پیش بینی بورس فردا ۱ مرداد ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا ۱ مرداد ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم در بورس امروز چه اتفاقاتی رخ داد و چه عواملی در روند بورس تاثیرگذار است و نیز انتظار چه اتفاقاتی را در بورس فردا داشته باشیم.
بورس تهران روز چهارشنبه و در آخرین روز کاری تیر ماه، توانست در غیاب بزرگان، بازدهی قابل قبولی را به ثبت برساند. شاخص کل بورس در روز کاری گذشته ۰.۲ درصد و شاخص هم‌وزن نیز ۰.۵۲ درصد افزایش یافت تا بخش کوچکی از ریزش‌های اخیر جبران شود.
به طور کلی ماه گذشته، ماه سختی برای بازار سرمایه بود به طوری که میانگین ارزش معاملات به زیر ۴هزار میلیارد تومان سقوط کرد و بیش از ۷هزار میلیارد تومان سرمایه نیز از بازار خارج شد اما شروع مرداد می‌تواند به دلایلی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، شرایط را برای صعود هموار کند. اکنون به این موضوع خواهیم پرداخت که چه چیزی در انتظار بورس فردا خواهد بود.

دودستگی در بورس فردا

یکی از مهم‌ترین اتفاقات چند روز اخیر که باعث ایجاد تقاضا در برخی نمادها شد، انتشار صورت‌های مالی فصل بهار برای شرکت‌ها بود که نکات مهمی را در دل خود جای داده است و می‌تواند چشم‌اندازی از شرایط آتی صنایع و سهام را ایجاد کند.
اگر به صورت‌های مالی فصل بهار شرکت‌ها نگاهی بیاندازیم، مشخص است که شرایط متفاوتی در صنایع و نمادها وجود داشته است به طوری که حتی دو شرکت از یک صنعت نیز وضعیت یکسانی را نداشته‌اند. همین موضوع باعث می‌شود که احتمالا در بورس فردا دودستگی ملموسی در سمت تقاضا برای سهام مختلف ایجاد شود.
اگر بخواهیم که نگاه مختصری به صنایع مهم بازار در فصل بهار بیاندازیم، به طور کلی می‌توان گفت که صنعت پالایش، فلزات اساسی، سیمانی، برخی از سهام پتروشیمی (به خصوص اوره‌ای‌ها) و برخی نماد دارویی (که البته این گروه تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در گزارش فصل تابستان خواهد دید) از جمله صنایعی هستند که شرایط مناسبی را در فصل بهار داشته‌اند و می‌توانند در بازار فردا با افزایش تقاضا همراه شوند.

بزرگان برمی‌گردند

اواسط هفته گذشته بسیاری از نمادهای بزرگ بازار برای برگزاری مجامع عمومی سالیانه خود بسته شدند و همین عامل باعث شد که ارزش معاملات با کاهش بسیار شدیدی همراه شود به طوری که این پارامتر در روز چهارشنبه به زیر ۲هزار میلیارد تومان سقوط کرد. از فردا اما باید منتظر بازگشایی این نمادها باشیم.
این موضوع از این جهت اهمیت دارد که شرکت‌های بزرگ در در سال ۱۴۰۰ سودهای قابل توجهی را شناسایی و در مجامع نیز اغلب، درصد بالایی از سود را بین سهامدارن خود تقسیم کرد. این اتفاق باعث می‌شود که به مقدار سود تقسیمی از قیمت سهام کاسته شود و با کاهش نسبت p/e، از ارزندگی بالاتری برخوردار شوند.
افزایش ارزندگی سهام در کنار انتشار گزارش‌های فصلی مناسب در بسیاری از شرکت‌ها، تقاضای جدیدی را در بورس فردا ایجاد خواهد کرد.

نگاه ترسان بورس به بازارهای جهانی

یکی از نگرانی‌های بورس را در هفته آینده می‌توان به بازارهای جهانی و قیمت کامودیتی‌ها نسبت داد. روز چهارشنبه هفته آینده نشست بعدی فدرال رزرو برای افزایش دوباره نرخ بهره برگزار می‌شود و انتظارات از افزایش ۰.۷۵ درصدی صحبت می‌کنند اما طبق برخی اظهارات ممکن است که فدرال رزرو برای کنترل تورمی که بیش از انتظار بوده است، این نرخ را یک درصد افزایش دهد و این موضوع می‌تواند بازارها را با پنیک جدی همراه کند.

البته بازارهای جهانی فردا و پس فردا بسته هستند و از دوشنبه کار خود را از سر می‌گیرند اما نگاه معامله‌گران به همین موضوع می‌تواند همچنان فاز احتیاط را در بازار ادامه‌دار کند.

بنابراین به طور کلی می‌توان انتظار داشت که بورس فردا به روند صعودی خود ادامه دهد اما همانطور که در بالا گفته شد، شرایط برای صنایع و سهام مختلف، متفاوت خواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر