تک‌ سهم دلاری پرخریدار این روزهای بازار سهام

تک‌ سهم دلاری پرخریدار این روزهای بازار سهام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بورس تهران امروز نیز در ادامه روزهای قبل با افزایش عرضه همراه بود. همچنان نگاه بورس به دلار دوخته شده است. سقوط دلار در هفته‌های اخیر و انتظار برای افت بیشتر دلار با انتظار برای سیگنال مثبت از مذاکرات هسته‌ای فشار را بر سهام دلاری افزایش داده است. در چنین شرایطی استقبال بازار از برخی از نمادهای دلاری مانند شبندر جالب توجه است.

بورسان؛ شبندر از نمادهایی است که امروز حتی رشد دو درصد قیمت را نیز تجربه کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین محرک برای استقبال از سهام پالایش نفت بندرعباس در شرایط کنونی انتظار برای انتشار عملکرد پاییز این شرکت است. در گزارش‌های پیشین بورسان به انتظار برای عملکرد خوب از شبندر در سه ماهه سوم سال ۱۴۰۰ اشاره شده بود.

در گزارش با عنوان «چرا شپنا و شبندر به صف نشستند؟‌»‌ به این موضوع اشاره شد که محاسبات از بهبود دو تا سه دلاری کرک اسپرد پالایشگاه‌های داخلی نسبت به میانگین بهار و تابستان خبر می‌دهد. با این حال ابهام برای سود پالایشی‌ها به حدی زیاد است که نمی‌توان اظهارنظر دقیقی در این خصوص داشت و باید منتظر انتشار عملکرد پاییز این شرکت‌ها بود و حتی احتمال انتشار همراه با تاخیر صورت مالی پاییز این شرکت‌ها نیز مشابه با فصل‌های قبل وجود دارد.

با همه این ابهام‌ها به نظر می‌رسد با امید به عملکرد خوب از پاییز استقبال از سهام پالایش نفت بندرعباس افزایش یافته است. نکته جالب توجه این‌که این موج کمتر در دیگر نمادهای پالایشی مشاهده می‌شود. این موضوع از نگاه کارشناسان به دلیل برچسب لیدری است که احتمالا بازار برای شبندر انتخاب کرده است.

اگر تخمین سود از پاییز پالایشی‌ها درست باشد (باید منتظر انتشار عملکرد پاییز بود) می‌تواند کف حمایتی مناسبی در این قیمت‌ها ایجاد کند. البته همچنان احتمال واکنش به افت احتمالی دلار مطرح است. همچنین کرک اسپرد پالایشی‌ها در هفته‌‌های گذشته از اوج خود در پاییز فاصله گرفته است؛ اما امید به بهبود نسبی کرک‌ها با رشد دوباره نفت تا ۸۰ دلار و عبور از سویه اومیکرون در سطح جهان وجود دارد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر