انتقال بورس کالا به وزارت صمت صحیح است؟

انتقال بورس کالا به وزارت صمت صحیح است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره طرح انتقال بورس کالا از زیرمجموعه وزارت اقتصاد به وزارت صمت گفت: مجموعه بازار سرمایه به وزارت اقتصاد ربط دارد؛ اما اینکه بخواهیم هر کدام از این مجموعه‌ها را از وزارت اقتصاد جدا کنیم توجیه منطقی ندارد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه عرضه کالاها در بورس کالا موجب حذف رانت و شفافیت مبادلات می شود، گفت: متاسفانه از آنجایی که در بسیاری از زنجیره‌های تولید، یارانه پرداخت می‌شود، این موضوع عملاً تبدیل به رانت شده و مشکلات زیادی را برای اقتصاد و تولید کشور ایجاد کرده است؛ در این میان اما عرضه‌های جدید در بورس کالا از جمله سنگ آهن و سایر محصولات معدنی با قیمت مناسب مطابق با قیمت جهانی، منجر به ساماندهی کل زنجیره فولاد و ارتقای شفافیت شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه روش‌های سنتی که برای عرضه کالاها اجرا می‌شود، غلط است، تصریح کرد: باید رانت را مهار و حذف کنیم تا شاهد تولید رقابتی باشیم بنابراین با عرضه محصولات معدنی در بورس کالا می‌توانیم مهمترین گام را در این حوزه برداریم تا رقابت در اقتصادمان جای دریافت یارانه و رانت را بگیرد.

وی درباره طرح تنظیم بازار مجلس و انتقال بورس کالا از زیرمجموعه وزارت اقتصاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیان کرد: انواع و اقسام بورس جز ساختارهای بازار سرمایه هستند که زیر مجموعه وزارت اقتصاد فعالیت می‌کنند. ممکن است بخشی از این بازارها با وزارت صمت و بخشی با وزارت کشاورزی در ارتباط باشند، اما این دلیل نمی‌شود که زیر مجموعه این وزارتخانه‌ها قرار گیرند؛ چراکه طبق قانون، زیر مجموعه وزارت اقتصاد باید باشند.

این نماینده مجلس گفت: ساختار بورس کالا باید زیر مجموعه وزارت اقتصاد باشد و انتقال آن به سایر وزارتخانه‌ها غیرکارشناسی است.

مجموعه بازار سرمایه به وزارت اقتصاد ربط دارد

وی تاکید کرد: مجموعه بازار سرمایه به وزارت اقتصاد ربط دارد؛ بنابراین اینکه بخواهیم هر کدام از این مجموعه‌ها را از وزارت اقتصاد جدا کنیم توجیه منطقی ندارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: اگر طرحی در مورد بازار سرمایه در مجلس مطرح می‌شود، باید در کمیسیون اقتصادی به عنوان کمیسیون اختصاصی مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: صداوسیما

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر