یک رمزارز کلاهبرداری که توسط سلبریتی‌ها داغ شد

یک رمزارز کلاهبرداری که توسط سلبریتی‌ها داغ شد
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
کلاهبردارهای بازارهای مالی آنقدر حرفه‌ای هستند که بدون بالا رفتن از دیوار خانه مردم و بدون زحمت دزدی فیزیکی به خود دادن، به طوری جیب مردم حاضر در بازارهای مالی را خالی می‌کنند که هیچکس از آن خبر نداشته و ندارد.

بازار‌های مالی مکانی برای حضور اقشار مختلف جامعه است، از معامله گران حرفه‌ای گرفته تا هنرمندان یک جامعه که با سرمایه‌های ریز و درشت خود در بازارهای مالی حضور دارند. این فقط قسمت خوب ماجرا است تا وقتی حرفی از کلاهبرداری نزده‌ایم. افرادی که در بازارهای مالی حضور دارند باید این موضوع را در نظر داشته باشند که قبل از ورود به بازارهای مالی حتما آموزش دیده باشند و با مطالعه دقیق، به انواع راه و روش‌های کلاهبرداری واقف باشند تا سرمایه خود را از خطر کلاهبرداری محفوظ نگه دارند.

در این گزارش قصد داریم به موضوعی بپردازیم که اخیرا در حال وقوع است.

کلاهبرداری در بازار رمزارز با واسطه سلبریتی‌های ایرانی

با افزایش محبوبیت رمزارزها در ایران سروکله کلاهبردارها پیدا شده و بیشتر مواقع اخباری مبنی بر کلاهبرداری در حوزه رمزارزها در گوشه کنار این مملکت به گوش میرسد.

یکی از روش‌های تازه کلاهبرداری در حوزه رمزارز تبلیغات رمزارزهای بی‌بنیان یا به اصطلاح شت کوین‌ها است که اخیرا توسط افراد مشهور یا پر طرفدار ایرانی انجام می‌شود.

پشت این نوع کلاهبرداری‌ها افراد سو استفاده گر و فاسد قرار دارند که از شهرت سلبریتی‌ها و باورمندی طرفدارانشان در راستای تبلیغ رمزارز یا پروژه‌ای استفاده می‌کنند که اساسا بی‌بنیان و صرفا برای خالی کردن جیب مردم طراحی شده است.

سلبریتی‌ها خواسته یا نا خواسته نباید دست به چنین اقداماتی بزنند و از شهرت خود در راستای پر کردن جیب کلاهبردار جماعت استفاده کنند. این اقدمات باعث خدشه دار شدن اعتماد مردم به آنها و افول زود هنگام آنها می‌شود.

به حرف متخصصان گوش دهید نه سلبریتی ها!

کارشناسان و متخصصان بازارهای مالی همیشه توصیه می‌کنند که افراد برای سرمایه‌گذاری باید از قبل خودشان تمام جوانب را بررسی کنند. پارامترهایی مانند تحلیل فاندامنتال و تحلیل تکنیکنال را برای این مواقع گذاشته‌اند تا افراد از آنها در جهت انتخاب صحیح گزینه سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند. در مقابل هستند افراد ساده لوحی که صرفا به جهت معروف بودن یک شخص به تمام توصیه‌های او گوش میدهند. حتی اگر توصیه او توصیه مربوط به سرمایه‌گذاری باشد که دست کمی از توصیه پزشکی ندارد.

به گفته یکی از اعضای جامعه رمزارز فارسی زبان توییتر بنام ۰x۴lireza@:

"خطر توصیه مالی کمتر از توصیه پزشکی نیست. این را خطاب به سلبریتی‌ها و شاخ‌های اینستاگرام عرض می‌کنم که اگر‌ ذره‌ای وجدان در وجودتان هست با سرمایه و زندگی مردم بازی نکنید و در اموری که تخصص ندارید به ویژه مارکت پر ریسک کریپتو ابراز نظر یا تبلیغات نکنید."

Loading...

نمونه هایی از توصیه یا تبلیغات مالی توسط سلبریتی ها

ملیکا شریفی نیا و تبلیغ رمزارز کلاهبرداری WOJ

داستان از این قرار است که خانم شریفی نیا بازیگر ایرانی دانسته یا ندانسته در صفحه اینستاگرامی خود که ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد فردی را به نام باربد معصومی تبلیغ می‌کند که مسئول ترویج و پامپ و دامپ پروژه کلاهبرداری WOJ است.

در فیلم زیر میبینید که خانم شریفی نیا در کنار باربد معصومی حضور دارد و در حال توصیه مالی به دنبال‌کنندگان خود است.

ملیکا شریفی نیا به ۱ میلیون ۴۰۰ هزار دنبال‌کننده خود می‌گوید به توصیه‌های مالی باربد معصومی گوش دهند. باربد معصومی به همراه علی حسنی و ماهان تیموری پروژه کلاهبرداری WOJ را به دنبال‌کنندگان خود معرفی کردند.

در پی اقدام این بازیگر، جامعه رمزارز فارسی زبان توییتر واکنش‌های شدیدی داشتند، برای مثال کاربری به نام @CryptoVizArt در توییتی افزود:

"هنرمند، ورزشکار، خواننده، بزرگوار یا هر کسی که روی شانه‌های توجه مخاطب بالا رفتی، «تبلیغ کورکورانه در بازار کریپتو یا سایت شرط‌بندی و همکاری با کلاش‌‌های پشتشون» مصداق عینی خیانت به منافع ملی، بازی با اعتماد مخاطب و معامله‌ی شرافت شماست. به چه قیمت؟ پول! "

Loading...

دنیا دادرسان و تبلیغ رمزارز کلاهبرداری WOJ

خانم دنیا دادرسان خواننده مشهور ایرانی بارها در اینستاگرام خود که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دنبال‌کننده دارد از باربد معصومی همان کسی که مسئول ترویج و پامپ و دامپ پروژه کلاهبرداری WOJ است تبلیغ کرده است.

خانم دنیا دادرسان در جواب انتقاد کاربران نسبت به انجام این عمل در توییتر پاسخ داد:

"من واقعاً معذرت میخوام بابت این اتفاق. من کلا سالی ۴،۵ بار شاید تبلیغات اینجوری کنم و معذرت میخوام بابت بی‌توجهی نسبت به این داستان. حتما پیگیری میکنم. لطفاً برام بنویسین که ایشون چی کار کردن؟"

Loading...

ارز دیجیتال ووجک (WOJ)چیست؟

Loading...

در واقع ووجک نام یک میم اینترنتی یا شخصیت کارتونی اینترنتی است که در سال ۲۰۱۰ مورد توجه قرار گرفت. ووجک تصویر یک مرد کچل با ظاهری مبهوت است. از این تصویر برای بیان مالیخولیا، تنهایی، پشیمانی یا دیگر حالت‌های رفتاری از این دست استفاده می‌شود. حالا ووجک به نام یکی از ارزهای دیجیتال بازار کریپتو تبدیل شده است.

ارز دیجیتال ووجک، در واقع ارز دیجیتال رسمی پلتفرم ووجک فایننس «Wojak.Finance» است. توکن ووجک با نام اختصاری «WOJ» در بازار کریپتو شناخته می‌شود. این توکن بر بستر شبکه‌ بایننس اسمارت چین «BSC» فعالیت می‌کند؛ بنابراین یک توکن با استاندارد «BEP۲۰» به حساب می‌آید.

چرا رمزارزWOJ کلاهبرداری است؟

این توکن برای نخستین بار توسط علی حسنی و باربد معصومی ملقب به bitbod و ماهان تیموری در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرام خود به عنوان یک پروژه موفق معرفی شد و با تبلیغات بسیار گسترده در پلتفرهای اینستاگرام و تلگرام مردم را تشویق به خرید این پروژه کردند.

Loading...
Loading...
استوری باربد معصومی در حمایت از پروژه WOJ

Loading...
استوری علی حسنی در حمایت از پروژه WOJ

Loading...
استوری ماهان تیموری در حمایت از پروژه WOJ

بعد از معرفی و ترغیب مردم به خرید این شت کوین در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۲۱ رشد عجیب ۴۲۰۰ درصدی را تجربه کرد و دقیقا در همان دقایق اولیه بعد از اینکه مردم این توکن بی‌ارزش را خریدند به مقدار ۷۵% ارزش خود را از دست داد! به نوعی خودشان قیمت را پامپ کردند و زمانی که مردم برای خرید هجوم اوردند توکن‌های بی‌ارزش را ۴۲۰۰ برابر گران تر از ارزش واقعی به مردم فروختند و باعث ریزش شدید قیمت یا اصطلاحا دامپ قیمت شدند.لازم به ذکر است که حجم کل معاملات خرید و فروش این توکن در آن روز به مبلغ ۴میلیون دلار می‌رسد!

بعد از این اتفاق جمع کثیری از متخصصین حوزه کریپتوکارنسی به بررسی تخصصی اسمارت کانترکت این توکن پرداختند که در اینجا به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

مورد اول: گیت هاب این پروژه اوپن سورس نیست و تنها یک نفر در این پروژه فعالیت بسیار پایینی داشته و از تاریخ ۵ اکتبر به بعد هیچگونه فعالیتی را روی گیت هاب این پروژه پیدا نمی‌کنید! تمامی فعالیت هایی هم که ثبت شده درخواست برای اضافه کردن توکن جعلی woj در تراست ولت بوده و هیچ فعالیتی در حوزه پروژه انجام نشده است.

Loading...

مورد دوم: اتفاق جالبی که در مورد این پروژه افتاده، این است که برای ویرایش زنجیره هوشمند، بنیانگذارن این پروژه یک زنجیره را به شرکت eNebula ارائه داده‌اند که هیچ مشکلی نداشته، ولی این زنجیره هیچوقت به طور عمومی منتشر نشد و عملا زنجیره‌ای که منتشر شده بود کاملا متفاوت با زنجیره ادیت شده بوده است! علت انجام اینکار چه بود؟ چون برای لیست شدن در تراست ولت و لود شدن لوگو یکی از شرایط این بوده که زنجیره هوشمند این توکن باید ادیت شده باشد و اگر بنیانگذاران، زنجیره اصلی را ارائه میدادند هیچ شرکتی این زنجیره را تایید نمیکرد! این یعنی افراد پشت این پروژه سر کاربرها و تراست ولت کلاه گذاشته‌اند!

https: //drive.google.com/file/d/۱Vu۳Az۷KTJ_۹OIjYTxHyMigkKGDi۹blsZ/view

لینک بالا ادرس اسمارت کانترکتی هست که توسط شرکت eNebula آدیت شده ولی کانترکتی که دیپلوی شده کاملا متفاوت است. برای مثال شما می‌توانید این قسمت از کد را که داخل لینک بالا به آن اشاره شده، در اسمارت کانترکت جدید سرچ کنید. متاسفانه هیچ چیز پیدا نخواهید کرد.

۰x۴lireza@ طی یک توییت به مخاطبان خود هشدار داد که: توکن WOJ فانکشن‌های خطرناکی در قرارداد هوشمند خود دارد و صد در صد اسکم است.

Loading...

۰x۴lireza@ در ادامه افزود: سازنده یا Owner قراردادهای هوشمند این پروژه privilege یا به بیان ساده‌تر دسترسی‌هایی برای خودش در کدهای برنامه‌نویسی از قبل در نظر گرفته که حتی اسکم‌ترین پروژه‌های کریپتو هم سعی می‌کنند از آنها دوری کنند.

این دسترسی‌ها به گونه‌ای تعبیه شده که مالک یا مالکان پروژه بتوانند در هر زمان نسبت به دستکاری قیمت و مارکت، کنترل دارایی هولدرها، جلوگیری از فروش یا نقل و انتقال توکن توسط هولدرها و بسیاری موارد دیگر که خطرساز است اقدام کنند.

وجود چنین دسترسی‌هایی در یک پروژه قرارداد هوشمند فارغ از جعلی بودن تیم اجرایی، وایت‌پیپر، توکنومیکس و رودمپ‌ بسیار ضعیف، برای اسکم دانستن آن کافی است.

نسبت به خطرات این‌ پروژه و فعالیت‌های تیم معرف آن آگاه باشید.

منبع: اقتصادآنلاین

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر