رد پای رکود جهانی در معاملات ایلان ماسک

رد پای رکود جهانی در معاملات ایلان ماسک
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : اهالی بازار کریپتوکارنسی تا حد زیادی از تصمیم تسلا مبنی بر فروش 75 درصد دارایی‌های بیت کوین (BTC) خود ناراضی هستند و اما بسیاری از صاحب نظران میگویند که این یک استراتژی متداول برای شرکت‌ها برای بهبود جریان نقدی خود در طول رکود اقتصادی است. روز چهارشنبه، شرکت تسلا سازنده خودروهای الکتریکی فاش کرد که 75 درصد از بیت‌کوین‌های خود را در سه ماه دوم سال میلادی جاری فروخته است و به واسطه این فروش 936 میلیون دلار نقدینگی جمع کرده است.

در طول یک کنفرانس تلفنی، ایلان ماسک مدیر عامل این شرکت خاطر نشان کرد که این فروش را نباید به عنوان تحلیل و عامل موثری بر شرایط حاکم بر بیت کوین درنظر گرفت. در توضیح بیشتر این نکته را ذکر کرد که به دلیل ادامه قرنطینه چین و معلوم نبودن تصمیمات چین در این خصوص به نقدینگی نیاز داریم. به عبارتی دلیل اینکه تسلا تعدادی از بیت کوین‌های خود را فروخت این بود که مطمئن نبود که سیاست‌های قرنطینه‌‌ای در چین چه زمانی کاهش می یابد. بنابراین برای ما مهم بود نقدینگی خود را به حداکثر برسانیم.

ایلان ماسک در پاسخ به سوال سرمایه‌گذاران در جریان این تماس به توضیح آن پرداخت که بیت کوین را یک دارایی بلندمدتی می‌داند و گفت که با موضع تسلا جهت سرعت بخشیدن به ظهور انرژی پایدار همراستا است. اما به خودی خود به رمزارزها به عنوان یک بیزینسی که هدف آنها برای فعالیت در آن باشد، فکر نمی‌کند.

استراتژی ایلان ماسک برای دوران رکود

چند روز پیش خبر لغو خرید توییتر توسط ایلان ماسک خبرساز شد. اما موضوعی که در این خلال رخ داد و خیلی مورد توجه قرار نگرفت این موضوع بود که براساس سندهای منتشر شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، ایلان ماسک به واسطه مطرح کردن نیت خود برای خرید توییتر اقدام به فروش مبلغی بالغ بر 10 میلیارد دلار از سهام تسلای خود برای تامین منایع لازم برای انجام معامله توییتر کرده است. اگر ایلان ماسک بهانه خرید توییتر را نداشت از با انتقادات جدی از سوی سهامداران و سرمایه‌گذاران شرکت تسلا مواجه می‌شد اما با این بهانه از این موج انتقادی احتمالی در امان ماند.

زمانی که رویکرد ایلان ماسک در این دو معامله یعنی فروش بیت‌کوین‌ها و خرید توییتر را کنار هم می‌گذاریم، متوجه این موضوع خواهیم شد که بنظر می‌رسد ایلان ماسک و مشاورانش نسبت به وقوع رکود در بعد جهانی مطمئن شده‌اند و با این کار قصد افزایش قدرت نقدی خود در دوران رکود هستند. بر اساس نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان و برآوردهای تحلیلگران احتمال وقوع رکود بسیار زیاد شده است و حدود 40 درصد برای وقوع رکود درنظر می‌گیرند. بنابراین ریشه رویکردهای اخیر ایلان ماسک را می‌توان در این موضوع ردیابی کرد. همانطور می‌دانید در زمان رکود ارزش منابع نقدی بالاتر از هرچیزی خواهد بود و منابع کمی در اختیار افراد و موسسات باقی خواهد ماند.

Loading...
معاملات داخلی اخیر ایلان ماسک در تسلا

پیام فروش بیت‌کوین‌های تسلا برای جامعه کریپتو

تحلیلگران بازار رمزارز هم در رابطه با فروش 75 درصدی بیت کوین‌های تسلا تحلیل‌های متفاوتی دارند که در ادامه به تشریح برخی از آنها می‌پردازیم.

مارکوس تیلن، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در IDEG، مدیر دارایی دیجیتال مستقر در سنگاپور، در مصاحبه‌ای به کوین تلگراف گفت که تسلا احتمالاً بیت کوین خود را به دلیل پرت کردن حواس عموم از تجارت اصلی آنها فروخته است. تعجب نمی‌کنم اگر تسلا در زمانی که بیت‌کوین به تثبیت قیمتی برسد اقدام به سرمایه‌گذاری جدید در بیت‌کوین کند.

کایلی پرسل، کارشناس معاملات سهام هم در سایت Finder توضیح داد که سازنده خودروهای برقی در تصمیم خود برای «تامین منابع نقدی» تنها نیست و دیگر شرکت‌ها هم رویکردی مشابه پیش گرفته‌اند. او خاطرنشان کرد: «با توجه به اینکه جهان به سمت رکود اقتصادی و احتمالاً رکود پیش می‌رود، برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها غیرعادی نیست که سرمایه را از دارایی‌های بی‌ثبات‌تر به ارزهای فیات منتقل کنند.» البته وی در ادامه به این موضوع اشاره داشت که در حال حاضر نشانه‌هایی از بهبود وضعیت بیت‌کوین مشاهده می‌شود.

قیمت بیت کوین روز چهارشنبه پس از اعلام تسلا تقریباً 2.6 درصد کاهش یافت. در حالی که حتی اعداد بالای 23 هزار دلار یعنی نزدیک به بالاترین سطح یک ماهه خود را هم دید به عبارتی بنظر می‌رسد جامعه ارزهای دیجیتال چندان نگران این اعلام نبود و تاثیر خاصی روی آن نگذاشت. البته باید توجه داشت که تسلا هنوز 25 درصد از بیت کوین‌های خود را نگه داشته است.

اقدام تسلا برای کسب و کارها بسیار مهم بود. چراکه به آنها اجازه داد تا بیت کوین و دارایی‌های رمزنگاری را در ترازنامه‌های خود بیاورند و پس از این اتفاق بود که خیلی از نهادها و شرکت‌‌های بزرگ و کوچک اقدام به ورود به این حوزه کردند.

به گفته ماسک این فروش یک حکم در مورد بیت کوین نیست، فقط یک بازی نقدی است، و به نظر می رسد که بازار حرف او را قبول کرده است. قیمت بیت کوین در 24 ساعت گذشته تثبیت شده است و اگر سایر سرمایه‌گذاران بزرگ از این روند پیروی کنند، به خصوص با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، ما شگفت زده خواهیم شد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر