اسپرسو بورسان شنبه ۶ آذر؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

سویه جدید کرونا، تهدید جهانی بورس تهران؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بازار سهام روز چهارشنبه دوباره در مسیر نزولی قرار گرفت. به طوری که شاخص کل با افت ۱۰۵۰۰ واحدی (معادل ۰.۷ درصد) و شاخص هم‌وزن با افت ۰.۴ درصدی مواجه شدند.

روز کاری قبلی ارزش معاملات خرد ۴۹۵۰ میلیارد تومان بود. در بین صنایع معدنی‌ها، شیمیایی‌ها و خودروسازان و در بین نمادها پالایش، خگستر و خبهمن بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول ۸۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به صنعت معدنی و نمادهای تجلیح و جم‌پیلن بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و چند رشته‌ای‌ها و نمادهای شستا و فسبزوار داشتند.

رییس سازمان بورس: متناسب با کشش بازار تا پایان سال عرضه اولیه سهام دولتی و شرکت‌های خصوصی انجام می‌شود.

مدیرکل بهسازی نیروگاه و محیط زیست شرکت تولید برق حرارتی: اصلا هیچ نیروگاهی در تهران از سوخت مازوت استفاده نمی‌کند. ۷ سال است که در نیروگاه‌های استان تهران مازوت استفاده نمی‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ایران اعلام کرد: «فاز قطع اول گاز کارخانجات سیمان از ۱۵ آبان ماه آغاز شد که از میان ۷۶ شرکت سیمان، گاز ۱۵ کارخانه در شمال و شرق کشور و همینطور آذربایجان قطع شد. در فاز دوم که از ۲۵ آبان ماه آغاز شد گاز ۲۴ کارخانه دیگر قطع شد». در فاز سوم هم که تازه آغاز شده گازرسانی تنها به ۱۶ شرکت انجام می‌شود. یعنی بخشی از کارخانجات تهران، البرز و برخی از کارخانجات جنوب کشور همچنان گاز خواهند داشت.

سویه جدید کرونا تاکنون در آفریقای جنوبی، بوتساوانا، بلژیک، هنگ‌کنگ و اسرائیل شناسایی شده و گفته می‌شود یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کروناست.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در هند ممنوع شد.

شیوع سویه جدید کرونا منجر به افزایش نگرانی‌ها در سطح جهان و عقب‌نشینی بازارها از جمله رمز ارز و بازار جهانی شده است‌.

در آخرین روز کاری هفته میلادی در بازار جهانی با افت سنگین بازارها، قیمت هر بشکه نفت برنت به ۷۲.۹ دلار، مس به ۹۴۵۰ دلار، روی به ۳۱۹۰ دلار و آلومینیوم به ۲۵۹۰ دلار رسیدند.

قیمت دلار با اندکی عقب‌نشینی از سقف ۲۹۳۶۰ تومانی که چهارشنبه گذشته تجربه کرده بود، به ۲۹۲۵۰ تومان رسید.

طبق برخی گزارش‌های غیررسمی،‌ شرایط خرید دلار با سهمیه از صرافی‌ها تغییر کرده و مشروط به داشتن بلیط، گذرنام و ویزای معتبر شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، حجم فروش ارز توسط صادرکنندگان، در سامانه نیما طی هشت ماهه ۹۹، ۱۰.۷ میلیارد دلار بوده که این میزان در مدت مشابه سال ۱۴۰۰، به‌ ۱۸.۱ میلیارد دلار رسیده است که رشد ۶۹ درصدی را نشان می‌دهد.

نشست‌های غیررسمی مشارکت‌کنندگان در برجام در قالب‌های مختلف به منظور آمادگی برای از سرگیری مذاکرات وین، شنبه و یکشنبه در پایتخت اتریش آغاز می‌شود.

امیرعبداللهیان: با حسن نیت و جدیت در مذاکرات وین حضور می‌یابیم و خواهان توافق خوب و قابل راستی‌آزمایی هستیم.

وزیر امور خارجه در گفتگو با همتای چینی: امکان دسترسی سریع به توافق وجود دارد.

خطیب‌زاده: ایران خواستار توافق خوب فوری است.

باقری، مذاکره‌کننده ارشد برجامی ایران: موفقیت در مذاکرات وین مستلزم لغو همه تحریم‌ها است.

باقری: در ادامه سفر به کشورهای منطقه امروز در دبی در نشست دوستانه و صمیمانه‌ با انور قرقاش مشاورِ عالیِ سیاست خارجی جناب شیخ خلیفه بن زاید رییس کشور امارات و خلیفه شاهین المرر وزیر مشاور در امور خارجی دولت امارات توافق کردیم تا صفحه جدیدی در روابط ایران و امارات گشوده شود.

بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: احتمال اینکه همه بتوانند به شکل اصلی برجام بازگردند، وجود دارد./

گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ضمن ابراز امیدواری برای رسیدن به توافق با ایران، آمادگی خودش را برای بازگشت به تهران اعلام کرد.

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی: آقای گروسی اشاره کردند که مذاکرات داشتیم و این مذاکرات سازنده بود، اما به نهایت نرسیده است./ حتی تا فرودگاه تلاش کردیم که کار را به انتها برسانیم ولی بخشی از کار باقی ماند. علت آن اصرار ما بر برخی از مواضع و مطالب خودمان بود این مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

آمریکا: اگر ایران با آژانس همکاری نکند شورای حکام قبل از پایان سال جاری نشست فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین: تمامی سخنرانان شورای حکام بر ضرورت احیای برجام تأکید و برای مذاکرات وین آرزوی موفقیت کردند.

مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران: «سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای» از ایران در ارتباط با مذاکرات احیای برجام دریافت نمی‌شود.

اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی: دیگر شیوه مذاکره قبلی را بر نمی‌تابیم./ خارج‌شدگان از برجام، حق اظهارنظر درباره تاسیسات هسته‌ای کرج را ندارند.

غائبی، سرپرست نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین: رویکرد مثبت و سازنده نشان‌ داده‌شده توسط ایران، به‌طور مناسب از سوی آژانس پاسخ داده نشد که می‌تواند مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف شود.

کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران خواسته‌هایی داشت که درمذاکره با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد./ در کرج مواد هسته‎ای نداریم؛ در کرج سانتریفیوژ تولید می‌شود و این مکان مشمول قوانین پادمانی نمی‎شود.

نماینده چین در نشست شورای حکام آژانس اتمی: آمریکا به عنوان ناقض برجام، گام نخست برای لغو تحریم‌ها علیه ایران را بردارد.

پوتین نماینده ویژه خود را اوایل هفته جاری به تهران می‌فرستد.

پزشک کاخ سفید از وجود غده‌ای خوش‌خیم در بدن جو بایدن خبر داد.

خاندوزی، وزیر اقتصاد‌: دولت به این نتیجه رسید که با توجه به پیامدهای منفی در بخش تولید به سمت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حرکت کند و با توجه به اینکه این لایحه در مجلس به تصویب نرسید به تعویق خواهد افتاد.

خاندوزی: در مدت یک شبانه روز، به ترخیص قطعی و خروج بیش از ۷۷ هزار تن کالای اساسی از گمرک بندر امام خمینی (ره) اقدام شده که این آمار، رکورد جدیدی در ترخیص قطعی و خروج کالا‌های اساسی و ضروری به شمار می‌رود.

میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه: با همه مضیقه‌ها دولت برای تأمین بودجه به سراغ استقراض از بانک مرکزی نرفته است، آئینه عملکرد درست دولت کاهش ۴/۵ و ۳/۵ درصدی تورم نقطه‌ای در مهر و آبان است.

مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران شایعه تعطیلی تهران در روزهای شنبه و یکشنبه (به دلیل آلودگی هوا) را رد کرد.

همه‌ی شهرهای ایران برای نخستین بار پس از ۲۸۹ روز از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر