زمان واردات واکسن فایزر اعلام شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با رد ادعای دستکاری سامانه واکسن وزارت بهداشت گفت: سامانه ما امنیت بالایی دارد و تا به امروز اتفاقی برای این سامانه رخ نداده است.

سیدحیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درباره واکسن فایزر وارداتی توضیحاتی ارائه داد.


واکسن فایزر وارداتی به چه کسانی تزریق می‌شود؟

به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، واکس‌های جانسون‌اند جانسون و واکسن فایزر وارداتی، به عنوان دز بوستر (سوم) کادر درمان استفاده می‌شوند.
حیدر محمدی درباره مبدا واردات توضیحاتی ارائه کرد و افزود: برای واکسن مدرنا فعلا برنامه‌ای نداریم ولی واکسن‌های جانسون‌اند جانسون و واکسن فایزر وارداتی مجوز مصرف اضطراری ایران را گرفته‌اند اما چون خوش قول نیستند، خیلی روی آن حساب باز نمیکنیم. اگر طرف خارجی به وعده‌هایش عمل کند واردات آنها را خواهیم داشت.
محمدی گفت: از آمریکا، انگلیس، فرانسه و رژیم صهیونیستی واردات واکسن نخواهیم داشت. جانسون‌اند جانسون و واکسن فایزر وارداتی را از بلژیک و احتمالا آلمان تهیه خواهیم کرد.

فایزر وارد شد

عین‌اللهی، وزیر بهداشت: واکسن فایزر به تعدادمحدود و فقط برای مادران باردار وارد شده است.

۶ واکسن؛ مجوز وزارت بهداشت ایران را برای مصرف اضطراری دریافت کرده‌اند؟

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در مورد واکسن‌های وارداتی گفت: درحال‌حاضر ۶ واکسن اسپوتنیک، بعضی از سایت‌های آسترازنکا، سینوفارم، بهارات هند، واکسن فایزر بلژیک و جانسون‌اند جانسون آلمان در کشور مجوز مصرف اضطراری گرفته‌اند و به محض تطبیق در بدو ورود به کشور، اجازه مصرف خواهند داشت.

وی افزود: در برنامه واردات ما سینوفارم وجود دارد. هند هنوز مجوز صادرات بهارات به ایران را صادر نکرده است. آسترازنکا از منابع مجاز و از طریق کواکس وارد کشور می‌شود. واکسن اسپوتنیک بر اساس قرارداد ۶۲ میلیونی به ما داده نشده است که علت اصلی آن عدم تولید کافی این واکسن است. برای واردات ۲ میلیون واکسن فایزر قراردادی با هیات امنای ارزی کشور در حال تنظیم است تا در یک تا دو ماه آینده به شرطی که مشکلات بین‌المللی انتقال ارز و جابه‌جایی واکسن پیش نیاید از کشور بلژیک به ایران ارسال شود.

واکسن جانسون‌اند جانسون هم در انتظار نهایی شدن قرارداد‌های بین‌المللی است. کشور تولید‌کننده تا ۵ میلیون دُز قول ارسال داده و اگر طرف خارجی اقدام کند ما مشکلی از نظر تامین ارزی نداریم. سینوفارم هم مثل سابق در حال واردشدن به کشور از طریق هیات امنای ارزی، هلال احمر و شرکت‌های خصوصی است.

بازگشایی مدارس بدون تزریق واکسن خطرناک است

وی در واکنش به بازگشایی برخی مدارس گفت: همکاران ما در آموزش و پرورش باید پیگیر باشند، چون اگر دانش آموزان دو دُز واکسن را تزریق نکرده باشند این حضور جمعی بسیار خطرناک است، چون رعایت پروتکل‌ها توسط کودکان کاری سخت است.

دستکاری سامانه واکسن وزارت بهداشت به هیچ وجه تایید نمی‌شود

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با رد ادعای خرید و فروش کارت واکسن کرونا و فروش آن به مبلغ ۲ تا ۵ میلیون تومان برای واکسن آسترازنکا و دستکاری سامانه وزارت بهداشت برای ثبت آن گفت: سامانه ما امنیت بالایی دارد و تا به امروز اتفاقی برای این سامانه رخ نداده است. به عنوان مثال مواد مخدر ممنوع است، اما آیا همکاران ما در ناجا مواد مخدر کشف نمی‌کنند؟ تنها سامانه معتبر سامانه وزارت بهداشت است. این خبر را نمی‌توان کاملا رد کرد، چون ممکن است عده‌ای سودجو این کار را انجام دهند.

وی تاکید کرد: تمامی اطلاعات واکسن از قبیل تاریخ و زمان تزریق واکسن، نام تجاری واکسن، شماره پچ واکسن و شماره اختصاصی و تاریخ تولید و انقضای واکسن در سامانه واکسن وزارت بهداشت ذکر شده و از سامانه‌ای گرفته می‌شود که تاریخ و زمان دقیق تزریق واکسن ذکر شده است. تمامی سامانه‌های ما به هم متصل هستند. قطعا می‌گویم دستکاری در این سامانه امکانپذیر نیست. اما برخی می‌توانند کارت جعلی واکسیناسیون را بفروشند.

وی برای راستی آزمایی گفت: به راحتی می‌توان فردی که واکسن زده و نزده را با ورود کدملی در این سامانه راستی آزمایی کرد. فقط نام افرادی که واکسن زده باشند در این سامانه قید شده است.

تزریق دو دُز واکسن می‌تواند ایمنی بدن را بالاتر ببرد

محمدی در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از تزریق دو دُز از واکسن‌های متفاوت درست است و موجب افزایش ایمنی بدن می‌شود؟ گفت: زمانی دو دُز متفاوت برای افراد تزریق می‌کنیم که مطالعات بالینی آن بر جامعه‌ای کوچک انجام شده باشد. ممکن است استفاده از دو دُز متفاوت واکسن ایمنی بدن را افزایش دهد و بالعکس آن هم ممکن است اتفاق بیفتد. در صورتی وزارت بهداشت استفاده از دو دُز متفاوت را تایید می‌کند که هم مطالعات بالینی و اهم اثر سینرژیک داشته باشد. هنوز واکسن‌های خاصی برای این فرآیند اعلام نشده است.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر