چگونه سهمیه جدید بنزین را بفروشیم؟

چگونه سهمیه جدید بنزین را بفروشیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مسئولان دولت سیزدهم می‌گویند برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارند و تیم اقتصادی دولت مصمم است توزیع بنزین را عادلانه کند.

اظهارات اخیر وزیر نفت، طرح اختصاص سهمیه بندی بنزین به افراد به جای خودروها را پس از اجرای آزمایشی در قشم و کیش قطعی کرده است.

در این زمینه اظهارات مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد که ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی به ازای هر ایرانی به حساب سرپرست خانوار با قابلیت فروش و نقد کردن آن در سامانه‌ای واریز خواهد شد. ضمن این که تمهیداتی در حال بررسی است که اگر خانواده‌ای قبلاً سهمیه بنزین ۶۰ لیتر داشته و الان کمتر شده، این سهمیه برای آن خانواده حفظ شود. در این حال دولت و مجلس تاکید کرده‌اند که هیچ برنامه افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، هفته گذشته بود که طرح آزمایشی تغییر سهمیه بنزین در کیش و قشم خبرساز شد. طرحی که گفته شد پس از رفع نواقص در کل کشور اجرا می‌شود. با این حال اظهارات دو روز گذشته وزیر نفت در جمع خبرنگاران، قطعیت اجرای این طرح را در آینده نشان داد.

آیا می‌توان سهمیه بنزین برای همه را بفروشیم؟

با این حال، دیروز مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی جزییات بیشتری از طرح بنزین برای همه را بیان کرد. سالاری گفت: طبق این طرح، سهمیه بنزین خودروهای عمومی تغییر نخواهد کرد و به جای واریز به کارت سوخت، به حساب بانکی صاحب آن خودرو واریز می‌شود. برای خودروهای شخصی سهمیه‌ای معادل ۱۵ لیتر به ازای هر فرد به حساب سرپرست خانواده واریز می‌شود. احتمالا با اجرای این طرح، کارت‌های سوخت کنونی به‌تدریج حذف می‌شوند.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزود: ذخیره بنزین سهمیه‌ای که در کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌ها وجود دارد، حفظ خواهد شد. همچنین این موضوع به گفته سالاری در حال بررسی است که بتوانیم در طرح آزمایشی اگر خانواده‌ای قبلاً سهمیه بنزین ۶۰ لیتر داشته و الان کمتر شده، با تمهیداتی این سهمیه ۶۰ لیتر را برای آن خانواده حفظ کنیم.

طبق گفته سالاری در این طرح، امکان خرید و فروش سهمیه کارت وجود خواهد داشت. در این طرح یک سامانه مبادله بنزین پیش‌بینی شده است که افرادی که خودرو ندارند، می‌توانند سهمیه خود را به دیگر افراد بفروشند و در واقع سهمیه خود را نقد کنند. هنوز قیمت و سقف و کف نرخ خرید و فروش مشخص نیست اما به نظر می‌رسد میانگین قیمت برابر با قیمت آزاد و حدود ۳ هزار تومان باشد که در این صورت حداکثر حدود ۴۵ هزار تومان به هر فرد می‌رسد.

آیا قیمت بنزین آزاد گرانتر می‌شود؟

اوجی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: «دولت سیزدهم برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد. تیم اقتصادی دولت مصمم است توزیع بنزین را عادلانه کند و همه هموطنان از این نعمت بهره‌مند شوند. ۲۷ میلیون کارت سوخت داریم و یارانه پرداخت می‌کنیم، اما آن بخش از جامعه که خودرو ندارند، بهره‌ای از یارانه بنزین نمی‌برند. به گفته این مقام مسئول، طرح آزمایشی اختصاص بنزین به افراد به جای خودرو، در قشم و کیش با همان نرخ‌های قبلی انجام می‌شود که به محض کارشناسی شدن طرح و رفع ابهامات، برحسب صلاحدید تیم اقتصادی دولت و دستور رئیس جمهور، در کل کشور اجرایی خواهد شد. در شروع این طرح، به تمامی افراد چه صاحب خودرو باشند چه نباشند، اگر یک سال در ایران اقامت داشته باشند، بر حسب کارت ملی ۱۵ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد. افراد می‌توانند از این بنزین استفاده کنند یا می‌توانند به صورت اعتباری از بخش ریالی آن بهره بگیرند.»

منبع: روزنامه خراسان

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر