننده وارداتی نیز تسهیل خواهد شد و می‌توان انتظار داشت شاهد رشد تیراژ تولید نیز باشیم.»

در این شرایط اگر شرکت‌های فرانسوی نیز به ایران بازگردند می‌توان انتظار داشت که رویای سودآوری این شرکت‌ها شکل واقعیت به خود بگیرد.

همچنین در گزارش «رالی سهام خودرویی در رکود بورس » به علت اصلی توجه به این گروه پرداخته شد و تحلیل تکنیکال سهام ایران‌خودرو ارائه شد.

مطالعه هر دو گزارش می‌تواند برای مخاطبین مفید باشد.

موج اول عرضه در معاملات امروز

حدود ۹۰ دقیقه از معاملات امروز می‌گذرد و شاهد افزایش فشار عرضه‌ها در کلیت بازار هستیم.

سهام خودرویی از سقف قیمتی فاصله گرفته‌اند و نمادهای بانکی به محدوده صفر قیمتی نزدیک شده‌اند.

نکته جالب توجه بازگشت دلار به کانال ۲۸ هزار تومانی است. این مساله می‌تواند سیگنال مهمی برای بورس تهران باشد. به نظر می‌آید سطح ۲۷ هزار تومانی همچنان در مقابل ریزش دلار سد بسیار محکمی است و شکست آن نیاز به اخبار بسیار جدی و انگیزه‌های قوی دارد.

این خبر از این لحاظ برای بورس تهران حائز اهمیت است که اگر سطح تعادلی دلار بعد از حصول توافق در وین در محدوده ۲۷ هزار تومانی قرار بگیرد، بازار سهام یکی از مهم‌ترین ریسک‌های پیش روی خود را پشت سر خواهد گذاشت و بعد از آن تنها به نرخ سود بدون ریسک خواهد اندیشید.

میانگین نرخ سود اخزا در معاملات روز گذشته به مرز ۲۳ درصد نزدیک شده و به نظر می‌رسد این بازار نیز در حال نزدیک شدن به تعادل است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر