صادرات نفت ایران محور گفت‌وگوی تروئیکای اروپا

صادرات نفت ایران محور گفت‌وگوی تروئیکای اروپا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
سران تروئیکای اروپا در حاشیه نشست گروه هفت درباره برنامه هسته‌ای و صادرات نفت ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که سران کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان و ایالات متحده در صدد هستند تا فردا (سه‌شنبه) در حاشیه‌ نشست هفت کشور بزرگ اقتصادی جهان موسوم به گروه هفت (G۷)، در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و همچنین صادرات نفت جمهوری اسلامی بحث و گفت‌وگو کنند.

طبق نوشته فارس، روزنامه تایمز هند گزارش کرد، یکی از مقام‌های دولت فرانسه اعلام کرد که مذاکرات چهارجانبه در حاشیه نشست‌های G۷ در خصوص طیفی از موضوعات و همچنین «موضوع نفت» و «تمایل برای توقف اشاعه» بحث و گفت‌وگو خواهد شد اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

طبق گزارش اویل پرایس، صادرات نفت خام ایران به چین در ماه ژوئن (ماه جاری) به روزانه ۹۶۱ هزار بشکه افزایش یافته است که این میزان بیش از عدد صادرات ایران به چین قبل از تحریم‌ها است.

با وجود بن‌بست دیپلماتیک بر سر توافق هسته‌ای، ایران در حال آماده شدن برای پیوستن مجدد به بازار جهانی نفت بوده است. این کشور تولید و همچنین صادرات به بازار اصلی خود یعنی چین را افزایش داده است.

تروئیکای اروپایی چیست؟

طبق گزارش تابناک در فضای رسانه‌ای منظور از تروئیکا عموماً ناظر بر تروئیکای اروپا یعنی سه نماینده و سه کشور اروپایی اتحادیه اروپا یعنی آلمان، انگلیس و فرانسه است که در جریان مذاکرات هسته‌ای و نیز تعاملات هسته‌ای اتحادیه اروپا با ایران پیشگام هستند.

نکته دیگر اینکه تروئیکای اروپایی تنها مسئول تعامل و ارتباط با ایران نبوده و در بسیاری از مقاطع حساس به نمایندگی از اتحادیه اروپا در تصمیم گیری‌های مهم بین المللی نقش آفرینی کرده است.

به طور مثال این سه کشور اروپایی در سال ۱۳۹۱ با اعطای کمک مالی ۷۸ میلیارد یورویی به پرتغال، تلاش کردند دولت این کشو را از ورشکستگی نجات دهند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر