چند نکته مهم از معاملات امروز بورس تهران

چند نکته مهم از معاملات امروز بورس تهران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
شاخص کل بورس تهران امروز در شرایطی افت ۰.۷ درصدی را تجربه کرد که ارزش معاملات همچنان در سطوح پایینی قرار داشت. رکود نسبی معاملاتی بورس تهران به عقیده برخی در نتیجه ریزش قیمت‌ها در بازار جهانی و به عقیده عده‌ای دیگر در نتیجه رشد نرخ سود در بازار بین بانکی و اثرات آن بر کل بازارها است. در فضای رخوت‌انگیز بورس تهران اما برخی از نکات جالب توجه وجود دارند که می‌تواند در کسب بازدهی به سرمایه‌گذاران کمک کند.

بورسان: معاملات امروز نیز با فشار فروش دنبال می‌شود. فملی، فولاد، شبندر، شستا در میان نمادهای با بیشترین اثر منفی بر شاخص کل قرار دارند. در هفته‌های گذشته نسبت به اثر رکودی افت قیمت جهانی کالاها بر بورس تهران اشاره شده بود. سقوط سنگین مس از سطوح نزدیک به ده هزار دلار به مرز ۷ هزار دلار عامل فشار قیمت بر فملی است.

در انتظار سیگنال بازار جهانی

در کنار افت اخیر احتمال افت بیشتر قیمت‌ها در بازار جهانی هراس را همچنان بالا نگه داشته است. گرچه در پایان هفته گذشته قیمت‌ها در بازار جهانی مسیر صعودی را در پیش گرفتند اما همچنان نگرانی از تصمیم آتی فدرال رزرو در هفته آینده وجود دارد. همچنان احتمال رکود با توجه به معکوس شدن نرخ بازدهی اوراق آمریکا محسوس به نظر می‌رسد. در این میان مجالی برای رشد قیمت‌ کالاها در کوتاه‌مدت نمی‌توان متصور بود مگر این‌که التهاب اقتصادی دیگری را شاهد باشیم.

دلار توان رسیدن به سطوح بالاتر را دارد

قیمت دلار روز گذشته به ۳۳ هزار تومان نزدیک شد و گرچه اندکی مسیر نزولی را در پیش گرفته است اما وضعیت اقتصاد کشور به خصوص در حوزه‌های تحریم‌های سنگین موجود سناریو رشد ادامه‌دار دلار را زنده نگه داشته است. میانگین نیما در کانال ۲۶ هزار تومان قرار دارد و بر این اساس احتمالا نرخ دلار غیرنفتی در سطوح بیش از ۲۷ هزار تومان عرضه می‌شود. این موضوع برای ارزش‌گذاری شرکت‌ها باید لحاظ شود. رشد دلار یکی از دلایل اصلی رشدهای افسارگسیخته بورس در سال‌های گذشته بوده است. بر این اساس شاید این بار دلار مانع از افت بیشتر قیمت سهام شود.

یک نکته مهم درباره پالایشی‌ها

روز گذشته بورسان در مطلبی به افت محسوس کرک اسپرد محصولات نفتی اشاره کرده بود. با توجه به این موضوع که بورسان در ۸ ماه گذشته مطالب بسیاری در خصوص ارزندگی پالایشی‌ها با توجه به کرک اسپرد بالا و ابلاغیه قیمت‌گذاری وزارت نفت منتشر کرده بود شاید برای برخی از مخاطبان این سوال مطرح شده باشد که علت ارائه چنین خبر به ظاهر منفی برای این شرکت‌ها چیست. نخست باید توجه داشت که اتفاقا برخلاف تصور موجود به جای این‌که صرفا فضای مثبت یک سهم مطرح شود (جو عمومی حاکم بر بورس تهران) باید تمام جنبه‌ها ملاحظه شود. باید به این نکته توجه داشت که اگر اطلاعات در خصوص افت کرک اسپرد مطرح نشود برخلاف شما سایر تحلیلگران از این موضوع اطلاع داشته و این ناهمگونی اطلاعات اتفاقا به زیان شما خواهد بود.
اما یک نکته مهم در خصوص پالایشی‌ها این‌که میانگین کرک اسپرد از ابتدای تابستان همچنان در سطوح بالایی قرار دارد با این حال همان‌طور که در هفته‌های گذشته شاهد سقوط قیمت کالاهای جهانی بودیم اگر کرک اسپرد پالایشی‌ها افت بیشتری داشته باشد نباید چندان متعجب بود. سناریو رکود اقتصادی می‌تواند اثر منفی را بر تمامی کالاها داشته باشد.

