نکته مهم درباره یارانه معیشتی اردیبهشت و خرداد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

«محمد بیگی، مدیر اداره نظام پرداخت بانک مرکزی اظهارکرد: شب گذشته یارانه کمک معیشتی دو نوبت اردیبهشت ماه و خردادماه به ۲۳ میلیون و ۶۸۰ هزار سرپرست خانوار به صورت یکجا پرداخت شد یعنی در مجموع ۴۷ میلیون و ۳۶۰هزار واریز برای دو ماه انجام شد.
وی توضیح داد: این مبالغ در حساب سرپرست خانوار مسدود می‌ماند تا زمانی که دولت آزادسازی قیمت‌ها را اعلام کند.
بیگی درباره علت مسدودی یارانه کمک معیشتی گفت: تا زمانی که دولت آزادسازی قیمت‌ها را به صورت رسمی اعلام کند مبلغ مسدود خواهد بود و این اقدام برای اطمینان بخشی به مردم است تا بدانند مبالغ در حساب آنها وجود دارد و قابل استفاده است.
به گفته وی مجموع واریزی از لحاظ تعداد ۴۷ میلیون و ۳۶۰ هزار مورد و به مبلغ ۴۶ هزار میلیارد تومان است. مبلغ یارانه اردیبهشت ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرد؟

معیارهای دولت برای تعیین یارانه‌بگیران چیست؟

تعیین وضعیت اقتصادی افراد و طبقه‌بندی آن‌ها جهت پرداخت یارانه متفاوت بر اساس آن وضعیت کار ساده‌ای نیست. طبیعتاً نمی‌توان روی خوداظهاری‌ها حساب باز کرد، چرا که معمولاً هر کس درآمد خود را پایین‌تر از واقعیت اعلام می‌کند. اطلاع دولت از درآمد کارمندانش تقریباً کامل است اما تشخیص درآمد سایر اقشار به اطلاعات مختلفی نیاز دارد. در این گزارش می‌خواهیم بررسی کنیم دولت با اتکا به چه اطلاعاتی از شهروندان دست به دهک‌بندی و در نهایت پرداخت یارانه به دهک‌های پایین زده است.

پروژه‌ای که در سال‌های اخیر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلید خورده بود، ایجاد یک پایگاه جامع اطلاعاتی به نام پایگاه رفاه ایرانیان بود که به گفته وزیر این وزارتخانه در حال حاضر تا ۹۵ درصد کار این پایگاه پیش رفته است و حالا تبدیل شده به ابزار اصلی دولت برای دهک‌بندی در برنامه جدید یارانه نقدی. این پایگاه از تجمیع اطلاعات پنجاه عدد از منابع داده‌ای دولت پدید آمده است تا بتواند اطلاعات اقتصادی و هویتی اکثر افراد را با دقت مناسبی جمع‌آوری کند.

پایگاه رفاه ایرانیان حاوی چه اطلاعاتی از مردم است؟

داده‌های کامل پایگاه رفاه به خاطر حفظ حریم شخصی و دیگر ملاحظات در معرض انتشار عمومی قرار نمی‌گیرد اما یک نمونه مختصر دو درصدی از آن منتشر می‌شود که به وسیله آن می‌توان تصویری به دست آورد از آنچه که از مردم گردآوری می‌شود و با آن دهک‌بندی صورت می‌گیرد.

جدول زیر یک دسته‌بندی از اطلاعات مهم موجود در پایگاه رفاه ایرانیان را ارائه می‌کند. درمورد کارمندان دولت می‌توان گفت داده «درآمدهای فرد از حقوق» اطلاعات مناسبی دارد اما از آنجا که برای سایر افراد چنین اطلاعات دقیقی موجود نیست، لازم است از برخی اطلاعات حساب‌های بانکی و تراکنش‌های کارت بانکی برای تقریب‌زدن وضعیت درآمدی افراد استفاده کرد.

ادامه این گزارش را از اینجا بخوانید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر