پنج رکورددار افزایش قیمت در سال ۲۰۲۱

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: قیمت کالاها از انرژی و فلزات گرفته تا محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۱ افزایش چشمگیری پیدا کردند.

۱- افزایش قیمت مواد غذایی به نوعی که قیمت قهوه حدود ۹۰ درصد افزایش یافته است. می‌توان گفت کرونا و خشک سالی دلیل این افزایش قیمت‌ها بوده است. به این شکل که قیمت برخی از کالاهای اساسی در سال ۲۰۲۱ به بالاترین میانگین قیمت خود در ۴۶ سال گذشته رسید.

۲- افزایش قیمت سوخت و گاز طبیعی؛ رشد قیمت نفت از بشکه‌ای ۴۰ به ۸۵ دلار بیشترین تأثیر را در تورم و گرانی که شرکت‌های بزرگ و کارخانه‌های صنعتی تا حدود زیادی متکی به این محصول هستند، گذاشت. علاوه بر این قیمت کالاهای مهم و ضروری نظیر گندم، خوراک دام و روغن نیز به شدت رشد کرده و روی گرانی کالاهای وارداتی کشورها اثر داشت.

۳- بیت کوین از ابتدای سال تا کنون ۶۵ درصد افزایش قیمت داشت. با وجود نوسانات شدید تقریبا تمامی آنها در سال ۲۰۲۱ پربازده بودند.

۴- در سال ۲۰۲۱ سرمایه‌گذاران آمریکایی به تنهایی بیش از یک تریلیان در بازارسهام جهانی سرمایه‌گذاری کردند که سه برابر رکورد قبلی است.

۵- افزایش قیمت جهانی محصولات اساسی از جمله انرژی باعث تورم شدید در کشورها شده است.

بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد: بخش زیادی از افزایش قیمت‌ها و تورم کشورها به دلیل بالا رفتن قیمت جهانی کالاهای اساسی و نفت و انرژی است که با وجود رفع موانع و محدودیت‌های عرضه پس از کرونا، همچنان پیش می‌تازد.

سال ۲۰۲۱ از لحاظ تغییرات قیمت‌ها، سال به یاد ماندنی بوده است. سال ۲۰۲۱ قیمت چه محصولاتی را برای شما خاطره انگیز کرد؟ پنچ چیزی که سال ۲۰۲۱ بیش‌ترین افرایش قیمت را داشتند؟

📍منبع: تی‌آرتی ورلد

اخبار مرتبط
مشاهده برنامه کامل
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر