خبرنامه اقتصاد ایران؛ ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

چرا ایران و آمریکا از اعلام بن‌بست در مذاکرات امتناع می‌کنند؟

چرا ایران و آمریکا از اعلام بن‌بست در مذاکرات امتناع می‌کنند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

چرا ایران و آمریکا از اعلام بن‌بست در مذاکرات امتناع می‌کنند؟

مذاکرات وین از اواخر اسفند متوقف شده با این حال دو طرف ایرانی و آمریکایی از اعلام شکست مذاکرات امتناع می‌کنند و بر این باورند که هنوز شانس رسیدن به توافق وجود دارد. نیویورک تایمز بر این باور است که همچنان رسیدن به توافق برای دو طرف مزایایی دارد و از سوی دیگر عبور از برجام و شکست مذاکرات می‌تواند چنان هزینه بالایی داشته باشد که آمریکا و ایران را از اعلام شکست مذاکرات برحذر کند. بر اساس این گزارش شکست مذاکرات به این معنا است که بایدن باید بین پذیرش ایران هسته‌ای زیر سایه همیشگی تحریم‌های بین‌المللی و برخورد نظامی برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران یکی را انتخاب کند.

پنج نکته در مورد دلار توافقی

اخیرا با شتاب قیمت دلار در بازار آزاد، بانک مرکزی برای کنترل قیمت آن ورود کرد و با اجرای یک سیاست ارزی جدید، سعی در متعادل کردن نرخ ارز داشت. بنابر این سیاست جدید، صادرکنندگان می‌توانند با نرخ توافقی، ارز خود را به صرافی‌ها بفروشند تا به این ترتیب با افزایش حاشیه سود آنها، عرضه ارز بیشتر شود. ازطرفی هر فردی می‌تواند با ارائه کارت ملی، دو هزار یورو یا دلار را از صرافی‌ها با نرخ توافقی دریافت کند که این نرخ توافقی با نرخ ارز مسافرتی که با صرافی بانک ملی عرضه می‌شود و کمتر بوده، متفاوت است. حالا سوال این است که این سیاست جدید بانک مرکزی چگونه کار می‌کند و اصولا چقدر می‌تواند اثرگذار باشد؟‌ کارشناسان ضمن تشریح شیوه عملیاتی شدن این سیاست ارزی، میزان اثرگذاری آن را موقت می‌دانند .

خداحافظی‌ بورس با صف‌نشینی؟

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور در برنامه زنگ پایان بورسان خبر از بازبینی دامنه نوسان بورس داد و افزود: موضوعی که مورد اجماع تمام فعالان بازار است حذف دامنه نوسان در بازار سرمایه است؛ اما این موضوع به‌طور تدریجی و با ارزیابی مرحله به مرحله انجام خواهد شد. افزایش یک درصدی دامنه نوسان قدم مهمی جهت حذف دامنه نوسان بوده است که اثر مثبتی داشته و صفوف خرید و فروش کمتر شده و این استراتژی ادامه دارد و مجدد بازنگری می‌شود. یک پله دیگر برای دامنه نوسان در تابستان باز می‌شود؛ وی ابراز امیدواری کرد تا آخر سال با رفع این محدودیت و بازتر شدن دامنه نوسان صف خرید و فروش نداشته باشیم.

چگونه ۴۰ سال درآمد نفتی ایران از جیب بورس بازان آمریکایی رفت؟

ثروت یک درصد ثروتمند جامعه در سه ماهه گذشته 701 میلیارد دلار تنزل پیدا کرد که اولین مرحله کاهشی شدن آن از اوایل سال 2020 است. این اتفاق ناشی از کاهش 1.5 تریلیون دلاری ارزش پرتفوی سهامی آنها بوده است که با افزایش قیمت املاک و سایر دارایی‌های سرمایه‌ای در ایالات متحده بخشی از آن جبران شد. در دوره دوساله پاندمی کرونا شاهد افزایش 11 تریلیون دلار خالص دارایی‌های آنها بوده‌ایم و ثروتمندان دوره‌ طلایی آنها به پایان خود رسیده است. 1.5 تریلیون دلار حدودا معادل 40 سال درآمد نفتی ایران در سال‌های خوب نفتی است. در سال 2021 سالی رویایی برای فروش درآمدهای نفتی عربستان محسوب می‌شود . این کشور در سال 2021 به درآمدی حدود 200 میلیارد دلاری دست یافته است. عددی که ثروتمندان آمریکایی در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی در بازار سهام از دست داده‌اند معادل 7.5 سال درآمد نفتی عربستان در اوج خود است.

روابط پیچیده ایران و ترکیه بعد از چرخش اردوغان

از یک طرف به تازگی خبر رسیده که ترکیه همکاری امنیتی تنگاتنگی با اسرائیل علیه ایران شروع کرده به نظر می‌رسد محصول سفرهای اخیر طرف های ترکیه و اسرائیل به پایتخت‌های هم باشد. از سوی دیگر گزارش‌هایی درباره تلاش برای تسلط این کشور بر منطقه اربیل و نزدیکی با کردستان عراق شنیده می‌شود که می‌تواند به کاهش حضور ایران در این منطقه منجر شود اما این همه ماجرا نیست .

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر