بورسان - Bourseon

پرونده ویژه/ پایان رأی‌گیری در عراق

چرا انتخابات این دوره عراق برای ایران مهم است؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: ۱۰ اکتبر (۱۸ شهریور ۱۴۰۰) پنجمین انتخابات پارلمانی عراق با متد جدید رأس ساعت ۷ صبح به وقت محلی آغاز شد و ساعت ۶ عصر نیز پایان یافت. این انتخابات زودرس از دید سیاسیون دارای اهمیت بالایی است، زیرا با قانون جدید انتخابات این کشور همراه بوده و علاوه بر آن سهم ائتلاف‌ها برای تعیین و توزیع قدرت در این کشور را نمایندگی می‌کند.

هجده سال از حمله آمریکا به عراق و سرنگونی حرب بعثی صدام حسین، گذشته و اکنون خروج امریکا از عراق به‌عنوان یکی از محتمل‌ترین گزینه‌های پیش روی آینده عراق است و عراق نگران است که با خروج ایالات متحده، توازن قدرت در این کشور به هم ریخته و کشورهای همسایه عراق در پی آن برآیند که این کشور را تبدیل به کارزار تنازعات سیاسی و منطقه‌ای خود کنند.

نتیجه این انتخابات توازن منطقه‌ای را تا اندازه‌ای روشن می‌کند. ایران نیز به‌عنوان کشوری که منافع استراتژیک و ژئوپلتیک با عراق دارد، از نتیجه این انتخابات متأثر خواهد شد. مسئله آن است که خروج احتمالی آمریکا از عراق، توازن قدرت در منطقه را بهم خواهد ریخت و در اینجا ایران و جهان عرب به دنبال تأمین منافع خود در این میان هستند تا آنچه بر این کشور حاکم خواهد شد، منافع آنها را به خطر نیندازد.

پس از نتیجه این انتخابات، ائتلاف‌های شکل‌گرفته به نمایندگی از گروه‌ها و اقوام داخل این کشور و البته بی‌تردید با نفوذ کشورهای منطقه، نخست‌وزیر و رئيس‌جمهور و همچنین رئیس پارلمان را انتخاب می‌کنند.

با اینکه اهمیت این دوره انتخابات نسبت به دوره‌های قبل بسیار بالاست، اما دلزدگی بین مردم برای مشارکت در انتخابات نیز به وضوح دیده می‌شود و بخشی از جامعه نیز تحریم انتخابات را در پیش گرفته‌اند و این معضل جدی وجود دارد که میزان مشارکت مردم در این انتخابات پایین باشد.

تفاوت‌های شکلی انتخابات این دوره با دوره‌های قبل؟

دفعه قبل ۱۸ حوزه‌ انتخابی داشتیم و مردم به احزاب رأی می‌دادند، اما اکنون به ۸۳ حوزه انتخابی رسیده و از هر حوزه‌ای نیز ۳ نفر و یک خانم انتخاب می‌شوند. بر این اساس، رقابت‌ها به جای آنکه در سطح ملی باشد، در سطح محلات و شهرستان‌ها انجام می‌گیرد. رقابت به احزاب جدی است و صف‌بندی‌ها و گروه‌بندی‌ها متفاوت است.

طبق اعلام ۲۵ میلیون نفر می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. مطابق با نظرسنجی‌ها بیش از ۶۰ درصد اعلام کرده‌اند که در انتخابات شرکت خواهند کرد.

اکنون بالای ۳۰ ائتلاف انتخاباتی شکل گرفته است. از احزاب بزرگی که در انتخابات شانس دارند، حدود ۸۰ نماینده راهی انتخابات شده‌اند و تقریبا در هر حوزه یک نماینده معرفی شده‌اند. تاکنون حدود ۳۲۰۰ کاندید در سراسر کشور معرفی شده‌اند که تقریبا از هر ۹ نفر یک نفر انتخاب خواهد شد.

زمان شروع و پایان رای‌گیری/ تمدیدی در کار نیست

امروز یعنی 18 مهر 1400 (دهم اکتبر 2021) همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در این کشور، تعطیل رسمی اعلام شده است. رای‌گیری از ساعت 7 صبح شروع شده و تا ساعت 18 به وقت محلی ادامه داشت.

«جلیل عدنان خلف» رئیس کمیساریای عالی مستقل انتخابات گفت: رای گیری الکترونیکی است و راس ساعت 6 عصر تمام شد و اعلام شده است که تمدیدی هم در کار نیست.

وزارت کشور عراق: هیچ ناامنی در انتخابات مشاهده نشده است

قائم‌مقام وزارت کشور عراق اعلام کرد هیچگونه ناامنی در جریان انتخابات مشاهده نشده است و نیروهای امنیتی برای مقابله با هر گونه وضعیت اضطراری در آماده‌باش کامل قرار دارند.

نگرانی از شرایط امنیتی این انتخابات بسیار بالاست و باوجود تعطیلی این کشور در روز انتخابات و همچنین فضای امنیتی حاکم، برخلاف ادعای قائم‌مقام وزارت کشور عراق در حوزه دیالی، حمله مسلحانه صورت گرفت و دو سرباز مجروح شدند.

دستگیری 77 متخلف انتخاباتی در چند استان عراق

کمیته امنیتی انتخابات عراق نیز اعلام کرد که 77 نفر به دلیل نقض قوانین و تخلفات انتخاباتی بازداشت شده‌اند.

نتایج اولیه انتخابات عراق امشب ساعت 12 اعلام می‌شود

کمیساریای عالی انتخابات عراق اعلام کرد که به احتمال زیاد نتایج اولیه پنجمین انتخابات پارلمانی ساعت 12 امشب اعلام خواهد شد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر