مروری بر لیست بدهکاران بانکی که همتی در مناظره سوم به رئیسی تحویل داد

یازده ابربدهکار بانکی چه کسانی هستند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان : دیروز در سومین و آخرین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل سابق بانک مرکزی که اکنون در میان ۷ نامزد ریاست‌جمهوری حضور دارد، در پاسخ به اظهاراتی که علیه او درباره تسهیلات‌دهی به ۱۱ ابربدهکار بانکی مطرح شده بود، لیست این افراد را مقابل دوربین به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه و یکی دیگر از نامزدهای ریاست‌جمهوری ارائه داد. موضوعی که البته رئیسی نیز به آن واکنش نشان داد و اعلام کرد نام این افراد بارها در رسانه‌ها آمده و پرونده‌های آنها در حال رسیدگی است. او در حالی قضاوت این موضوع را به مردم واگذار کرد که نام این افراد را در این مناظره بنا به اقتضائات قضایی، نخواند.

پیشتر هم البته همتی در پاسخ به توئیت رئیسی پاسخ او را بدین گونه داده بود:

دیروز پس از این مناظره، برخی رسانه‌ها از جمله تسنیم به نقل از علی نادری لیستی ۱۱ نفره را منتشر کردند که ادعا شده همان لیست ۱۱ نفره‌ای است که همتی به رئیسی داده است.

واکنش دژپسند به لیست ۱۱ نفره ابربدهکاران بانکی

در همین رابطه فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به انتشار لیست ۱۱ نفره ابربدهکاران بانکی نوشت: «به نظر نمی‌رسد که لیست بدهکاران واقعی با لیست منتشر شده مشابهت کامل داشته باشد.»

قوه قضائیه لیست ۱۱ نفره را تأیید کرد

سخنگوی قوه قضائیه اما ایست لیست ۱۱ نفره را تأیید کرد و عین حال گفت: اقدامات انجام شده در پرونده بدهکاران عمده بانکی صرفا بر اساس تدابیر قوه قضاییه و تلاش ضابطین بوده است نه بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور و سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع‌تراشی هم می‌کرد.

اسماعیلی تأکید کرد: بانک مرکزی در مورد پرونده‌های رسیدگی شده مکاتبه‌ای با قوه قضاییه نداشته است.


برآن شدیم با هم مروری می‌کنیم بر اخباری که در مورد این افراد و بدهی آنها به نظام بانکی تاکنون منتشر شده است.

ابربدهکار برج‌ساز

رسول دانیال‌زاده یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی ایران است که در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۸ خبر بازداشت او در کشور آلمان و بازگرداندنش به ایران منتشر شد. دانیال‌زاده بدهکار بانکی در دهه هفتاد بیشتر تمرکز خود را بر شعبه فردوسی بانک ملی گذاشت. اخذ وام و ال‌سی های کلان به اسم کارخانه نورد سمنان که در اغلب موارد با تخلف در اسناد و محل مصرف همراه بود، رشد سریع مالی او را رقم زد.

به گزارش سایت خبری تابناک، حمایت مالی از برخی مدیران بانکی و سرویس گرفتن در تسهیلات بانکی شگرد او بوده است. شگردی که تنها معوقات او به بانک ملی را از سقف ۳۰۰۰ میلیارد تومان گذرانده است. او با این ترفند منابع لازم برای خرید فولاد کاویان و مجتمع فولاد گیلان بدست آورد و علاوه بر آن املاک و برج های عظیمی در داخل و خارج بهم زد. دانیال‌زاده بخش عمده این تسهیلات بانکی را صرف برج‌سازی در داخل و خارج کشور کرده که از جمله آن برج‌های کامرانیه است.

رسول دانیال‌زاده همان شخصی است که علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس که اکنون نام او نیز در بین نامزدهای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ قرار دارد، به شیوه رانت‌خواری وی اشاره کرده بود.

زاکانی با بیان اینکه مالامیر [شبدوست مالامیری] و دانیال‌زاده [رسول] دو نفر بدهکار بانکی هستند و «ح.ف» پشت سر این‌هاست، گفته بود: «به‌عنوان‌مثال بانک ملت ۴۰۰ میلیون درهم با کارمزد صفر درصد به اینها داده و آنها این پول را به داخل کشور آورده‌اند و از طریق صرافی‌ها آن را تبدیل و مجدداً این پول را که با کارمزد صفر درصد از خود بانک ملت گرفته بودند در خود بانک ملت سرمایه‌گذاری کرده و سالانه ۲۴ درصد سود گرفتند. حالا حساب کنید که چه مقدار پول جابه‌جاشده است.»

اظهارات زاکانی علیه دانیال‌زاده شکایت دانیال‌زاده را در پی داشت، اما در جلسه دادگاه این نماینده سابق مجلس که در دادگاه جرائم کارکنان دولت برگزار شد، دانیال‌زاده با مشاهده مستندات زاکانی، شکایت خود را پس گرفت.

همچنین بیشتر معروفیت "دانیال‌زاده" به دلیل اهدای برجی است که در کامرانیه ساخته بوده و شنیده شده که اکبر طبری در این برج فوق لاکچری سکونت داشته و او این ملک را به‌عنوان رشوه از دانیال‌زاده دریافت کرده است.

مالک گروه عظام: بدهی به بانک جرم نیست و افتخار ماست

به گزارش خبرگزاری میزان، دور دوم رسیدگی به فعالیت‌های گروه عظام در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی از 6 اسفند 1398 آغاز شده بود. در پرونده قبلی عباس ایروانی به قاچاق 764 میلیون دلاری قعطات خودرو و پرداخت رشوه ی حدوداً 30 میلیون تومانی متهم شده بود و در دور جدید، این بار اتهامات بانکی و معوقات و بدهی مالیاتی مطرح شده است.

شاه‌محمدی نماینده دادستان در کیفرخواست جدید، با اشاره به تسهیلات ارزی شامل درهم، دلار و یورو و وام‌های ریالی، ایروانی را به «مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از مجرای اخلال در نظام پولی وارزی از طریق تحصیل اموال و وجوه کلان از شبکه‌ی بانکی از طرق نامشروع و غیر قانونی» با جمع بدهی به مبلغ «١٥ هزار و ٧٥٣ میلیارد تومان» متهم کرده بود.

او البته در یکی از دفاعیت خود گفته بود: «بدهی به بانک جرم نیست و افتخار ما این است که به بانک بدهی داشته باشیم. ما آمادگی پرداخت بدهی خود را داریم.»

دریافت وام ۱۴۰۰ میلیاردی متهم از خودش

محمد صدرهاشمی ۳۰۰۰میلیارد تومان بدهی بانکی دارد. او از بانک خودش (اقتصاد نوین) ۱۴۰۰میلیارد تومان وام گرفته و ۱۳۶میلیون یورو بدهی معوق دارد.

به گزارش روزنامه سازندگی، سهامدار اصلی این بانک بیش از ۶۰ شرکت در اختیار دارد. همچنین او موفق شده تعداد قابل توجهی شرکت اقماری با حضور کارمندان خود راه‌اندازی کند. اوج‌گیری مجموعه‌های وابسته به او مربوط به سال ۶۴ می‌شود. در ابتدای دهه ۶۰ مجموعه‌های تحت هدایت او دچار بحران مالی شده بودند. پیش از این مجموعه او در یکی از پروژه‌های مهم «خلع ید» شده بود، ولی مدتی بعد از طریق حضور در بازار سرمایه همچنین تجارت با پاکستان به وضعیت خود سامان داد.

در میانه دهه هشتاد مجموعه ساختمانی او در آمریکای جنوبی وارد پروژه‌های ساختمانی شد. در این دوره زمانی سایت‌های خبری داخلی از ارتباط ویژه‌ای اطلاع دادند که میان این مجموعه و دولت وقت رقم خورده بود. سایت‌های زرد خبری از او به‌عنوان یکی از هشت ثروتمند ایران یاد می‌کنند.

این بانک از ۷ خانواده ایرانی، بیش از ۴۶۰۰ میلیارد تومان طلبکار است.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و نماینده مشهد در خانه ملت که اکنون نام او در بین نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ وجود دارد، در واکنش به بدهی نجومی ۷ خانوار ایرانی به نظام بانکی کشور نوشت که بانک از ۷ خانواده ایرانی، ۴۶۰۰ میلیارد تومان مطالبات معوق دارد. این یعنی آن که یک بانک به تنهایی به ۷ نفر این قدرت را داده است که بازاری را به هم بریزند. این یعنی ضعف نظارت بانک مرکزی بر تخصیص منابع به تولید. او دوباره توییت زده است که هنگامی که بانک خصوصی یا دولتی، بدون آن که بتواند مطالبات را وصول کند، به چند نفر اعتیاری هنگفت داده اس ت، یعنی از همان مطالبات مشکوک‌الوصول، احصاء سود نیز کرده است. این یعنی همان خلق پول از هیچ که اقتصاد ما را به خاک سیاه کشانده است.

مرگ مشکوک ابربدهکاری بدون شناسنامه ایرانی

سایت خبری انتخاب، از محمد سعید العقیلی به‌عنوان ابربدهکار بانکی نام برد. مشخصات این فرد به نوشته این منبع چنین است "کسی که در دولت احمدی نژاد توسط یکی از دیگر از افراد ذینفوذ سیستم بانکی کشور حمایت می‌شد، با وجود صدها میلیارد بدهی به سیستم بانکی کشور، وام‌های متعدد دیگری - با حمایت این فرد مرموز - از برخی بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه بانک‌ها، دریافت کرده است. شدت حمایت این فرد بانفوذ به اندازه‌ای است که وی با اعمال اشتباهات محاسباتی در یکی از بانک‌ها، قصد تسویه بدهی‌های العقیلی را داشته است، اما مدیرعامل وقت این بانک، متوجه اقدامات متقلبانه فرد حامی العقیلی شده و مانع ادامه اقدامات وی شده است".

انتخاب نوشته این اقدام کم‌سابقه با حمایت آقای "م. ف" یکی از نیروهای این فرد در بخش "نظارت" بانک مرکزی دولت دوم احمدی‌نژاد انجام شده است.

فردی که در این گزارش به‌عنوان ابربدهکار بانکی معرفی شده، یک سرمایه‌دار اماراتی به نام محمد سعید العقیلی است که از سوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا به دلیل مشارکت در فعالیت‌های اقتصادی مربوط به ایران تحریم شد.

در همان زمان، سایت بولتن‌نیوز در گزارشی درباره العقیلی، او را به همراه بابک زنجانی، یکی از دو دلال بزرگ نفتی ایران معرفی کرد و نوشت: "با انتشار اسناد وزارت خزانه‌داری آمریکا، موضوع فروش نفت ایران توسط العقیلی تاجر سیگار را مطرح کرده است که در کنار بابک زنجانی، بخشی از اختیارات فروش نفت و دریافت پول را به عهده داشته‌اند. ضعف مدیریت وزرای نفت پیشین ایران تا معاونین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران باعث شد که شرکت ملی نفت ایران با سابقه ۹۰ ساله در فروش نفت خام و انجام قراردادهای بین‌المللی در زمینه نفت و گاز، بخش اعظم اختیارات خود را در ارتباط با فروش نفت به دلال سیگار کمپانی ار-جی رینولدز یعنی آقای العقیلی بدهد".

او پیش از این به دلیل قاچاق سیگار در بین فعالان اقتصادی و سیاسی ایران چهره‌ای شناخته شده بود. نقش او در پرونده قاچاق ایران تا حدی برجسته بود که محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۸، به ارتباط وی با «م.ر» در یک سخنرانی عمومی در قم اشاره کرد.

سیدمحمود ابطحی، مدیرعامل سابق شرکت دخانیات هم در سال ۹۰ درباره العقیلی گفته بود: «دو شرکت میزبان و شرکت انتظار ایرانیان پیگیری‌های زیادی را برای بستن قرارداد با شرکت فیلیپ موریس و واردات سیگار مارلبرو داشته‌اند. یک گروه منفعت‌طلب دنبال این بودند که مجوز مربوط به این کار را دریافت و مارلبرو را رسماً به کشور وارد کنند... مدیران قبلی شرکت دخانیات به دلیل تخلفات العقیلی در مقابل فعالیت وی ایستادگی کرده بودند و ما هم همین کار را انجام دادیم که البته فشار زیادی بر من وارد شد تا وی جریمه خود را پرداخت نکند، فعالیت خود را در صنعت سیگار ادامه دهد و در پروژه قشم فعال باشد. من این موضوع را نپذیرفتم و در مقابل العقیلی ایستادگی کردم ولی وقتی دیدم هیچ حمایتی از من نمی‌شود بنا به خواست خودم از وزیر صنایع، پست مدیرعاملی دخانیات را ترک کردم..»

محمد سعید العقیلی که افتخار خود را نداشتن شناسنامه ایرانی می‌دانست، در کشور امارات زندگی می‌کرد.

البته هیچ کدام از این موارد نبود که موجب باز شدن پای محمد سعید العقیلی به پرونده دلالی در فروش نفت کشورمان شد که این اتفاق در نتیجه تحریم ها، به ویژه شرط و شروط برخی کشورها برای خرید نفت از کشورمان پس از شدت گرفتن تحریم‌ها رخ داد. حمید حسینی، عضو هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، در این باره گفته بود که این شروط موجب باز شدن پای العقیلی به فروش نفت کشورمان شده است. به این صورت که سریلانکایی‌ها نمی‌خواستند تحریم‌ها را مستقیم ندید گرفته و از کشورمان نفت بخرند و مایل بودند این اتفاق با یک واسطه رقم بخورد.

شرطی که به گفته حسینی موجب شد دولت وقت، بنیاد تعاون ناجا را واسطه قرار دهد و این بنیاد نیز برای فروش با العقیلی همکاری کند. همکاری تاریکی که به نرسیدن پول نفت (تمام پول یا بخشی از آن) در این معامله به کشورمان منجر شد. او به مانند بابک زنجانی دستگیر نشد و رسیدگی به پرونده بدهی‌اش کلید نخورد. اتفاقی که حتی صدای بابک زنجانی را هم در آورد تا در یکی از جلسات دادگاهش به العقیلی اشاره کرده و او را فردی بخواند که 5 میلیارد یورو به وزارت نفت بدهکار است اما مسئولان مدعی هستند جای پول‌هایشان نزد وی امن است!

این در حالی است که مراجعه مسئولان بنیاد تعاون ناجا به العقیلی برای فروش نفت در دوران تحریم، حکایت از سابقه این فرد در چنین معاملاتی در گذشته داشته و به نوعی تایید دیگری بر حضور العقیلی در دلالی فروش نفت در کشورمان است. دلالی که با فروش نفت، کارنامه کاملی از حضور در انواع معاملات و بده بستان‌های مالی در دوره‌های مختلف در کشورمان از خود برجای گذاشت و به دیار باقی شتافت.

ابربدهکاری که از سوی احمدی‌نژاد لو رفت

محمود احمدی‌نژاد اولی‌ن‎بار در دی ماه سال 84 در جمع نمایندگان مجلس هفتم در صحن علنی مجلس از قصد خود مبنی بر اعلام اسامی مفسدان اقتصادی خبر داد.

به گزارش مشرق،‌ او در بیستمین سفر استانی خود به ساوجبلاغ و نظرآباد در مهرماه 85، اعلام کرد: «به مفسدان اقتصادی که با رابطه ‎بازی وام‌های میلیاردی از بانک‌ها گرفته‌اند، فقط 15 روز وقت می‌دهم تا حساب خود را با آن بانک‌ها تسویه کنند؛ در غیر این صورت، اسامی آنان را برای ملت ایران افشا خواهم کرد.»

در پایان مهلت دو هفته‌ای رئیس‌جمهور، خبرگزاری ایرنا در خبری کوتاه با انتشار دو اسم محمد رستمی‌صفا و العقیلی نام آنها را فاش کرد.

رستمی‌صفا که بعد از سخنرانی رئیس‌جمهور در نظرآباد کرج به‎ عنوان یکی از مفسدان اقتصادی معرفی شد، از خریداران احتمالی سهام بانک پارسیان در آن مقطع به‎ حساب می‌آمد که توانسته بود در معامله‌ای به ارزش 293 میلیارد تومان این بلوک را خریداری کند، اما این معامله بعد از انتقاد مستقیم رئیس‌جمهور از مدیرعامل بانک پارسیان در سفر استانی به نظرآباد، لغو و رستمی صفا به‎ عنوان مفسد اقتصادی معرفی شد.

رستمی‌صفا از پیمانکاران قدیمی شرکت ملی گاز است که در دوران کاری خود نیز مرتکب تخلفات مالی از جمله پرداخت رشوه و گردش غیر قانونی وجوه در سیستم بانکی برای دریافت وام شده بود.

او مدیرعامل و رئیس هیات مدیره چند شرکت معظم مرتبط با صنایع گاز نیز بوده و هست که از آن جمله می‌توان به گروه صنعتی صفا شامل شرکت‌های نورد و پروفیل ساوه، پیلوت گاز (کارخانه تولیدکننده اجاق گاز خانگی)، فولاد کاشان، نورد صفا و .. نام برد.

رستمی‌صفا ، 28 شهریور85 موفق شد 28.8 درصد سهام بانک پارسیان را که در مالکیت ایران‌خودرو بود، به ارزش حدود 293 میلیارد تومان بخرد. این معامله نام دومین معامله بزرگ آن زمان بورس ایران پس از معامله صدرا را به خود گرفت، اما 13 روز بعد یعنی 10 مهر ، بورس معامله یاد شده را به دلیل دیررسیدن ضمانتنامه لغو کرد.

هفتمین بدهکار بانک سرمایه در بین ۱۱ ابربدهکار بانکی

محمدجواد اقدامیان ، مالک برندهای مشهوری همچون «ویستا و ینا بست» هفتمین دریافت‌کننده بیشترین تسهیلات از بانک سرمایه است. پیشتر نام هشت نفر به‌عنوان بدهکاران اصلی بانک سرمایه مطرح شده بود.

به گزارش مشرق، اقدامیان با هشت شرکت وینابست، ویستابست، آتیه‌سازان سارا، پارت پولاد، ساران کالا، مهندسی همراهان فناوری اطلاعات، پلیمر پلاست پارس و تهران تولید توانسته طی سال‌های ۸۶ تا ۹۱ هشت فقره وام از بانک سرمایه دریافت کند که براساس آخرین صورت مالی بانک سرمایه، وی در پایان سال ۹۷ درمجموع حدود ۵۱۱ میلیارد و ۴۰۳ میلیون تومان به بانک سرمایه بدهکار بوده است. اقدامیان درمجموع ۱۹۵ میلیارد تومان وثیقه نزد بانک سرمایه دارد که ۹۸ میلیارد تومان آن چک بانکی، ۸۷ میلیارد تومان سفته و ۱۰ میلیارد تومان نیز سند ملکی است.

پرداخت مخفیانه ارزهای دولتی به یک بدهکار کلان بانکی

مهدی فلاحتیان ، متهم به مشارکت در اخلال عمده در نظام ارزی کشور از طریق عضویت در شبکه کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع به میزان ۳۸۹ میلیون درهم از بانک ملت و تحصیل نامشروع مبلغ ۲۲۰ میلیون درهم از بانک پارسیان است. او با مجید سعادتی، کارمند ۴۷ ساله بانک ملت تبانی کرده و تسهیلات کلان ارزی بدون تودیع وثیقه دریافت کرده است. هم‌چنین حسین ابوالحسنی متهم به عضویت در شبکه کلاهبرداری مهدی فلاحتیان و اسماعیل احدی آزاد، از همدستان وی محسوب می‌شود که متهمان ردیف ششم و هفتم پرونده موسوم به فساد علی دیوانداری هستند.

چند اظهارنظر در مورد دادگاه او قابل توجه است. به گزارش میزان، امیرقهرمانی، نماینده دادستان تهران در این پرونده در دادگاه گفته بود: «آقایان به مدت هشت ماه، ارز دولتی را به‌صورت مخفیانه به فلاحتیان می‌دادند و در این مدت فلاحتیان به سعادتی سود داده است؛ مبلغ سود که به‌عنوان حق حساب برای سعادتی واریز شده، ۶میلیون درهم بوده است.»

یکی از نکات جالب در دادگاه او جواب‌هایی است که او به قاضی موحد داده است:

قاضی پرسید: آیا برای اخذ تسهیلات تضمین دادید؟

متهم جواب داد: خیر. از روی شناخت به من تسهیلات دادند.

قاضی گفت: سخاوتمندانه بیت‌المال را در اختیار شما قراردادند و هیچ تضمینی حتی یک کپی شناسنامه هم از شما گرفته نشده است.

ابربدهکاری که نامی از او نیست

شفیعی : اطلاعی از او در دست نیست.

بدهی 3400 میلیاردی خانواده گرامی‌ها به 5 بانک

درمیان وام‌گیرندگان کلان، نام برخی گروه‌ها بسیار برجسته است. یکی از این گروه‌ها، خانواده گرامی است که از دهه 1330 به‌عنوان اولین تاجران چای با برند گلستان شناخته می‌شوند. طبق جدول تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌های کشور، مانده تسهیلات و تعهدات خانواده گرامی به پنج بانک اقتصادنوین، پاسارگاد، خاورمیانه، سامان و گردشگری تا پایان سال 97 حدود سه‌هزار و 393 میلیارد و 28 میلیون تومان (رقمی نزدیک به 3400 میلیارد تومان) بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، براساس اطلاعاتی که در بخش تسهیلات کلان بانک‌ها درج شده، مانده تسهیلات و تعهدات 3400 میلیارد تومانی خانواده گرامی به پنج بانک از طریق اطلس‌خودرو، آسان‌موتور، گلستان، صنایع غذایی پردیس، کیفیت فنون، محور ماشین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای اوشانک (موسس فروشگاه‌های تخفیفی هفت) دریافت شده است. طبق آنچه در وبسایت شرکت اطلس‌خودرو آمده، این شرکت نماینده رسمی کمپانی کیاموتورز کره‌جنوبی است. خودروهای وارداتی این شرکت عمدتا شامل سراتو، اسپورتیج و سورنتو است. آسان‌موتور دیگر شرکت وابسته به خانواده گرامی است که در سال 85 و در پی شروع مجدد واردات خودرو به کشور تاسیس شده و در ابتدا مجوز واردات پنج مدل آزرا، سوناتا، توسان، سانتافه و کوپه را دریافت کرده و از سال 88 نیز جدیدترین خودروهای کمپانی هیوندای ازجمله جنسیس، IX35 و I30 به انواع مدل‌های این شرکت اضافه شد. طی سال‌های اخیر خودروهای سوناتا، اکسنت، ولوستر، I30 و I40، جنسیس، سنتنیال، سانتافه، توسان و گرنجورآزرا ازجمله خودروهای وارداتی این شرکت بوده است.

شرکت گلستان دیگر شرکت گروه گرامی است که قدمت آن به دهه 1330 می‌رسد. در زیرمجموعه گلستان نام‌هایی چون توینینگز (از برندهای لوکس چای دنیا)، صنایع غذایی پردیس، محصولات هاتی‌کارا و انواع چای هندی و سیلان دیده می‌شود. دیگر شرکتی که در زیرمجموعه گروه گرامی، تسهیلات نسبتا قابل‌توجهی از بانک‌ها دریافت کرده، فروشگاه‌های زنجیره‌ای اوشانک بوده که موسس فروشگاه‌های تخفیفی هفت است. محور ماشین نیز دیگر شرکتی از خانواده گرامی است که واردکننده ماشین‌آلات راه‌سازی، لیفتراک و قطعات برند کوماتسوی ژاپن است. علاوه‌بر این، کیفیت فنون یکی دیگر از شرکت‌های خانواده گرامی است که زمینه فعالیت آن بازرسی کالا و کنترل کیفیت با دامنه کاری مواد غذایی، محصولات کشاورزی، روغن‌های گیاهی، محصولات آرایشی، بهداشتی و سلولزی، خودرو، قطعات خودرو و ماشین‌های راه‌سازی ذکر شده است.

خانواده ایزدپناه در بین ۷ خانواده بدهکار به یک بانک خصوصی

خانواده ایزدپناه از طرف شرکت هفت الماس به مبلغ ۵۹۱ میلیارد تومان به بانک اقتصاد نوین بدهکار هستند و بیش از این اطلاعاتی در مورد بدهی این خانواده یا مشخصات فعالیت آنها در دست نیست.

ریخته‌گران: من متهم اشتباهی‌ام

چهارمین بدهکار بزرگ بانک سرمایه، بهروز ریخته‌گران است. او از طریق سه شرکت پتروصنعت صفه، فولاد ماهان سپاهان و نگین تجارت اسپادانا چندین فقره وام بانکی از بانک سرمایه دریافت کرده و براساس صورت مالی سال ۹۷ وی درمجموع ۸۸۰ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان به بانک سرمایه بدهکار است.

به گزارش روزنامه فرهیختگانِ، ریخته‌گران برای دریافت این وام‌های کلان درمجموع دو چک شخصی به ارزش ۲۴۰ میلیارد تومان به‌عنوان وثیقه به بانک ارائه کرده است. اما داستان ریخته‌گران به اینجا ختم نمی‌شود، به جرات می‌توان گفت برادران ریخته‌گران یکی از پیچیده‌ترین مفسدان اقتصادی سال‌های اخیر کشور بوده‌اند، چراکه آنها در سال ۸۶ در ازای تامین ۸۰ هزار تن میلگرد برای ساخت تونل توحید، بلوک ۳۸ درصدی سهام بانک سرمایه را از شهرداری تهران خریدند اما بعدها مشخص شد اصلا میلگردی در کار نبوده و ریخته‌گران فقط یک حواله جعلی انبار آهن را تحویل شهرداری تهران داده است. کارهای عجیب و غریب بهروز ریخته‌گران به اینجا ختم نمی‌شود، وی در سال ۸۷ بلافاصله با سود بانک سرمایه، ۵۰ درصد از سهام پتروشیمی اصفهان را می‌خرد. همچنین ریخته‌گران با شگردهای خود مالک پتروشیمی بیستون می‌شود تا بدهی این پتروشیمی به بانک‌های دولتی را پرداخت کند، اما سال ۹۷ مشخص می‌شود ریخته‌گران ۷۰۰ میلیارد تومان به طلبکاران پتروشیمی بیستون بدهکار است. وی دست‌بردار اموال فرهنگیان نیست تا جایی که بنابر اظهارات نماینده دادستان در دادگاه وی، ریخته‌گران ۲۸۰ میلیارد از بدهی خود را به بانک تجارت از طریق منابع بانک سرمایه پرداخت کرده است.

نام برادران ریخته‌گران به‌یک‌باره از سال 86 سر زبان‌ها افتاد. در آن سال‌ها اخباری مبنی‌بر تخلف برادران ریخته‌گران در تملک بلوک ۳۸ درصدی سهام بانک سرمایه منتشر شد که نشان می‌داد ریخته‌گران در ازای تامین ۸۰ هزار تن میلگرد برای ساخت تونل توحید، بخشی از سهام بانک سرمایه را از شهرداری تهران خریده‌اند اما نکته قابل‌تامل این بود که اصلا میلگردی در کار نبوده و ریخته‌گران فقط یک حواله جعلی انبار آهن را تحویل شهرداری تهران داده‌اند. کارهای عجیب و غریب ریخته‌گران فقط به اینجا ختم نمی‌شود، چنان‌که آنها در سال ۸۷ بلافاصله با سود بانک سرمایه ۵۰ درصد سهام پتروشیمی اصفهان را خریدند. همچنین ریخته‌گران با شگردهای خود مالک پتروشیمی بیستون شدند تا بدهی این پتروشیمی به بانک‌های دولتی را پرداخت کنند، اما سال 97 مشخص شد ریخته‌گران ۷۰۰ میلیارد تومان به طلبکاران پتروشیمی بیستون بدهکارند. بخش دیگری از تخلفات ریخته‌گران مربوط به تخلفات آنها در بانک سرمایه است، چنان‌که بنابر اظهارات نماینده دادستان در دادگاه ریخته‌گران، آنها ۲۸۰ میلیارد از بدهی خود را به یکی از بانک‌های مشهور کشور از طریق منابع بانک سرمایه پرداخت کرده‌اند.

ماجرای این پرونده بسیار پیچیده و گسترده است که بیش از این به آن نمی‌پردازیم.

او پیشتر در گفت‌وگو با روزنامه شرق، درست پیش از آنکه بازداشت شود در مقابل دادسرای ویژه جرائم پولی و بانکی در خیابان فاطمی گفته بود: «حرف‌هایی که نماینده دادستان می‌گوید، اشتباه به او انتقال داده‌اند؛ من متهم اشتباهی‌ام».

به گزارش بورسان، اطلاعات در مورد این افراد بسیار گسترده‌تر است و البته این اطلاعات در مورد بدهی‌ها می‌تواند تا امروز تغییر کرده باشد. چنانچه ممکن است برخی تسویه یا برخی به سبب استمهال و جریمه، بیشتر هم شده باشند.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا این لیست اعلام شده از سوی چهار نامزدی که نام این ۱۱ نفر را برده‌اند، تأیید یا تکذیب خواهد شد؟

بیشتر بخوانید:

مقایسه مدارک تحصیلی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری با سایر رهبران جهان

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر