خبر مهم از آغاز مذاکرات وین

خبر مهم از آغاز مذاکرات وین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از بازگشت مورا به بروکسل گفت که (پنجره) مذاکرات متوقف شده هسته ای ایران "دوباره باز شده است".

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دنبال سفر انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به ایران، اعلام کرد که مذاکرات هسته ای ایران به زودی از سر گرفته می شود.

بورل پس از بازگشت مورا به بروکسل گفت که (پنجره) مذاکرات متوقف شده هسته ای ایران "دوباره باز شده است".

او پیش از نشست سران گروه ۷ در آلمان، اظهار کرد: مذاکرات متوقف شده بود و به زودی از سرگرفته می شوند.

به دنبال این خبر دلار با افت چشم‌گیری همراه شد.

چشم انداز رسیدن برای توافق نهایی

به گفته بورل، یک چشم انداز برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد.

مورا دیروز (پنجشنبه) پس از رایزنی با علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین، به بروکسل بازگشت.

مورا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات برجام در اتحادیه اروپا در روزهای اخیر برای بهره برداری از آخرین فرصت برای نجات این پیمان، به تهران سفر کرد. این برای دومین بار از زمان تنفس در مذاکرات وین است که مورا به تهران سفر می کند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

توافق هسته ای ایران و ۱+۵ پس ازمذاکرات طولانی در سال ۱۳۹۴ بدست آمد، ولی دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد. پس از روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا این مذاکرات بین ایران و 5 کشور دیگر عضو این توافق آغاز شد.

خوش‌بینی امیرعبداللهیان به حصول توافق در وین

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در توئیتر نوشت: در توافق با آقای بورل، سفر آقای مورا به تهران و گفتگوهایش با همکارم آقای باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شویم.

توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر