چرا سهام پالایشی صف خرید شدند؟ / آیا مصوبه تنفس خوراک مجلس بر سودآوری پالایشی‌ها اثرگذار است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: امروز در شرایطی که شاخص کل بورس تهران در محدوده قرمز قرار داشت، معاملات در نمادهای پالایشی از روند کاهش خارج شده و حتی غالب آنها در صف خرید قرار گرفتند. یکی از عوامل تغییر جهت معاملات در سهام پالایشی توجه بازار به مصوبه‌ای بود که امروز توسط مجلس به تصویب رسید.

نمایندگان مجلس با اتخاذ تمهیدات لازم جهت ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز برای افزایش فروش نفت خام، گاز و میعانات گازی به پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و پتروپالایشگاه‌های داخل از طریق اعطای تنفس خوراک موافقت کردند.اما به نظر نمی‌رسد که این خبر بتواند به شکل واقعی و در کوتاه‎مدت بر سودآوری شرکت‎های پالایشی اثرگذار باشد؛ اما پس چرا بازار به چنین خبری واکنش نشان داد؟

رامین فروزنده، کارشناس صنعت نفت در خصوص مصوبه امروز مجلس به بورسان می‌گوید: این مصوبه نمی‎تواند بر سودآوری پالایشگاه‎های موجود اثرگذار باشد، چراکه شامل طرح‌های جدید پتروپالایشی است که اخیرا تعریف شده است.

اخیرا 8 طرح پتروپالایشی با مجموع ظرفیت 1.5 میلیون بشکه در روز تعریف شده است که طرح تنفس خوراک یکی از مواردی است که قرار است جذابیت این طرح‏ها را برای سرمایه‌گذاری افزایش دهد.

اما علی گلپاشا، کارشناس بازار سرمایه نیز در گفت‎وگو با بورسان با تاکید بر اینکه از ظاهر خبر بر می‎آید که تاثیر بلندمدتی بر پالایشی‌ها دارد، رشد امروز پالایشی‌ها را تحت تاثیر هیجانات می‎داند. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، از آنجا که بازار سرمایه مدت‎ها تحت تاثیر جو منفی و ریزشی بوده و از سوی دیگر حجم زیادی پول در این بازار وجود دارد، حال منتظر کوچکترین سیگنال و خبری است که به آن واکنش نشان دهد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه شرایط بازار در حال حاضر به شکلی است که از پیش‌خور کردن اخبار نیز عبور کرده و در لحظه به آنها واکنش نشان می‎دهد و زیاد به این موضوع که خبری واقعا تا چه میزان می‌تواند بر شرکت‎ها اثرگذار باشد توجه نمی‎کند. در واقع کسانی که این گونه سهم‎ها را دارند، منتظر هر خبری هستند که بر اساس آن سهم را داغ و سرمایه‎گذاران را برای خرید سهم توجیه کنند.

در این میان اما گروهی دیگر از کارشناسان معتقدند برخی خریدهای حقوقی که بعضا گفته می‌شود ریشه در حمایت‌های دولتی دارد، عاملی برای مثبت شدن سهام پالایشی محسوب می‌شود. هرچند این عامل از نظر ارزشگذاری چندان اهمیتی ندارد، اما واکنش بازار لزوما بر مبنای تحلیل‌های ارزشگذاری نیست.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر