تحلیل بانک جهانی از آخرین وضعیت بازارهای نفت و فلزات

ترس بورس از قیمت‌های جهانی چقدر جدی است؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 💜1
  • 👁️216
  • 💬0

بورسان: روند رو به بهبود قیمت کالاها در بازار جهانی در ماه‌های اخیر ادامه داشته، به طوری که قیمت اکثر کامودیتی‌ها اکنون بالاتر از سطوح پیش از کروناست. در مواردی مثل مس این رشد بسیار چشمگیر نیز بوده است. بانک جهانی در آخرین گزارش چشم‌انداز کامودیتی‌های خود که آن را به صورت ۶ ماهه به‌روزرسانی می‌کند، انتظار دارد این رشدها در ادامه سال تثبیت شوند. اگرچه متوسط قیمت‌ها برای سال میلادی جاری حدود 10 الی 15 درصد پایین‌تر از سطوح فعلی تخمین زده شده است. به طور مثال میانگین قیمت مس برای امسال، 8500 دلار یعنی حدود 10 درصد پایین‌تر از قیمت کنونی آن برآورد شده است. اگرچه این قیمت نزدیک به 40 درصد بهتر از پارسال است.

یکی از دلایل عدم اقبال به بورس تهران نیز عدم اعتماد به پایداری قیمت‌های فعلی در بازار جهانی است. حال آنکه اگرچه احتمال عقب‌نشینی قیمت در سال‌های آینده وجود دارد، اما تحلیل بانک جهانی درباره قیمت‌ها بیشتر حاکی از تثبیت قیمت‌های بالا اگرچه کمی پایین‌تر از محدوده‌های فعلی است.

بانک جهانی علت جو مثبت بازار جهانی را نیز بازیابی اقتصادها پس از رکود پارسال، بهبود چشم‌انداز رشد اقتصادی کشورها و البه برخی فاکتورهای مربوط به عرضه در نفت و مس عنوان کرده است. با این حال اشاره شده است که این برآوردها به شدت به پیشرفت در مهار کرونا و همچنین سیاست‌های حمایتی در اقتصادهای پیشرفته و تصمیمات تولید در تولیدکنندگان بزرگ کالا بستگی دارد.

پیش‌بینی بانک جهانی از متوسط قیمت‌ها در بازار جهانی برای سال‌های آینده

نفت برای دو سال در نزدیکی ۶۰ دلار

بانک جهانی تخمین می‌زند قیمت نفت (میانگین قیمت‌های برنت، نفت خام دبی و نفت خام آمریکا) در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط ۵۶ دلار بر بشکه باشد که بیش از یک سوم بیشتر از میانگین قیمت سال ۲۰۲۰ است. همچنین با تداوم رشد تقاضا در سال ۲۰۲۲ اندکی رشد یافته و به ۶۰ دلار بر بشکه برسد.

نفت به کمک بهبود سریع اقتصاد جهانی و ادامه کاهش عرضه اوپک و شرکای آن، خود را از قیمت‌های بی‌سابقه پایین (مربوط به اوایل بحران کرونا) بالا کشیده است. با انجام واکسیناسیون به ویژه در کشورهای پیشرفته، محدودیت‌ها رفته‌رفته برچیده می‌شوند و تقاضای نفت تثبیت خواهد شد. البته این به شرطی است که شرایط مقابله با ویروس سخت‌تر نشود.

پیش‌بینی بانک جهانی از قیمت نفت تا سال 2035

تثبیت نسبی قیمت فلزات و آمادگی برای افت در ۲۰۲۲

در خصوص فلزات انتظار می‌رود قیمت‌ها با حمایت بهبود تقاضا در سال میلادی جاری نسبت به پارسال ۳۰ درصد بالاتر باشند و سپس در سال آینده بعد مقداری عقب‌نشینی کنند. چراکه احتمالا اثر محرک‌های اقتصادی کمرنگ شود. یک ریسک نزولی برای قیمت‌ها آن است که اقتصادهای بزرگ در حال ظهور زودتر از آنچه انتظار می‌رود حمایت‌ها را قطع کنند. با این حال، اگر آمریکا یک برنامه اساسی برای زیرساخت‌ها خود داشته باشد احتمالا قیمت فلزات، از جمله آلومینیوم، مس و سنگ‌آهن حمایت خوبی پیدا کنند. ضمن آنکه حرکت پرشتاب‌تر به سمت کربن‌زدایی هم می‌تواند تقاضای فلزات را بیش از پیش تقویت کند. این‌ها از مواردی هستند که بسیاری از کارشناسان بازار جهانی با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، انتظار آن را می‌کشند.

آیهان کوز، یکی از اقتصاددانان بانک جهانی هشدار می‌دهد که اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه، چه آن‌هایی که صادرکننده کامودیتی‌ها هستند و چه آن‌هایی که واردکننده هستند، باید تاب‌آوری کوتاه‌مدت خود را تقویت کرده و برای روز احتمالی که از شتاب رشدها کاسته شود آماده شوند.

پیش‌بینی بانک جهانی از قیمت مس تا سال 2035

در بورسان بخوانید:

پول کدام بازارها به سمت بیت‌کوین رفت؟

چرا چشم انداز نفت صعودی است؟

سوگواری نفت در سالگرد قیمت‌های منفی؟

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر