حقوق بازنشستگی ترامپ بیشتر است یا روحانی؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

در روزهای اخیر سخنان علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس که مدعی شده است حسن روحانی رئیس‌جمهوری سابق بالاترین حقوق بازنشستگی را در تاریخ کشور می‌گیرد، بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت.

پیش از این هم حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس از حقوق ۳۵۰ میلیون تومانی حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین خبر داده بود که با واکنش مسئول دفتر رئیس دولت دوازدهم همراه شد و آن را تکذیب کرد. در اطلاعیه این دفتر آمده بود که عدد ۳۵۰ میلیون تومان حقوق ماهانه که نماینده مجلس ادعا کرده، چنان بزرگ و اغراق‌آمیز است که بعید است کسی در کذب بودن آن تردید کند.

در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است که عدد ۳۵۳ میلیون تومانی که در یک مکاتبه اداری مورد توجه قرار گرفته در واقع پاداش بازنشستگی رئیس‌جمهوری نیست بلکه مابه التفاوت حق بیمه‌ای است که ایشان باید برای تغییر صندوق بازنشستگی خود به صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت می‌کرد.

حقوق روحانی چقدر است؟

محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالی درباره حقوق خود و روحانی گفت: من عضو هیات علمی هستم. حقوق من، دریافتی عضو هیات علمی است و آقای روحانی نیز عضو هیات علمی است و همان حقوق را می‌گیرد.

دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در تشریح میزان دریافتی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها پس از همسان‌سازی حقوق گفت: حداکثر دریافتی حقوق اساتید پس از همسان‌سازی حدود ۳۳ میلیون و ۷۰۲ هزار تومان و حداقل حقوق نیز ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.

صدراعظمی که نگران بازنشستگی نیست

حقوق سالانه ۱۸۰ هزار دلاری، دفتر، خودرو، مشاور و… آنگلا مرکل که همین دو ماه پیش ۷۶ساله شد، قرار است به زودی بازنشسته شود و بعد از ۱۶ سال صدر اعظمی به دنبال کار دیگری باشد.

وی به‌عنوان صدراعظم، ماهانه ۲۵هزار یورو حقوق می‌گیرد. غیراز این، او ماهانه ۱۰هزار یورو هم بابت نمایندگی مجلس دریافت می‌کند. با این حال بعد از این که احزاب به نتیجه برسند و دولت جدید تشکیل شود، مرکل عملا از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد، اما او لازم نیست نگران درآمدش در زمان کناره گیری از قدرت باشد.

طبق گزارش‌ها وی بعد از کناره‌گیری تا سه ماه حقوق فعلی‌اش را دریافت خواهد کرد. طبق قانون تا ۲۱ماه بعد هم، نصف حقوق فعلی به مرکل پرداخت خواهد شد و بعد از آن او می‌تواند روی یک حقوق ۱۵هزار دلاری حساب کند. در کنار این حقوق، دولت تا آخر عمر مرکل برای او محافظ شخصی و خودرو به همراه راننده را تامین می‌کند. مجلس آلمان هم یک دفتر کار در برلین در اختیار او قرار خواهد داد. همچنین حقوق یک مدیر دفتر، یک منشی و دو مشاور او را هم پرداخت خواهد کرد.

البته این مزایا ربطی به درآمد شخصی مرکل ندارد و او می‌تواند مانند صدراعظم‌های پیش از خود به عنوان مشاور غول‌های تجاری مشغول شود و از سخنرانی‌ها و فروش کتاب خاطراتش هم سود ببرد. آنگلا مرکل چقدر حقوق می‌گیرد؟

حقوق ترامپ چقدر است؟

رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از پایان دوره حقوق سالانه ۲۱۹ هزار دلاری، هزینه دفتر و کارکنان و… روسای جمهور آمریکا اگر دو دوره رئیس‌جمهوری شوند، طبق قانون دیگر حق رئیس‌جمهوری شدن ندارند و به همین دلیل بعد از اتمام دور دوم ریاستشان دیگر به قدرت باز نمی‌گردند. این افراد یا خود را بازنشسته می‌کنند یا به عنوان مشاور وارد قوای دیگر و در واقع سایر ارکان قدرت می‌شوند یا به تدریس دانشگاهی رو می‌آورند.

درباره ترامپ با توجه به این که فقط یک دوره رئیس‌جمهوری بوده و می‌تواند یک دوره دیگرهم رئیس‌جمهوری شود، هنوز رقابت به پایان نرسیده و در حال انجام فعالیت‌هایی برای جمع کردن رای مردم است. با این حال روسای جمهور آمریکا در طول دوران ریاست جمهوری، سالانه ۴۵۰ هزار دلار حقوق و پاداش می‌گیرند که می‌شود حدودا ماهی ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار. با این حال روسای جمهور آمریکا در پایان دوره ریاست جمهوری‌شان همچنان از دولت حقوق و مزایای مادام العمر دریافت می‌کنند. به گزارش العالم، این حقوق و مزایا شامل حقوق سالانه ۲۰۰ هزار دلاری به همراه ۹۶ هزار دلار برای هزینه‌های دفتر و کارکنان دفتر و همچنین درمان در بیمارستان نظامی و بیمه درمانی مادام العمر به همراه حفاظت فیزیکی توسط سرویس مخفی است. البته در ایالات متحده آمریکا رؤسای جمهور بازنشسته در نیم قرن اخیر، اقدام به تأسیس بنیادی با نام خود کرده و درآمدهای شخصی خودشان را هم داشته‌اند.

حقوق مادام العمر روسای جمهور فرانسه

رئیس‌جمهوری فرانسه بعد از پایان دوره حقوق سالانه ۱۶۰ هزار دلار، آپارتمان، اتومبیل، دستیار و… دریافت می‌کنند.

روسای جمهور فرانسه هم طبق قانون بعد از پایان دوره ریاست جمهوری حقوق مادام العمر دریافت می‌کنند، اما بد نیست پیش از دانستن بیشتر درباره حقوق و مزایای دوران پسا ریاست جمهوری در فرانسه، از حقوق دریافتی رئیس‌جمهوری در دوران ریاستش آگاه شوید.

در فرانسه رئیس‌جمهوری سالانه ۲۱۰ هزار دلار حقوق می‌گیرد، اما بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، براساس قانون سال ۱۹۵۵ روسای جمهور فرانسه پس از پایان کارشان در الیزه ماهانه شش هزار یورو بدون مالیات دریافت می‌کنند. جدای از این حقوق، به آنها یک کرسی در شورای قانون اساسی داده می‌شود که حقوقش هفت هزار و ۵۰۰ یوروست که در مجموع می‌شود ۱۳ هزار و ۵۰۰ یورو. با این حال به جز این مبالغ، یک آپارتمان مبله، اتومبیل با دو راننده، هفت دستیار، دو کارمند داخلی و سفر رایگان با قطار وهواپیما هم دریافت می‌کنند.

حقوق روسای جمهور چین چقدر است؟

شی جین پینگ - چین: شی جین پینگ از سال ۲۰۱۳ رئیس‌جمهوری چین شده و سالانه ۲۲ هزار دلار دریافت می‌کند که در مقایسه با حقوق‌های معمول بسیار نازل به نظر می‌رسد. ولادیمیر پوتین - روسیه: درباره سرمایه و ثروت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه سال‌هاست گمانه‌زنی‌هایی صورت می‌گیرد، اما حقوق سالانه مرد قدرتمند روسیه ۱۱۲ هزار دلار در سال اعلام شده است. بوریس جانسون - انگلیس: بوریس جانسون از روز ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۹ به عنوان نخست وزیر بریتانیا انتخاب شده است.

حقوق سالانه او ۱۹۰ هزار دلار است که باعث اعتراض او هم شده است. لی هسین لونگ - سنگاپور: نخست وزیر سنگاپور سالانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار حقوق می‌گیرد. ژائیر بولسونارو - برزیل: حقوق رئیس‌جمهوری برزیل ۱۲۰ هزار دلار در سال است. نارندرا مودی - هند: نخست وزیر هند سالانه ۳۳ هزار دلار حقوق می‌گیرد که کمی بالاتر از یک شهروند معمولی در هند است.

منبع: همشهری

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر