مردم ترکیه در شوک تورم

مردم ترکیه در شوک تورم
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در ساعات اخیر آمار تورم ترکیه برای ماه دسامبر منتشر شد و اعداد بسیار فراتر از انتظارات تحلیلگران اقتصادی بوده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده ترکیه با جهش نزدیک به ۱۴ درصدی در ماه دسامبر نسبت به ماه قبل مواجه شده است. جهش تورم در ترکیه از تب بالای اقتصاد این کشور در ماه قبل حکایت دارد و ادامه این روند می‌تواند نشان از وضعیت هشدار در اقتصاد این کشور داشته باشد.

بورسان: نرخ تورم ترکیه در دسامبر نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۳۶ درصدی را تجربه کرد. در حالی‌که نرخ تورم نوامبر در سطح ۲۱ درصد قرار داشت، جهش عجیب تورم در ماه دسامبر نشان از حال ناخوش اقتصاد این کشور دارد. انتظارات برای رشد نرخ تورم وجود داشت و بعضا احتمال تورم ۳۰ درصد سالانه در پایان دسامبر ۲۰۲۱ مطرح می‌شد؛ با این حال آمار فراتر از انتظارات بود.

آمار نگران‌کننده از تورم ترکیه

با انتشار آمار تورم ترکیه نرخ دلار در برابر لیر رشد ۵ درصدی را به ثبت رساند، اما در ادامه از تقویت دلار نسبت به لیر کاسته شد.

در بخش‌های مختلف شاخص قیمت مصرف‌کننده، حمل و نقل با رشد ماهانه ۲۸ درصدی بیشترین اثر را بر رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده داشته است. این بخش در روند یک ساله نیز با رشد بیش از ۵۰ درصدی همراه بوده و بیشترین سهم از رشد تورم مصرف‌کننده را به خود اختصاص داده است. رشد قیمت سوخت در بازار جهانی و کاهش ارزش لیر به طور همزمان احتمالا در رشد این بخش اثر قابل توجهی داشته است.

هزینه تامین غذا نیز در یک سال گذشته به طور میانگین رشد بیش از ۴۰ درصدی را تجربه کرده است که پس از حمل و نقل بیشترین اثر را در رشد تورم سالانه داشته است. نکته جالب توجه رشد تنها ۲۸ درصدی بخش مسکن نسبت به سال گذشته است که البته برای بررسی این بخش نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم.

با وجود آمار نگران‌کننده از تورم ترکیه در ماه دسامبر و واکنش تند لیر اما در ادامه تغییرات روزانه نرخ دلار به لیر به دامنه منفی نیز کشیده شد. به نظر می‌رسد بازار به وعده‌های اردوغان و واکنش بانک مرکزی ترکیه به افزایش تورم امیدوار است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر