یک دندانپزشک خوب می‌تواند هزینه‌های شما را در آینده کاهش دهد

یک دندانپزشک خوب می‌تواند هزینه‌های شما را در آینده کاهش دهد
 • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
 • اشتراک‌گذاری
 • پسندیدن

طبق تحقیقات و مطالعات، درمان‌های پیشگیرانه برای فرد به صرفه هستند. پنجمین کارگاه سالانه‌ مطالعه‌ی مزایا در آمریکا نشان داد که افراد و گروه‌هایی که به درمان‌های دندانی پیشگیرانه به مدت 6 سال دسترسی دارند (حداقل 13% بیشتر از میانگین)، نیاز به درمان‌های عمده‌ی دندانپزشکی در سال‌های آینده در آن‌ها 86% کاهش خواهد یافت و سود خالص آن در هزینه‌های دندانپزشکی 16% خواهد بود.

همچنین افرادی که مرتباً تحت درمان‌های پیشگیرانه، مانند معاینه و تمیزی سالانه‌ی دندان بوده‌اند، نیاز کمتری به درمان‌های عمده داشته و به مدت سه سال مجبور به پرداخت هزینه‌ی زیاد برای دندانپزشکی نشده‌اند. افرادی که حداقل به مدت دو سال پیاپی تحت مراقبت‌های پیشگیرانه‌ی سالانه بوده‌اند، در سال سوم هزینه‌ها برایشان 20% کاهش خواهد یافت و افرادی که تحت درمان پیشگیرانه نبوده‌اند 59% افزایش هزینه خواهند داشت.

افراد بزرگسال با درمان‌های پیشگیرانه بیش از این میزان سود می‌کنند. افرادی که بالای 55 سال سن دارند و در طول مدت تحقیق سالانه دندان‌هایشان را معاینه و جرمگیری کرده‌اند، نیاز کمتری به درمان‌های عمده پیدا کرده و 3% هزینه‌ی کمتری پرداخت کرده‌اند. در مقابل، افراد 55 ساله‌ای که تحت مراقبت پیشگیرانه‌ی سالانه نبوده‌اند، 15% هزینه‌هایشان افزایش یافته و معمولاً این هزینه خرج عصب‌کشی دندان‌ها یا کشیدن آنها شده است.

مراجعه‌ منظم به دندانپزشک

برای اکثر افراد دغدغه‌های روزانه‌ی زیادی وجود دارد که این مورد درباره‌ی افرادی که پرمشغله هستند صادق است. آن‌ها به سختی می‌توانند کارشان را با زندگی شخصی‌شان تطبیق دهند و مراجعه به دندانپزشک آخرین کاری است که برایش وقت خواهند گذاشت. دلیل اینکه اغلب معاینات دندانپزشکی را به تعویق می‌اندازند نیز همین است. با این حال این کار می‌تواند بیش از حد تصور خطرناک باشد.

چرا مراجعه‌ مرتب به دندانپزشک مهم است؟

Loading...

معاینات پیشگیرانه باعث می‌شوند که دندانپزشک بتواند بیماری‌ها و مشکلات را شناسایی کرده و اقدامات به موقع و مناسبی انجام دهد. دندانپزشک علائم اولیه‌ی مشکلات دندانی را در صورت وجود شناسایی خواهد کرد. این کار نه تنها باعث کاهش درد بلکه باعث کاهش هزینه‌های اضافی نیز خواهد شد.

معاینات منظم دندانپزشکی باعث می‌شود که از خطر بروز بسیاری از مشکلات در امان بمانید؛ برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • پوسیدگی
 • بیماری لثه
 • خرابی دندان
 • بروکسیسم
 • آپنه خواب
 • اختلالات TMJ
 • سرطان دهان

همه‌ی این مشکلات یک ویژگی مشترک دارند: درمان آن‌ها در صورتی که زود تشخیص داده شوند ساده‌تر خواهد بود. به هر حال، درمان اگر زود انجام شود مؤثرتر خواهد بود. برای مثال پریودنتیتیس اگر به دلیل عدم معاینه‌ی مرتب تشخیص داده نشود، پیشرفت خواهد کرد. اما اگر بیماری‌های لثه (پریودنتال) زود تشخیص داده شوند، درمان و کنترل آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.

در جلسه‌ معاینه چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟

در جلسه‌ی معاینه نزد دندانپزشک در قم، سلامت لثه‌ها و موارد زیر بررسی خواهد شد:

 • هرگونه زخم یا حفره که می‌تواند نشانه‌ی شروع پوسیدگی یا خرابی دندان باشد.
 • هرگونه مورد غیر عادی در دهان شما، مانند علائم TMJ و سرطان دهان

اگر دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی حکیم زخم یا حفره‌ای ببیند، قبل از پیدایش سایر علائم پوسیدگی، آن را پر خواهد کرد. در این جلسات معاینه، درمان‌هایی که تا کنون انجام شده‌اند نیز بررسی خواهد شد و دندانپزشک تاج‌ها، پرکننده‌ها و ... را بررسی خواهد کرد.

برای لثه‌هایتان دندانپزشک از پروب پریودنتال (ابزار تشخیصی تخصصی) برای معاینه‌ی وضعیت لثه‌ها استفاده خواهد کرد. پروب پریودنتال باعث می‌شود که دندانپزشک بتواند عمق پاکت‌های اطراف دندان را بسنجد. پاکت یا فضای خالی در اطراف دندان‌ها به دلیل جراشدن لثه از دندان ایجاد می‌شوند.

هر عمقی که بیش از 3 میلی‌متر باشد مشکل‌زا خواهد بود، چون باعث افزایش خطر عفونت باکتریایی می‌شود.

هر چند وقت یکبار باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

برای هر بیماری، دندانپزشک با توجه به شرایطش مشخص خواهد کرد که در چه فواصلی باید به دندانپزشک مراجعه کند. در صورتی که ممکن است برخی افراد دوبار در سال لازم باشد به دندانپزشک مراجعه کنند، اما برخی دیگر باید بیشتر مراجعه داشته باشند. دندانپزشکتان تعداد جلسات سالانه‌ی لازم برای معاینه‌ی شما را مطابق با نیازهای شما به شما خواهد گفت.

مراجعات بهداشتی

Loading...

علاوه بر مراجعات و معاینات منظم دندانپزشکی، باید روتینی را انتخاب کنید. با رعایت بهداشت روزانه‌ی دهان و دندان، می‌توانید از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری کنید. علاوه بر این هزینه‌ی دندانپزشکی شما نیز کاهش خواهد یافت.

چرا مراجعات بهداشتی مهم است؟

تمیز کردن لثه و رعایت بهداشت دهان نقش مهمی در سلامت دهان و دندان دارند. مسواک زدن مرتب و استفاده‌ی مرتب از نخ دندان کارهای ساده‌ای هستند که همه می‌توانند به راحتی انجام دهند. با این حال احتمالاً دندانپزشکتان راه حل‌ها و نکاتی را به شما خواهد گفت که باعث بهتر شدن روتین مراقبت‌های پیشگیرانه‌ی شما خواهد شد. برای مثال برخی از متخصصین سلامت دهان و دندان، از دوربین‌های داخل دهانی (اینترااورال) استفاده می‌کنند تا نواحی که در زمان مسواک زدن نیازمند توجه ویژه هستند را به بیمار نشان دهند.

همانند جلسات چکاپ، توصیه می‌شود که برای تمیز کردن تخصصی دندان‌ها حداقل هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. این روند شامل تمیز کردن کامل دندان‌ها و از بین بردن پلاک‌های سخت شده می‌باشد. علاوه بر این، این مراجعات باعث می‌شوند که دندانپزشکتان مشکلات را در مراحل اولیه و قبل از پیشرفت شناسایی کند. در نتیجه خوب است که گاهی به دندانپزشک مراجعه شود. این کار باعث می‌شود که بدانید دندان‌هایتان کامل تمیز شده‌اند. دندانپزشکان و مراقبین بهداشت می‌توانند روند مراقبت دهان و دندانتان را بهبود بخشیده و سلامت لثه‌هایتان را تضمین کنند.

شامل چه کارهایی می‌شود؟

به طور کلی مراجعات بهداشتی شامل موارد زیر است:

 • پولیش دندان: از بین بردن پلاک و لکه
 • توصیه‌هایی برای بهداشت دهان و دندان: ممکن است شامل استفاده از مسواک‌های لثه‌ای مخصوص، مسواک برقی، دهانشویه، فلوراید و ... باشد.

برای سلامت بودن و حفظ لبخندی زیبا و سالم، مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه در آینده خواهد شد.

اثرات طولانی‌مدت وضعیت بد دندان‌ها فراتر از اثرات فیزیکی خواهد بود!

طبق گزارش ADA، سلامت دهان و دندان و سلامت جسمانی، نارضایتی 38% افراد از زندگی به دلیل وضعیت بد دندان‌هایشان می‌باشد. طبق همین گزارش، از هر 5 بزرگسال، 1 نفر به دلیل وضعیت دندان‌ها و سلامت دهان و دندانش اضطراب دارد و 23درصد بیشتر از سایرین خجالت می‌کشد.

منبع: مقالات سایت کلینیک دندانپزشکی حکیم

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر