دلیل کاهش سرعت اینترنت چیست؟

دلیل کاهش سرعت اینترنت چیست؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

️ سلیمان کرمی

(طنز انتقادی)

احتمالا شما هم مثل من با کاهش سرعت و قطعی مداوم اینترنت در ماه‌های گذشته مواجه بوده‌اید. اما دلیل کاهش سرعت اینترنت چیست؟

در خصوص دلایل افت سرعت اینترنت مواردی مانند افزایش تقاضای مصرفی در برابر عدم افرایش عرضه (عدم توسعه شبکه زیرساخت) مطرح می‌شود. در آمار منتشرشده نیز افزایش تقاضای مصرفی اینترنت در دوران کرونا و پس از آن مشهود است و دلیل اصلی خرابی حال اینترنت در این ماه‌ها شاید این موضوع باشد. افزایش استفاده از اینترنت در مواردی مانند تلویزیون‌های اینترنتی و شبکه‌های آنلاین پخش فیلم و سریال و افزایش استفاده از شبکه‌های اجتماعی در افرایش مصرف اینترنت بی‌تاثیر نبوده است.

اما برخی دیگر عنوان می‌کنند علت خرابی حال اینترنت خود مردم هستند. در واقع مردم در شبکه‌های اجتماعی، که سهم زیادی را در مصرف اینترنت دارد، با افشاگری درباره اشتباهات مسئولان یا پخش پست‌ها از برخی رسوایی‌ مسئولان کشور در واقع بهانه به دست مسئولان می‌دهند تا سرعت اینترنت را کاهش دهند. در این میان مواردی مانند «طرح صبانت» نیز با نام حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و در واقع برای حمایت از حقوق مسئولان است تا در خاموشی رسانه بتوانند هر کاری دلشان خواست انجام دهند. طبیعتا وقتی جریان آزاد اطلاعات محدود شود دیگر کسی خبردار نمی‌شود که سیسمونی ترکی از ایرانی بهتر است یا برادر فلان مسئول سابق کشوری چقدر اختلاس کرده است.

بر این اساس باید عنوان کرد دلیل اصلی افت سرعت اینترنت خود مردم هستند چون هم مصرف اینترنت‌شان بیشتر شده است و در عین حال وقت بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی جویای حال مسئولان هستند در حالی‌که مسئولان دولتی یا نمایندگان مجلس دوست ندارند کسی جویای حالشان باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر