تبعات جا خالی دادن ایلان ماسک از خرید توییتر

تبعات جا خالی دادن ایلان ماسک از خرید توییتر
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : ایلان ماسک روز جمعه اعلام کرد که پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری خود برای خرید توییتر و خصوصی کردن این شرکت را لغو می‌کند و ادعا کرده که این شرکت اطلاعات نادرستی درباره کاربران را در اختیار او قرار داده است. دقایقی پس از اعلام این خبر از سوی ایلان ماسک، توییتر قول داد در دادگاه به مقابله حقوقی بپردازد.

وکلای ماسک در قالب یک پرونده نظارتی که جمعه منتشر شد، به «اثر نامطلوب مادی» اشاره کردند و استدلال می‌کنند که اطلاعات فاش نشده درباره ربات‌ها در این پلتفرم اجتماعی، برای عملکرد تجاری و مالی توییتر نامطلوب است.

واکنش سهام توییتر به اتفاقات اخیر

سهام توییتر اواخر روز جمعه در معاملات پس از بازار پس از اینکه ایلان ماسک گفت که قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری خرید این شرکت را فسخ می‌کند، تا ۹ درصد سقوط کرد. از سوی دیگر این خبر باعث شد سهام شرکت تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی که ماسک رهبری آن را بر عهده دارد تا ۳ درصد افزایش یابد. این موضوع در حالی رخ داد که همتایان توئیتر همچون Snap Inc و Pinterest حدود یک درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

از زمانی که ماسک در اواخر آوریل پیشنهاد خرید این شرکت را ارائه داد، سهام توییتر در حال نزول بوده است اما نسبت به سایر سهام فناوری که در بحبوحه افزایش تورم و تلاش‌های فدرال رزرو برای مهار آن تحت فشار قرار گرفته‌اند، عملکرد بهتری داشت. قیمت سهام توییتر در سال جاری تا پایان روز جمعه ۱۵ درصد کاهش داشته است. این در حالی بود که ۲۶ درصد کاهش برای Nasdaq 100 به ثبت رسیده است.

تحلیلگران معتقدند فروپاشی این معامله را می‌توان یک فاجعه برای توییتر نامید که اکنون ممکن است با یک نبرد حقوقی طولانی با ماسک همراه شود. ماندیپ سینگ و اشلی کیم، تحلیلگران بلومبرگ اینتلیجنس می‌گویند بدون ماسک، توییتر می‌تواند یک پیشنهاد از جانب شرکت‌ها و افراد رقیب را مورد بررسی قرار دهد.

به گفته تحلیلگران نام شرکتهای بزرگ دیگری برای خرید توییتر مطرح است که از آن میان می‌توان به دیزنی، گوگل، Salesforce.com، مایکروسافت و ورایزون اشاره کرد. پیش بینی می شود هر پیشنهاد جدید برای خصوصی کردن این شرکت حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری ماسک باشد.

چرا سهام تسلا رشد پیدا کرد؟

کناره گیری ایلان ماسک از خرید توییتر تاثیر معکوسی روی سهام تسلا دیگر شرکت متعلق به ایلان ماسک گذاشت و تا ۲.۱ درصد درصد افزایش پیدا کرد. اتفاق مذکور به سرمایه‌گذاران این شرکت این اطمینان را داد که مدیر ارشد این شرکت روی اداره بزرگترین خودروساز برقی متمرکز خواهد بود. ماسک همیشه با ریسک "مرد کلیدی" مواجه بوده است. این میلیاردر ۵۱ ساله در حال حاضر صاحب شرکت تسلا، اسپیس ایکس، نورالینک و شرکت بورینگ است دارد و مشارکت او برای مدیریت هر یک از آنها حیاتی است. بزرگترین سوالی که در حال حاضر مطرح است آن است که چگونه یک مدیر ارشد که در حال حاضر در راس چندین سرمایه‌گذاری مختلف فعالیت می‌کند، می‌تواند شرکت دیگری را تصاحب کند؟

موضع ایلان ماسک پس از عقب نشینی از خرید

ایلان ماسک قرار است امروز شنبه در روز پایانی رویداد Valley’s Allen & Sun Co حاضر شود و سخنرانی کند برخی از شرکت‌کنندگان که قصد داشتند این نشست را زودتر ترک کنند، به واسطه اتفاقاتی که در ۲۴ ساعت اخیر روی داده است، اقامت خود را تمدید کرده‌اند تا در سخنرانی ایلان ماسک حضور داشته باشند. چراکه ماسک تا الان به درخواست‌ها برای اظهار نظر در رابطه با موضوع توئیتر جواب نداده است.

در کنفرانسی که روز پنجشنبه برگزار شد، پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر به سوال بلومبرگ در مورد اینکه آیا نگران کناره‌گیری ماسک از قرارداد است یا خیر، پاسخی نداد. ند سگال، مدیر مالی توییتر هم که یکی از شرکت‌کنندگان بود، در پاسخ به این سوال مشابهی جواب نداد تا مشخص شود مدیران ارشد توییتر طی روزهای اخیر نگران این اتفاق بوده‌اند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر