از بی‌واکنشی به سفر گروسی تا ناکامی بازارساز

چرا رشد قیمت دلار معامله‌گران را غافلگیر کرد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان: دلار در حالی بی‌وقفه بر ریل صعودی پیش می‌رود که شاید برخی، انتظار افزایش نوسانات (آن هم در مسیر افزایشی) را در فاصله یک هفته از شروع مجدد مذاکرات وین و همزمان با سفر مدیر کل آژانس اتمی به تهران نداشتند. امروز اسکناس آمریکایی با رشد ۱۵۰ تومانی تا سقف ۲۸۶۵۰ تومان پیش رفت اما طی ساعات گذشته ۵۰ تومان عقب نشست.

چرا قیمت دلار در حال افزایش است؟

در توضیح اینکه چرا در این مقطع بعضی معامله‌گران بی‌محابا در سمت خرید فعال شده‌اند می‌توان گفت اولا مقاومت دلار در برابر افت به کانال ۲۷ هزار تومان در نیمه آبان موجب شده تا برخی ۲۸ هزار تومان را کف نرخ دلار تصور کنند. در کنار آن، برخی افزایشی‌های بازار که امیدی به حصول توافق در وین ندارند، روزهای پیش از مذاکره را بهترین زمان برای خرید ارز تلقی کرده‌اند. تقاضای فصلی پاییز هم به عنوان یکی دیگر از دلایل احتمالی رشد شاخص ارزی کشور مطرح می‌شود.

اما چرا رشد قیمتی در این مقطع برای برخی غافلگیرکننده است؟ در ادامه به ذکر دلایل مرتبط می‌پردازیم.

بی‌واکنشی به وعده رئیسی و سفر گروسی

نخستین نکته جالب توجه بی‌واکنشی دلار به سفر رئیس کل آژانس اتمی به ایران بود. به طوری که قیمت دلار پیش از اعلام نتیجه مذاکره گروسی و اسلامی با رشد ۱۲۰ تومانی به ۲۸۶۲۰ تومان رسیده بود.

ضمن آنکه وعده دیشب رئیسی درباره گشایش‌های اقتصادی جدید هم نتوانست از تب بازار ارز بکاهد. البته در هفته‌های گذشته هم دیده بودیم که وعده‌هایی که در ارتباط با گشایش در منابع ارزی و ریالی و فروش نفت داده می‌شود از سوی برخی فعالان بازارها «حرف‌درمانی» خوانده شده و چندان باور نمی‌شود. موضوعی که خود می‌تواند نشان از پایین بودن سرمایه اجتماعی «اعتماد» به سیاست‌گذاران باشد که بازار ارز را در برابر التهابات آسیب‌پذیرتر می‌کند.

ناکامی تلاش بازارساز؟

رئیس کل بانک مرکزی در هفته‌های گذشته تایید کرده بود که با رفع محدودیت از برخی پول‌های مسدود ایران در خارج از کشور، عرضه در بازار را افزایش داده‌اند. موضوعی که این سوال را ایجاد می‌کند که آیا روند عرضه‌ها متوقف شده یا آنکه این عرضه مغلوب قدرت تقاضا شده است؟ نشانه‌ها حاکی از آن است که سناریوی اول چندان محتمل نیست. چنانکه حجم معاملات در بازار متشکل ارزی امروز تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶) به رکورد جدید ۱۵.۶ میلیون دلار رسید. این در حالی است که رکورد قبلی تنها ۱۳ میلیون دلار بود.

معنای تورم آبان برای نرخ ارز

دیروز آمارهای تورم مربوط به آبان‌ماه نیز منتشر شد که حاکی از کاهشی نسبتا قابل توجه در نرخ تورم بود. نرخ تورم ماهانه با افت ۱.۲ واحد درصدی به ۲.۵ درصد رسید. تورم سالانه نقطه‌ای (مقایسه قیمت‌ها با ماه مشابه سال قبل) نیز با ۳.۵ واحد درصد کاهش، رقم ۳۵.۷ درصد را ثبت کرد. با این حال، به نظر می‌رسد که این اتفاق بیشتر ناشی از الگوهای فصلی و همچنین روند ۴ سال گذشته تورم در کشور است که بنابر آن می‌توان تصور کرد روند کاهش تورم چندان پایدار نباشد و از این رو موجب تغییر خاصی در انتظارات تورمی فعالان بازار ارز نشود. برای جزییات بیشتر بخوانید: تورم آبان سکته کرد

سایه سقوط لیر بر دلار تهران

ریزش حدودا ۱۸ درصدی ارزش لیر ترکیه در روز جاری بی‌تاثیر بر بازار ارز تهران نیست. افت لیر می‌تواند اثر صعودی بر نرخ برابری دلار به ریال داشته باشد. چراکه از یک سو کالاهای ترکی برای ایرانی‌ها ارزان می‌شوند و افزایش واردات از این کشور می‌تواند بر تقاضای ارز در ایران فشار وارد کند. از سوی دیگر، در بلندمدت ممکن است موجب تشدید جریان خروج سرمایه از ایران به ترکیه گردد. البته در صورتی که بی‌ثباتی اقتصاد آنکارا، ایرانی‌ها را از انتقال سرمایه به این کشور منصرف نکند.

همچنین بخوانید: مسابقه لیر ترکیه و ریال ایران در مسیر سقوط

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر