بورسان - Bourseon

دو روایت متفاوت از اصلاح در بازار ارز

دلار در مرز حساس صعود یا سقوط

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: قیمت دلار امروز در ادامه روز گذشته مسیر نزولی خود را ادامه داد و دلار نقدی برای دقایقی به کانال 27 هزار تومان رسید. برخی از فعالان بازار چشم‌انداز آغاز مذاکرات احیای برجام را عامل فشار بر دلار مطرح می‌کنند و اما عده دیگری با نظری غیرخوشبینانه نسبت به نتایج مذاکرات پیش رو، تنها عامل فشار را افزایش عرضه از سوی بازارساز می‌دانند.

دسته نخست با امید به احیای برجام در مذاکرات پیش رو، چشم انداز افزایش عرضه ارز و کاهش التهاب اقتصادی کشور را انتظار می‌کشند. با این حال با توجه به تاخیر طولانی مدت در آغاز مذاکرات احیای برجام چنین انتظاری از مذاکرات پیش رو بسیار خوشبینانه به نظر می‌رسد. زیرا اگر بنا بود که مذاکرات با چنین سرعتی به نتیجه برسد دیگر دلیلی برای این همه تعلل وجود نداشت.

دسته دوم با خوشبینانه دانستن نظرات گروه نخست، ادامه روند صعودی قیمت دلار را تا پایان سال و حداقل تا زمان انتشار نتیجه ملموس از مذاکرات محتمل می‌دانند. برخی شنیده‌ها از شرط ایران برای آغاز مذاکرات گفته‌اند و همین موضوع را نشانه‌ای از مذاکرات طولانی و فرساینده می‌دانند.

از طرفی ارزش نقدینگی کشور به 4 هزار همت رسیده؛ به عبارتی نقدینگی کشور نسبت به سال گذشته رشد نزدیک به 39 درصد را ثبت کرده است. با چشم‌انداز پیش رو، اگر رویه صادرات نه‌چندان قوی نفت در نیمسال نخست، در نیمه دوم سال نیز تکرار شود (شایعات از افزایش محسوس صادرات در نیمه دوم با مقصد چین خبر می‌دهد) احتمال نقدینگی 5 هزار همتی در شش ماه آینده چندان دور از انتظار نیست. از طرفی با توجه به تورم سنگین امسال و کاهش محسوس قدرت خرید جامعه احتمالا باید در انتظار جهش سطح بودجه عمومی کشور بود. لایحه بودجه در ماه‌های آینده از سوی دولت به مجلس ارایه می‌شود و می‌توان چشم‌انداز کسری بودجه، چاپ پول و رشد نقدینگی و به دنبال آن چشم‌انداز تورمی را رصد کرد.

به طور خلاصه، هر چه در رسیدن به توافق تاخیر بیشتری را شاهد باشیم بر شدت انتظارات تورمی افزوده خواهد شد. همین موضوع نیز باعث شده که اگر برجام حتی در یک ماه آینده احیا شود تفاوت معناداری با 6 ماه قبل داشته باشد و اثرات آن را در بالاتر رفتن کف نرخ دلار با وجود احیای برجام می‌توان مشاهده کرد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر