گفتگوی ویژه

ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۱؛ خاطرات بورسان در سال پایانی قرن

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 62 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در نوروز ۱۴۰۱ با برخی مجریان بورسان به گپ‌وگفتی خودمانی نشستیم تا یادی از مهم‌ترین تجربه‌ها و خاطرات سال گذشته کنیم و از برنامه‌های جدید بورسان برای سال ۱۴۰۱ بگوییم.

آخرین سال قرن چهاردهم با فراز و نشیب‌های خاص خود به پایان رسید. در نخستین روزهای ۱۴۰۰ آغاز مذاکرات احیای برجام در وین، امید رفع تحریم‌ها و جان گرفتن اقتصاد ایران را در دل بسیاری زنده کرد؛ انتظاری که در نخستین روزهای قرن جدید همچنان همراهمان خواهد بود.

تابستان ۱۴۰۰ شاهد تعویض سکاندار دولت بودیم. سید ابراهیم رئیسی با ورود به پاستور اولویت اول دولت خود را «اقتصاد» خواند. رئیس جمهور وعده داد اقتصاد کشور را از شرطی بودن خارج و تحریم‌ها را خنثی کند. دولت سیزدهم همچنین از برنامه برای ایجاد یک میلیون شغل در سال، ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال، تک‌رقمی کردن تورم، برخورد با فساد، هدایت نقدینگی به سمت تولید و... رونمایی کرد؛ اقداماتی که بعضی از آن‌ها (همچون هدایت نقدینگی) مورد انتقاد و برخی دیگر نیز به لحاظ امکان تحقق مورد سوال قرار گرفت. امضای سند همکاری ۲۵ ساله با چین، تصویب طرح «صیانت» و مقاومت مجلس در برابر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از دیگر رویدادهای جنجالی سال ۱۴۰۰ بودند.

سرمایه‌گذاران بازارها هم در پایان قرن ۱۴ شکستی سخت از دلالان خوردند. تمام بازارهای مالی از تورم ۳۵ درصدی سال ۱۴۰۰ عقب ماندند. در عوض، خودرو که یک کالای مصرفی محسوب می‌شود تنها بازاری بود که رشد قیمت بیشتر از تورم را تجربه کرد.

پایان قرن چهاردهم مقارن با دومین سالگرد تولد بورسان است. ۳۶۵ روز پایانی قرن را صبح‌ها با «اسپرسو بورسان» آغاز کردیم و در «خبرنامه اقتصاد ایران» با مهم‌ترین اخبار و تحلیل‌های روزانه همراه شما بودیم. در سالی که گذشت هر روز در «شمارش معکوس» و «زنگ پایان» همراه با شما وضعیت و چشم‌انداز بازار سهام را بررسی کردیم. ۱۳ صاحب‌نظر و متفکر عصر حاضر در «میراث سده» به بررسی و تحلیل جایگاه اقتصاد ایران و کسب‌وکارها در بستری تاریخی پرداختند. «چهارراه» ما را با خود به کف بازارها برد و بازاری‌ها از نمایشگاه‌داران خودرو گرفته تا مشاوران املاک اطلاعات خود را در این برنامه به اشتراک گذاشتند. در «سرمایه‌گذار شو» به آموزش مفاهیم بنیادی اقتصاد و سرمایه‌گذاری و در «خط سود» به تحلیل دقیق شرکت‌ها و صنایع بورسی پرداختیم. در «گفت‌وگوی ویژه» از مصاحبه با رئیس سابق سازمان بورس تا گفت‌وگو با برخی دست‌اندرکاران عرضه و پذیرش تیم‌های استقلال و پرسپولیس در بورس، تلاش شد عمیق‌تر به موضوعات داغ بازارها، اقتصاد و سیاست ایران و جهان بپردازیم.

در این ویژه برنامه، مهدی طحانی و سروش بهرامی از تغییرات بزرگ دو برنامه «شمارش معکوس» و «زنگ پایان» خبر دادند. محمدرضا دم‌ثنا از برنامه خود برای عمومی‌تر کردن «خط سود» و همچنین برگزاری سه دوره «آکادمی کیان» گفت. شکوفه حبیب‌زاده نیز از برنامه‌هایی در حوزه دیپلماسی اقتصادی خبر داد.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
آخرین سال قرن در بورسان چه گذشت؟
خاطره‌های جالب سال ۱۴۰۰
بورسان در ۱۴۰۱ چه برنامه‌ها و تغییراتی پیش رو دارد؟
پیشنهاد سردبیر