رکورد کم سابقه تورم مهر ماه

رکورد کم سابقه تورم مهر ماه
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️195
  • 💬0
به گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه در مهر ۹۹ به بیش از ۷ درصد رسید که دومین رکورد در دست کم ۲۰ سال گذشته است. تورم نقطه به نقطه نیز از ۴۰ درصد فراتر رفت که از مرداد پارسال بیشترین عدد محسوب می‌شود. در این میان هزینه حمل و نقل ۱۱۰ درصد تورم نقطه به نقطه را نشان می‌دهد.

بورسان: جدیدترین گزارش مرکز آمار از قیمت کالاها و خدمات حاوی نشانه‌های نگران‌کننده‌ای از افزایش نرخ تورم در کشور است. بر اساس این آمار نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر ماه افزایش یافته و به بیش از 40 درصد رسیده است که بیشترین نرخ از مرداد 98 یعنی طی 14 ماه اخیر است. اما نرخ تورم ماهانه(مهر نسبت به شهریور) رکورد کم ‌سابقه‌ای از خود به جا گذاشته است. نرخ تورم ماهانه در مهرماه به بیش از 7 درصد رسیده که بر اساس داده‌های موجود در مرکز آمار دومین رکورد در حداقل 20 سال اخیر بوده است. 

 

رکوردداران جهش قیمتی کدام بخش‌ها بودند؟

بر اساس این گزارش، نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر ماه 41.4 درصد بوده است. این یعنی میانگین هزینه خانوارهای ایرانی برای تهیه یک مجموعه از کالاها و خدمات یکسان در مهر 99 نسبت به مهر 98 بیش از 41 درصد افزایش یافته است. 

بخش حمل و نقل در این ماه بیشترین تورم نقطه به نقطه را به ثبت رسانده است. هزینه «حمل و نقل» در مهر 99 نسبت به ماه مشابه سال پیش حدود 110 درصد افزایش داشته است. رتبه بعدی اما در اختیار هزینه «مبلمان و لوزام خانگی و نگهداری معمول آنها» است. این بخش نیز نزدیک به 50 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. 

 

اما تورم خوراکی‌ها بیش از 40 درصد بوده و بین آنها «میوه و خشکبار» با ثبت تورم حدود 55 درصد رکوردار است. رتبه‌های بعدی در اختیار «نان و غلات» با تورم حدود 53 و «سبزیجات» با تورم 51.5 درصد قرار دارد. اما در گروه خوراکی‌ها کمترین تورم در اختیار گروه «گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنان» قرار دارد. تورم این گروه در شهریور نزدیک به 22 درصد بوده است. با توجه به اینکه این نرخ کمتر از میانگین تورم بوده و همچنین روند قیمت این محصولات در روزهای اخیر در مسیر افزایشی قرار گرفته، می‌توان انتظار داشت تورم این گروه در ماه‌‎های آینده بیشتر شود. 

 

رکوردشکنی تورم ماهانه

اما نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل 7 واحد درصد افزایش یافته است. این یعنی متوسط قیمت سبد مشخصی از کالاها و خدمات در مهر ماه نسبت به شهریور حدود 7 درصد افزایش یافته است. در آمار 20 سال اخیر ثبت چنین نرخ تورم ماهانه‌ای کم ‌سابقه بوده و دومین نرخ ثبت شده در این مدت محسوب می‌شود است. بیشترین رکورد مربوط به مهر 97 با 7.1 واحد درصد است. 

 اما رکورددار تورم ماهانه نیز بخش «حمل و نقل» با 17 درصد و «مبلمان و لوازم خانگی» با بیش از 8 درصد بوده است. 

تورم ماهانه گروه خوراکی 5.7 درصد بوده و در این گروه روغن‌ها و چربی‌ها با تورم ماهانه بیش از 16 درصد رکورددار بوده‌اند. در رتبه‎ بعدی گروه «شیر، پنیر و تخم‌مرغ» و سبزیجات با تورم نزدیک به 8 درصد قرار دارند.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
  • بهنام نواب‌پور

    البته میشود از گوشت قرمز گذشت، چون مدتهاست از سفره خیلی مردم حذف شده
  • بهنام نواب‌پور

    به سلامتی، گوشت قرمز روز اول آبان ، کیلویی 30هزار تومان افزایش داشت، باید آمار را کمی اصلاح کنید