تحلیل تکنیکال از آینده نمادهای داغ هفته گذشته چه می‌گوید؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : در هفته گذشته شاهد انتشار اخبار متعددی پیرامون بازار سرمایه بودیم که یکی از این خبرها بازگشت دامنه نوسان متقارن به بازار سرمایه بود و بازار از این خبر به گرمی استقبال کرد. به طوری‌که شاهد سبز شدن شاخص و بسیاری از نمادهای بزرگ بازار سهام بودیم. در جریان این گزارش به بررسی تکنیکالی ۳ نماد داغ معاملات هفته گذشته یعنی فملی، شپنا و وپاسار پرداخته‌ایم.

تحلیل تکنیکال فملی

نماد فملی از جمله پرمعامله‌ترین نمادهای هفته اخیر بازار سرمایه است که توانست بازدهی 15.32 درصدی را نسیب سهام‌داران خود کند. نکته مهم پیرامون این سهم این است که فملی بزرگترین تولیدکننده مس در ایران است و در بازار جهانی این کامودیتی توانسته سقف 10 هزار دلاری خود را به بالا بشکند. در چنین شرایطی برخی کارشناسان همچنان صعود را برای روند آتی این فلز متصور هستند که این موضوع سبب نگاه ویژه سرمایه‌گذاران به این نماد در هفته گذشته شده است. از نظر تکنیکالی این نماد در حال نوسان در یک کانال ساید میان مدت است که با صعودی که در هفته گذشته تجربه کرد در محدوده مقاومتی میانه این کانال قرار گرفته که در ادوار گذشته بارها به این ناحیه و مقاومت استاتیک موجود در این ناحیه واکنش نشان داده است. لازم به ذکر است فملی با شکست خط روند نزولی خود، در صورتی که بتواند بالای این محدوده مقاومتی تثبیت کند می‌تواند تا محدوده سقف قبلی خود حوالی 16440 پیش رود و در گام بعد می‌توان سقف کانال را برای آن متصور بود.

تحلیل تکنیکال شپنا

براساس برآوردها میانگین کرک اسپرد شرکت‌های پالایشی در مدت اخیر با رشد همراه بوده است و با اصلاحی که نمادهای این گروه در مدت اخیر تجربه کردند در حال حاضر در محدوده جذاب قیمتی از منظر بنیادی قرار گرفته‌اند. شپنا بزرگترین نماد این گروه از نظر ارزش بازار، در طی هفته گذشته یکی از داغ‌ترین و پرمعامله‌ترین سهم‌های بازار بود. این نماد در 3 روز اخیر شاهد برچیده شدن صف فروش و رقم خوردن صف خرید قدرتمندی بود. با نگاهی به نمودار این سهم متوجه خواهیم شد که این نماد توانسته روند نزولی کوتاه مدت خود را به بالا بشکند و تقویب تقاضا در آن می‌تواند تا محدوده مقاومتی ترسیم شده حوالی 1300 تومان پیش رود. دیگر سیگنال مثبت تکنیکالی این نماد مثبت شدن اندیکاتور SAR در آن است. (مادامی که اندیکاتور SAR زیر نمودار قرار دارد، روند صعودی تلقی می‌گردد) البته سرمایه‌گذاران باید واگرایی منفی که ممکن است در اندیکاتور RSI رخ بدهد را هم مدنظر خود قرار دهند تا در صورت تایید متضرر نگردند.

تحلیل تکنیکال وپاسار

وپاسار نمادی که حقوقی آن عملکرد قابل قبولی از خود در این مدت اصلاح بازار از خود نشان داد، در هفته گذشته بازدهی10.77 درصدی را نسیب سهامداران خود کرد و از سقف تاریخی خود گذر کرد. لازم به ذکر است باتوجه به قرارگیری اندیکانور RSI این نماد در عدد 94 که بیانگر اشباع خرید در آن است، سهاداران کمی در معاملات خود با احتیاط عمل کنند و اصلاحی حداقل کوتاه مدت را برای این نماد می‌توان متصور بود. لازم به ذکر است که این نماد هم مانند برخی دیگر نمادهای بانکی از تغییر نرخ تسعیر ارز اثر قابل توجهی خواهد پذیرفت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر