عملکرد فولاد بهتر از انتظار تحلیلگران بود؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: فولاد مبارکه بالاخره پس از تاخیر ۴ ماهه صورت مالی سال ۱۴۰۰ خود را منتشر کرد. فولاد با توجه به عملکرد خوب در سال ۱۴۰۰ امروز مورد اقبال سهامداران قرار گرفت و بیش‌ترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت؛ که با تاثیر مثبت ۲۲۰۰ واحدی بر شاخص کل مانع از ریزش بیش‌تر آن شد.
سود خالص شرکت در سال ۱۴۰۰، رشد ۹۷ درصدی را تجربه کرد؛ در مقابل حاشیه سود ناخالص شرکت کاهش محسوسی داشته است. p/e ttm شرکت به عدد ۴.۴۴ رسیده است.
از سال ۹۶ که روند سودآوری شرکت به دلیل عملیات افزایش قابل توجهی داشت، در سال‌های بعد از آن سودآوری فولاد بیش‌تر متاثر از نرخ دلار و قیمت بازارهای جهانی بوده است.
عملکرد شرکت از سال ۹۶ با افزایش تولید همراه بوده و در سال گذشته فولاد موفق به ثبت رکورد ۸۱۰۰ هزار تنی شد؛ البته تمام تولید شرکت به فروش نرسیده و بخشی از آن به موجودی انبار اضافه شده است.
سود شرکت در صورت‌های مالی حسابرسی نشده سال ۱۴۰۰ به ۷۷ تومان به ازای هر سهم رسیده‌ است؛ با انتشار صورت مالی شرکت‌های بزرگ زیر مجموعه فولاد مبارکه نظیر ومعادن به نظر می‌رسد در صورت تکرار عملکرد سال گذشته توسط ومعادت، سود هر سهم به حدود ۹۰ تومان خواهد رسید که فراتر از انتظار تحلیلگران در اجماع اسفندماه یعنی ۸۰ تومان است.
نکته‌ی مهمی که باید به آن‌ توجه شود این است که فولاد تقسیم سود محسوسی ندارد، اما سودهای تقسیم نشده شرکت به بهترین نحو سرمایه‌گذاری شده و به توسعه فولاد مبارکه در سال های اخیر کمک شایانی کرده است.

در برنامه زنگ پایان امروز همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان به بررسی صورت‌ مالی سال ۱۴۰۰ شرکت فولاد مبارکه اصفهان پرداختیم.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر