شمارش معکوس

آفت‌های تولید را بشناسید

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 18 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورس تهران در روز دوشنبه صعودی و مثبت دنبال شد. شاخص کل با رشد ۴۵،۰۷۳ واحد (معادل ۳.۳۵ درصد) در ارتفاع یک میلیون و ۳۸۹ هزار واحدی ایستاد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است شرایط مشابهی داشت و با رشد ۳.۴۹ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد به ۵،۸۰۱ میلیارد تومان رسید که از خرداد ۱۴۰۱ بی سابقه بوده است. در بین صنایع فرآورده‌های نفتی، شیمیایی و فلزات اساسی در بین نمادها پالایش، شپنا و شبندر بیشترین ارزش معاملات را داشتند. حدود ۸۱۲ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد.

جدیدترین گزارش شامخ مدیران خرید مهرماه نشان می‌دهد که شامخ کل اقتصاد به مرز رونق و رکود رسیده است؛ ارزیابی‌ها نشان می دهد که اختلالات اینترنت اثرش را بر روند فعالیت کسب و کارها گذاشته است. در کنار این موضوع مدیران از کاهش فروش در اثر افت قدرت خرید متقاضیان ابراز نگرانی کرده‌اند. شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد در مهرماه ۵۰.۱۹ ثبت شده که در مقایسه با ماه قبل با کاهش ۱.۸۹ واحدی، کندتر شدن میزان فعالیت‌ها را نشان می‌دهد. در این ماه، شاخص مدیران خرید صنعت نیز ۵۱.۶۶ به دست آمده که ۱.۵۹ واحد کمتر از ماه قبل است و از کاهش شیب رشد فعالیت‌های بخش صنعت نسبت به شهریورماه حکایت دارد.

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با محمدرضا نجفی‌منش،‌ رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران و غزاله طایفه، عضو تحریریه فردای اقتصاد به بررسی آفت‌های تولیددر ایران پرداختیم. نجفی‌منش اعتقاد داشت: بیشترین صدمه از ناحیه قیمت‌گذاری دستوری و افزایش مستمر نقدینگی به بخش تولید وارد شده است، به نظر می‌رسد دولت باید در مسیر عدم دخالت در قیمت‌گذاری و کنترل نقدینگی حرکت کند. از سوی دیگر سرمایه کل بانک‌ها را برای ارائه تسهیلات آسان به بخش تولید افزایش دهد. افزایش شکاف قیمتی در دلار آزاد و سامانه نیما منشأ اصلی فساد و رانت خواهد شد، پس دولت باید از سرکوب دلار نیما خودداری کند. غزاله طایفه، عضو تحریریه فردای اقتصاد نیز به بررسی آخرین شامخ منتشر شده در مهرماه پرداخت.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
پیشنهاد سردبیر