در انتظار عملکرد گروه روغن خوراکی

گروه روغن خوراکی از اوایل اسفند ۱۴۰۰ نوسان محسوس قیمت را تجربه کرد. غبشهر از سطوح نزدیک به ۲۶۰ تومان تا نزدیک ۴۸۰ تومان رشد کرد و در ادامه مسیر تند نزولی را تا سطوح کنونی (۳۳۰ تومان)‌ در پیش گرفت. حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت روغن توجه را به سمت این گروه جلب کرده بود. ابهامات موجود باعث شده که انتظار برای عملکرد بهار این گروه به اوج خود برسد. روی کاغذ بر اساس قیمت فروش روغنی‌ها در عملکرد خرداد در کنار بهای تمام‌شده هر تن روغن خام اعلامی توسط شرکت‌ها در اردیبهشت حاشیه سود بالایی به دست می‌آید. در این میان نکته جالب توجه این‌که تقریبا برای کمتر از نیمی از فصل بهار ارز ترجیحی حذف شده بود و طبیعتا نباید انتظار عملکرد یک فصل کامل را در صورت مالی بهار این شرکت‌ها داشت. با این حال می‌توان تخمین اولیه از سودآوری این گروه به دست آورد.

دارویی‌ها در انتظار افزایش نرخ دوباره

روز گذشته در گزارش بورسان به این موضوع اشاره شد که رشد قیمت‌های فروش کنونی در نتیجه حذف دلار ترجیحی نیست و صرفا طرح کنونی دارویار به نوعی تمرین برای ساماندهی ارز دارو است. گروه دارو روز گذشته توجه قابل توجهی را به خود جلب کردند و امروز اما با فشار فروش با جو عمومی بازار مواجه هستند. در این میان اما برای ساماندهی ارز دارو (حذف دلار ۴۲۰۰ و واردات دارو به نرخ نیما) احتمالا همچنان باید در انتظار افزایش نرخ‌های بیشتر از سمت دارویی‌ها باشیم. با توجه به عزم دولت برای پایان دادن به دلار ۴۲۰۰ احتمالا در ماه‌های آینده و در صورتی‌که نسبت به عملکرد سامانه دارویار اطمینان حاصل شود ارز دارو حذف خواهد شد.

پایان هفته پرخبر گروه خودرویی؟

سهام ایران خودرو و سایپا امروز متوقف شده‌اند. فردا معاملات بورس تهران به دلیلی تعطیلی عید غدیر خم متوقف است. روز سه‌شنبه نیز مجمع عمومی سالیانه ایران خودرو در ساعت ۸:۳۰ صبح و مجموع سالیانه سایپا در ساعت ۱۰ صبح برگزار می‌شود. در هفته گذشته دوباره موجی از اخبار در خصوص قیمت‌گذاری بلوک و اعلام عمومی در آینده نزدیک مورد اشاره بود. معمولا در مجامع اخبار زیادی به دست می‌رسد و احتمالا در مجمع پیش رو این دو خودروساز سوال اصلی حضار در خصوص قیمت بلوک و نحوه واگذاری است. این موارد می‌تواند بر سهام خودرویی در پایان هفته جاری اثر داشته باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر