پیش بینی بورس فردا ۲۰ تیر ۱۴۰۱

پیش بینی بورس فردا ۲۰ تیر ۱۴۰۱
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم در بورس امروز چه اتفاقاتی رخ داد و چه عواملی در روند بورس تاثیرگذار است و نیز انتظار چه اتفاقاتی را در بورس فردا داشته باشیم. بازار سرمایه روز گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشت و ۷۵ درصد نمادها در محدوده منفی دامنه نوسان به معاملات خود پایان دادند. شاخص کل بورس که به طور درستی این ریزش سهام را نشان نمی‌دهد، کاهش ۰.۲۷‌ درصدی را تجربه کرد و شاخص هم‌وزن که با روند ریزشی قدرتمندتری همراه بود، ۰.۶۴ درصد از ارتفاع خود را از دست داد.
ارزش معاملات نیز دیروز دوباره رکوردشکنی کرد و با سقوط به زیر کانال ۳هزار میلیارد تومانی،عدد ۲۹۲۳ میلیارد تومانی را به ثبت رساند که از اواخر اسفند سال گذشته تکرار نشده بود. خروج پول ۳۸۱ میلیارد تومانی نیز از دیگر نکات بازار روز گذشته بود تا تصویر ناامیدکننده‌ای از بورس تهران به جا بماند.
حال سوال این است که آیا این معاملات سخت فردا نیز دوباره تکرار می‌شود؟

ضربه وزارت صمت به بورسی‌ها

شب جمعه پیش‌نویسی از صمت وزارت صمت منتشر شد که انتقادهای زیادی را از سمت فعالان اقتصادی و بازار سرمایه برانگیخت. طبق این پیش‌نویس تقریبا می‌توان گفت که بورس کالا کارایی خود را از دست خواهد داد و وزارت صمت توانایی عرضه و قیمت‌گذاری بسیاری از محصولاتی که اکنون در بورس کالا و طبق عرضه و تقاضا مشخص می‌شد را تعیین خواهد کرد.

این اتفاق بر وضعیت سودآوری بسیاری از شرکت‌های حال حاضر بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد. برای مثال در همین چند هفته گذشته شاهد اتفاقات عجیبی در عرضه سیمان در بورس کالا بودیم. قطعی برق کارخانه‌های سیمانی و کاهش تولید و عرضه، باعث افزایش قابل توجهی در قیمت محصولات این کارخانه‌ها شد اما به یکباره با ایجاد محدودیت‌هایی در سمت تقاضا، بی‌انظباطی زیادی در سمت عرضه و تقاضا ایجاد کرد و با کاهش قیمت سیمان در بورس کالا مواجه شدیم.

این موضوع برای بسیاری از صنایع دیگر مانند فلری‌ها، پتروشیمی‌ها و... نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. بنابراین تا حل نشدن این موضوع احتمالا بازار سرمایه به آن واکنش منفی نشان خواهد داد.

دلار نیما بورس را نجات می‌دهد؟

از خبرهای مهمی که در روزهای گذشته به گوش می‌رسد، پیش‌بینی از فروش شرکت‌های صادراتی با نرخ‌های بالاتر از نرخ میانگین دلار نیماست. دلار نیما روز گذشته توانست پس از مدت‌ها به بالای ۲۶هزار تومان برسد که سیگنال مثبتی برای بازار سرمایه خواهد بود تا پس از انتظار زیاد، نیما خود را به فردوسی نزدیک کند.

اگر نرخ دلار نیما را ۲۶هزار تومان در نظر بگیریم، با توجه به اینکه دولت ارز حاصله خود از صادرات غیرنفتی را برای کنترل تورم و عدم افزایش این نرخ با قیمت‌های حدودا ۲۵هزار تومانی به فروش می‌رساند، پیش‌بینی می‌شود که فروش ارز صادرکنندگان در این سامانه با قیمت‌هایی در محدوده ۲۷هزار تومان باشد. هنوز این خبر از هیچ منبع موثقی اعلام نشده است اما در صورت تایید، می‌تواند صنایع بزرگ بورس را با تحولات مهمی همراه کند.

به طور کلی با توجه به این موضوع که ترس حاکم بر بورس با توجه به اتفاقات اخیر هنوز از بین نرفته است و همچنین تکنیکالیست‌ها نیز پس از شکست حمایت ۱.۵ میلیون واحدی، شرایط نموداری شاخص را ضعیف ارزیابی می‌کنند، انتظار می‌رود که فردا نیز معاملاتی منفی را شاهد باشیم اما احتمالا از فشار عرضه‌ها کمی کمتر باشد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر