اسپرسو بورسان شنبه 1 مرداد 1401؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

ایران و آمریکا بر چند درصد متن تهیه شده توافق دارند؟

ایران و آمریکا بر چند درصد متن تهیه شده توافق دارند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
روزهای آخر هفته گذشته با خبرهای مهمی در خصوص برجام همراه بود. امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران و طرف غربی بر 96 درصد مواد متن تهیه شده توافق دارند. با این حال او تاکید کرد که ما باید از مزایای اقتصادی توافق برخوردار شویم که آمریکا باید در این راستا تضمین بدهد. در این میان رئیس سازمان جاسوسی انگلیس مدعی شد که ایران به دنبال توافق با غرب نیست و از این رو شانس احیای برجام کم است.

بورس روز چهارشنبه مثبت و متعادل بود. به طوری که شاخص کل رشد ۳۰۰۲ واحدی (معادل ۰.۲ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۵۲ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۱،۶۶۸ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی، خودرو وقطعات و غذایی‌ها و در بین نمادها پالایش، نوری، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۵۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای غویتا و شپدیس بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای شستا و نوری داشتند.

معاون ناشران و اعضای بورس تهران: سه شرکت دانش‌بنیان در مرحله درج نماد و عرضه در بورس قرار دارند.

مدیرعامل بازار متشکل ارزی اعلام کرد که در آینده نزدیک از نماد معاملاتی ارزهای دیگر مانند لیر ترکیه و دینار عراق در بازار متشکل ارز رونمایی خواهد شد.

رییس کانون انبوه‌سازان: هم‌اکنون قیمت‌های فروش در مناطقی که سطح قابل توجهی از ساخت و ساز‌ها را به خود اختصاص می‌داده پایین‌تر از قیمت ساخت است.

بر اساس گزیده آمارهای اقتصادی مربوط به خرداد ماه رشد پایه پولی در انتهای خرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۲.۷ واحد درصدی نسبت به اردیبهشت به ۲۷.۸ درصد رسید. اما رشد نقدینگی با افزایش ۰.۵ واحد درصدی در انتهای خرداد نسبت به زمان مشابه سال گذشته رشد ۳۷.۸ واحدی را تجربه کرد.

معاون اسبق سازمان خصوصی‌سازی: ارزش‌گذاری سهام ایران خودرو و سایپا به مرحله پایانی رسیده است.

طبق اعلام سرپرست سازمان حمایت، از این به بعد باید درخواست افزایش قیمت کالاها در دفاتر تخصصی وزارت صمت و جهاد کشاورزی، سازمان حمایت، کمیسیون اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار بررسی و تایید شود و در نهایت به تایید رئیس جمهور برسد.

رئیس کل بانک مرکزی: معاملات فردایی ارز و طلا ممنوع است و افراد متخلف مشمول مجازات خواهند شد/ بیشتر حجم معاملات بازار ارز مربوط به حواله ها است.

وزارت صمت: کل خودروهای سایپا به‌دلیل افزایش تولید در دور دوم از روند قرعه‌کشی خارج شدند./ از ابتدای امسال تا ۲۸ تیر ماه ۲۴۱ هزار و ۴۶۵ دستگاه خودرو کامل تولید شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۷۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره را ٠.۵ درصد افزایش داد.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی آخر هفته گذشته با رشد ۲۰۰ تومانی به ۳۱۹۵۰ تومان رسید.

رئیس کل بانک مرکزی: از ابتدای سال تا امروز ۱۳.۶ میلیارد دلار ارز حوالی در سامانه نیما مورد معامله قرار گرفت که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۷.۶ میلیارد دلار بود، به‌عبارت‌دیگر بیش از ۸۰ درصد معاملات در سامانه نیما با نرخ بین ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان تأمین شد و در همین مدت کل ارز معامله شده در بازار توافقی و بازار متشکل ۴۸۶ میلیون دلار بوده که این رقم تقریباً معادل مدت مشابه سال گذشته است.

رئیس کل بانک مرکزی: روزانه حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارز در بازار عرضه می‌شود. بخش عمده این ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، محصولات فلزی، خشکبار و محصولات پتروشیمی است.

امیرعبداللهیان: در مذاکرات اخیر، طرف آمریکایی به دنبال این بود که نگرانی خودش از بحث انتقام خون سردار سلیمانی را در قالب یک بده بستان برطرف کند که دست رد به سینه آنها زده شد.

امیرعبداللهیان: متنی آماده در مقابل ماست که در نود و شش درصد آن اتفاق نظر داریم. اما مشکل اینجاست که ما باید از مزایای اقتصادی توافق برخوردار شویم که آمریکا باید در این راستا تضمین بدهد. آمریکایی‌ها ما را از اینکه بتوانیم از برجام انتفاع اقتصادی ببریم قانع نکرده‌اند.

وزیر امور خارجه: هفته گذشته پیامی از وزیر خارجه عراق دریافت کردیم که طرف سعودی آمادگی دارد گفت‌وگوها از فاز امنیتی وارد فاز سیاسی و علنی شود و ما نیز اعلام آمادگی کردیم که گفت‌وگوها در سطح سیاسی ادامه یابد و در نهایت روابط دیپلماتیک به حالت طبیعی بازگردد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: فعالیت هسته‌ای ایران نسبت به سال ۲۰۱۵ به سرعت در حال پیشرفت است و ما دید بسیار کمی داریم. فعالیت هسته‌ای ایران نه فقط کمی بلکه کیفی نیز رشد داشته است.

رئیس سازمان جاسوسی انگلیس با این ادعا که مقامات عالی ایران تمایل به بازگشت به توافق هسته‌ای را ندارند، اضافه کرد: «فکر نمی‌کنم طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات بتوانند توافق هسته‌ای را احیا کنند.»

ویلیام بِرنز رئیس سازمان سیا: ایران بزرگترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد. / زمان گریز اتمی تهران به چند هفته کاهش یافته است.

احمد جنتی: سیاست خارجی نباید معطل موضوع هسته‌ای شود.

اف‌بی‌آی درباره آنچه تلاش‌های احتمالی دولت‌های چین، روسیه و ایران برای مداخله یا تاثیرگذاری در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا خوانده هشدار داد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر