حفظ موضع تزریق نقدینگی توسط سیاست‌گذار پولی

تازه‌ترین اقدامات بانک مرکزی برای مهار سود بانکی

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بانک مرکزی در آخرین گزرش عملیات اجرایی سیاست پولی خود همچنان موضع عملیاتی خود را تزریق نقدینگی اعلام کرده و با تمام پیشنهادات ارائه شده در بازار بین بانکی در قالب توافق بازخرید یا ریپو (وام‌دهی کوتاه‌مدت بانک مرکزی به بانک‌ها) موافقت کرده است تا مانع از افزایش بیشتر نرخ بهره بین بانکی شود.

بورسان: به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی «با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود. از این رو، این بانک به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید به مبلغ 190.4 هزار میلیارد ریال اقدام کرد . »

تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی توسط بانک مرکزی

در شکل زیر جزئیات این گزارش آمده است. همانطور که مشاهده می‌شود در حراج شماره 30 موضوع عملیاتی بانک مرکزی همچنان تزریق نقدینگی باقی مانده و با توجه به فاصله نرخ بهره بین بانکی از از حداقل نرخ توافق بازخرید تعداد بانک‌های شرکت‌کننده در این حراج بیشتر از حراج‌های گذشته بوده است و 9 بانک تقاضای برداشت نقدینگی از بانک مرکزی داشته‌اند. در نهایت، هفته گذشته حدود 19 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازار بین بانکی تزریق شده است که معادل تمام تقاضاهای درخواست شده بوده و سیاست‌گذار پولی با همه این درخواست‌ها موافقت کرده است.

برداشت از بانک مرکزی در قالب عملیات ریپو

وضعیت کوتاه‌مدت نرخ بهره بین بانکی

مقایسه این نرخ با نرخ‌های بازار بین بانکی که در آخرین به روز رسانی حدود 19.35 درصد بوده تاییدی بر این موضع است که دخالت بانک مرکزی در بازار بین بانکی در قالب اجرای توافق ریپو معنایی جز ممانعت از افزایش نرخ بهره بازار بین بانکی ندارد و نشان می‌دهد برداشت بانک مرکزی این است که کمبود عرضه پول وجود دارد. از طرفی در حالی که هفته گذشته نرخ ریپو اندکی بالاتر از 19 درصد بود، نرخ مورد توافق بانک مرکزی و بانک‌ها مجدد به 19 درصد بازگشته و حجم معامله شده نیز افزایش تقریبا 200 درصدی داشته است.

وضعیت بلندمدت نرخ سود

در یک بازار بین بانکی عمیق نرخ ریپو به نوعی سقف اولیه‌ای برای نرخ بهره بین بانکی است؛ اما در کشور ما به دلیل آنکه حجم معامله از طریق ریپو اصلا قابل مقایسه با بازار بین بانکی نیست (حجم معامله در بازار بین بانکی بین 50تا 90 هزار میلیارد تومان در روز است)، طبعا موضع عملیاتی بانک مرکزی در این بازار تنها اضافه تقاضا یا عرضه بازار بین بانکی را تا حدی پوشش می‌دهد. به علاوه، اساسا عملیات بازار بین بانکی بر اساس نرخ ریپو و ریپوی معکوس در بازه کوتاه‌مدت است و اگر این تغییرات کوتاه‌مدت نتوانند مانع افزایش/کاهش نرخ بهره بین بانکی شوند احتمال آنکه نرخ‌های سقف/کف بازار بین بانکی عوض شود وجود دارد. به همین دلیل در گزارش‌های عملیات‌های اجرایی پولی در مورد حجم تخصیص در سقف و کف نرخ بهره نیز گفته می‌شود.

اما همانطور که در شکل فوق مشاهده می‌کنیم میزان اعتبارگیری در سقف بازار بین بانکی تنها 9.5 همت بوده است که نسبت به هفته گذشته نیز کاهش 5 هزار میلیاردی داشته است. این کاهش حجم معامله نشان می‌دهد وضعیت بانک مرکزی در نگاه بلندمدت نسبتا مناسب است که بانک‌های معمولا با ریسک نقدینگی بیشتر، نیازی به برداشت از سقف دالان نرخ بهره ندارند. پس می‌توان اینطور گفت که تغییرات نرخ بهره بین بانکی متاثر از نیاز بانک‌های با ریسک نقدینگی کم‌تر است و البته ممکن است دلایل فصلی نیز در این میان مهم باشد چرا که معمولا شروع ماه مهر همزمان است با نیاز بیشتر مردم به نقدینگی که ممکن است تاثیر خود را بر بازار بین بانکی گذاشته باشد

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر