بورسان - Bourseon

استراتژی ایران برای ادامه مذاکرات وین چیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
نشست خبری سعید خطیب زاده ظهر روز دوشنبه با خبرنگاران برگزار شد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران دارای پلن B در ارتباط با بحث مذاکرات وین و احیای برجام هست با توجه به اینکه بارها مقامات آمریکایی صحبت از طرح‌های B و C کرده‌اند، گفت: ‌دولت جمهوری اسلامی ایران و نهادهای بالادستی در ایران معروف هستند که نگاه راهبردی به مسائل دارند. تقریبا هیچ دولت و حاکمیت سیاسی در دنیا نیست که پلن‌های B و C و یا D نداشته باشد و اتفاقا دیگر پلن‌های ما طرف‌های ما را به فکر فرو برده است. ما باید اجازه بدهیم که همه روی پلن A متمرکز شویم و باید توجه داشته باشیم که بدیل برای برجام بدیل جذابی نیست. در ارتباط با برجام سال‌ها گفت‌وگو شده است. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل این متن تبدیل به یک سند بین‌المللی شده است ولی متأسفانه طرفی به نام آمریکا وجود دارد که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل و ناقض بند بند برجام است و تلاش کرده تمام طرف‌هایی که به نوعی به برجام پایبند هستند را تنبیه و تحت فشار قرار دهد.

وی با بیان اینکه احیای مجدد برجام در چارچوب منافع مردم ایران است و باید در این مسیر این توافق بین‌المللی احیا شود، تأکید کرد: اگر تحریم‌ها به صورت موثر برداشته شود ایران نیز اقدامات جبرانی خود را متوقف می‌کند. این اقدامات برگشت‌پذیر هستند و ما می‌توانیم به روز صفر برگردیم.

زمان آغاز مذاکرات وین

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آقای امیرعبداللهیان چندین بار اعلام کردند که مذاکرات وین به زودی انجام می‌شود و منظور ایشان از به زودی چیست و چه موقع است، اظهار کرد: به زودی که گفته شده یعنی به محض اینکه فرآیند مرور گفت‌وگوهای انجام شده در وین به پایان برسد این گفت‌وگوها آغاز خواهد شد.

خطیب زاده تصریح کرد: دولت جدید دو فرآیند و یا دو پرسه موجود را در ارتباط با این موضوع آغاز کرد که فرآیند اول اصل مذاکرات وین بود که آقای رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه اعلام کردند که قطعا گفت‌وگوهای وین انجام می‌شود.

وی ادامه داد: یک فرآیند بررسی دیگر آغاز شده و شبانه روز و بدون وقفه ادامه دارد و در سطوح مختلف کارشناسی و تصمیم‌گیری انجام می‌شود که آن بررسی شش دور مذاکرات قبلی برگزار شده در وین است. وقتی این بررسی و مرور تمام شود ما حتی یک ساعت وقت را نیز تلف نمی‌کنیم و زمان مذاکرات جدید را مشخص می‌کنیم.

خطیب زاده با بیان اینکه این بررسی‌ها ادامه دارد، گفت: البته فکر نمی‌کنم که این بررسی‌ها به اندازه ۹۰ روزی که طول کشید دولت آقای بایدن به مذاکرات وین بیاید به طول بیانجامد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر مذاکرات احیای برجام در وین آغاز شود این مذاکرات از کجا آغاز خواهد شد، گفت: واقعیت این است که تیم اجرایی هسته‌ای تغییر کرده و مذاکره‌کنندگان با توجه به این تغییرات نگاه‌هایی را خواهند داشت که در نخستین جلسه گفت‌وگوهای وین گفت‌وگو خواهد شد و طرف‌های مقابل نیز باید به این نگاه بیایند که تغییراتی در دولت ایران انجام شده است.

رویکرد دولت جدید در حوزه سیاست خارجی

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد رویکرد دولت جدید در حوزه سیاست خارجی تصریح کرد: مهم‌ترین نکته‌ای که در سیاست خارجی دولت پیگیری می‌شود توازن در سیاست خارجی است. این توازن صرفا در حوزه‌های سیاسی خارجی نیست بلکه در اهداف سیاست خارجی است. توازن مناسبی که متناسب با اهداف و مأموریت‌های وزارت خارجه و دولت باشد، در حال تعریف شدن است.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر