تنها ۵ درصد اختلاف تا سقف تاریخی

پرواز قیمت سکه تا کجا ادامه دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان: قیمت سکه تنها ۵ درصد تا سقف تاریخی ۱۶.۵ میلیون تومانی فاصله دارد. دلار هم پس از عبور از قله تاریخی امروز رکورد قیمتی جدیدی ثبت کرد و به نظر می‌رسد فعلا سر ایستادن ندارد. در این شرایط، مهم‌ترین سوال آن است که در صورت تداوم مسیر صعودی، قیمت سکه تا کجا پیش خواهد رفت؟

اونس و دلار از سکه حمایت می‌کنند

قیمت سکه طی دو روز اخیر با رشدی ۶۵۰ هزار تومانی (معادل ۴.۳ درصد)‌ به ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. سکه از دو جانب مورد حمایت قرار گرفته است. از یک سو، نرخ دلار در بازار تهران طبق اعلام کانال‌های غیررسمی به نیمه کانال ۳۲ هزار تومان رسیده که رکوردی جدید محسوب می‌شود. قیمت سکه و طلای داخلی نیز خود را با دلار آزاد منطبق ساخته است.

از سوی دیگر طلای جهانی در آخرین جلسه معاملاتی جهش بیش از ۴۰ دلاری را تجربه کرده و به ۱۸۷۲ دلار رسید. اگرچه کارشناسان بازار جهانی نوسان شدید روز جمعه را به افزایش ریسک‌های اقتصادی پس از جهش بیش از انتظار تورم ماهانه آمریکا ارزیابی می‌کنند، اما به نظر می‌رسد عامل بسیار مهم دیگر ترس بازارها از جنگی جدید است. وزیر دفاع چین روز جمعه به همتای آمریکایی خود هشدار داد که پکن در صورت اعلام استقلال تایوان، در آغاز جنگ تردید نخواهد کرد.

گسیل ناگزیر سرمایه‌ها به بازار ارز با اوج‌گیری انتظارات تورمی

هم‌اکنون به نظر می‌رسد سکه دارای حباب قیمتی است. اما علیرغم این حباب قیمتی قابل توجه همچنان احتمال افزایش تقاضا برای سکه در مسیر صعودی ارز و طلا وجود دارد. چراکه شیوه برخورد بانک مرکزی با بازار ارز (که نمود آن را می‌توان در ممنوع اعلام کردن معاملات فردایی، دستگیری «اخلالگران ارزی» و جرم شمردن نگهداری بیش از ۱۰ هزار دلار مشاهده کرد)‌ می‌تواند موجب هدایت متقاضیان به سمت سکه و طلا شود. با افزایش انتظارات تورمی و پس از تجربه‌های تلخ ده سال گذشته طبیعتا عموم مردم به هر دارایی برای حفظ ارزش ثروت خود چنگ می‌زنند.

حافظه عمومی از اثر تحریم و قطعنامه با وعده مسئولان متفاوت است

ادامه تنش‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و غرب، بی‌اهمیت انگاشتن قطعنامه صادرشده و مواردی از این دست می‌تواند برای عموم مردم خاطرات دوران احمدی‌نژاد را زنده کند؛ در این خصوص گزارش « هشدار آخر دلار به رییسی »‌ را مطالعه کنید. صحبت‌های مسئولان در قبال اثر قطعنامه تحریم احتمالا با حافظه تاریخی فعالان اقتصادی از اثر تحریم هم‌خوانی ندارد و همین موضوع می‌تواند هیجان بازار ارز را افزایش دهد.
در این میان این نگرانی وجود دارد که با شکسته شدن سقف‌های قیمتی که به اصطلاح در ذهن جامعه لنگر انداخته بود می‌تواند باعث شود قیمت‌ها سراسیمه و با شتاب در رسیدن به کانال‌های جدید قیمتی پیش روند.

سکه بورسی هم افسار پاره کرد

امروز معاملات سکه و طلا در بورس هم پررونق دنبال می‌شود. سکه یک روزه رفاه به بیش از ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و ارزش معاملات چند صد میلیاردی آن رکوردی جدید محسوب می‌شود. در همین حال شاهد ورود پول قابل توجه به صندوق‌های طلا نیز هستیم.

Loading...
رکورد حجم معاملات سکه بورسی شکست
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر