در نظرسنجی بورسان از 180 کارشناس بازار سرمایه مطرح شد

مهمترین اولویت قانون‌گذار برای بهبود بورس 1401

مهمترین اولویت قانون‌گذار برای بهبود بورس 1401
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : فعالین و کارشناسان بازار سرمایه مدت‌ها است که از قیمت‌گذاری دستوری گلایه دارند و آن را بزرگترین معضل شرکت‌های بورسی ایران می‌دانند. حالا در نظرسنجی بورسان نیز بار دیگر کارشناسان بر این مسئله صحه گذاشتند. در آخرین سوال نظرسنجی بورسان از 180 شرکت‌کننده خواسته شده تا خود را در جایگاه قانون‌گذار در نظر بگیرند و با این فرض اولو‌یت‌های سیاست‌گذاری در رابطه با بورس را عنوان کنند.

اکثر کارشناسان، بیش از ۷۰ درصد، حذف قیمت‌گذاری دستوری را اولویت خود دانسته‌اند. بعد از آن ایجاد مالیات بر بازارهایی نظیر ارز و طلا، تغییر قوانین تجارت اولویت‌های قانون‌گذاری و کاهش مالیات و نرخ خوراک دیگر مسائلی هستند که به اعتقاد کارشناسان بورسی قانون‌گذار باید در آنها ورود کند.

اما چرا گزینه‌هایی چون عدم قیمت‌گذاری دستوری و تغییر قوانین تجارت باید در اولویت‌ قانون‌گذار برای بهبود بازار سرمایه باشد؟ در این خصوص با نوید خاندوزی و مهدی رضایتی دو تن از کارشناسان بازار سهام گفت‌وگو کرده‌ایم.

Loading...
اولویت قانونگذار برای بهبود بازار سرمایه 1401

چرا قیمت‌گذاری دستوری برای حذف شود؟

نوید خاندوزی در این خصوص به بورسان می‌گوید: به اعتقاد من رشد واقعی بازار سرمایه در گرو رشد واقعی اقتصاد است، این یعنی در اقتصاد کشور سلسله اقداماتی انجام شود که سود و عملیات شرکت‌ها تقویت شده باشد. بنابراین من فکر می‌کنم هرگونه سیاست‌گذاری که به تقویت بخش واقعی اقتصاد منجر شود، در نهایت به نفع بازار سرمایه است.

او در ادامه افزود: هرچند که ممکن است در کوتاه‌مدت بازار سرمایه آن سیاست را درک نکند اما سیاست درست در میان‌مدت و بلندمدت می‌تواند به رشد موثر و پایدار بازار کمک کند. چون قیمت‌ها در نهایت به ارزش ذاتی خود می‌رسند.

روابط مجهول شرکت‌ها و دولت

مهدی رضایتی که به غیر از حذف قیمت‌گذاری دستوری، قوانین تجارت را نیز جزء اولویت‌های قانون‌گذار برای بهبود بورس 1401 عنوان می‌کند، در این باره بورسان می‌گوید: من فکر می‌کنم بزرگترین مشکل در حال حاضر این است که روابط دولت و شرکت‌ها تعیین نشده است. شاید بهترین کار همانطور که در سال‌های اخیر آغاز شده این است که مدیران سازمان راه حل مشکلات را در خارج از بازار و آنجا که سیاست‌گذاران تصمیم‌ می‌گیرند، جست‌وجو بکنند.

او در ادامه با تاکید بر فرموله شدن روابط دولت و شرکت‌ها افزود: فرموله شدن روابط دولت و شرکت یعنی تعیین روابط شرکت‌ها و دولت بر اساس فرمولی مشخص باشد نه اینکه بخش‌نامه‌ها و قیمت‌گذاری‌ها به طور یک شبه اعلام و به بازار شوک وارد کند. حق شرکت‌ها به رسمیت شناخته شود یعنی دولت چنین رویکردی به شرکت‌ها نداشته باشد که هر وقت اراده کرد منافع را در شرکت‌ها جا به جا کند.

رضایتی در ادامه با بیان اینکه در قانون‌گذاری در سطح افشای اطلاعات هم فکر می‌کنم که سازمان می‌تواند سازوکارهایش را محکم‌تر اجرا بکند، افزود: مثلا پاداش‌هایی را در خصوص شرکت‌هایی که در افشای اطلاعات شفاف عمل می‌کند در نظر بگیرد و در مقابل جرایمی هم برای شرکت‌هایی که تمایل به افشای اطلاعات و شفافت ندارند، اعمال کند تا حقوق سرمایه‌گذاران خرد پایمال نشود.

پیشنهادات دیگر کارشناسان

اما به غیر از 8 گزینه‌ای که بورسان در نظرسنجی خود مطرح کرده بود و کارشناسان می‌توانستند دو مورد از آن را انتخاب کنند، موارد دیگری نیز مطرح شده بود. از جمله پاسخ‌هایی که خارج از چارچوب گزینه‌ای نظرسنجی ارائه شده‌اند:

آ) عدم دخالت در روند قیمت ها و دستکاری قیمت (چه به سمت بالا و حمایت و چه به سمت پایین) نظارت دقیق تر بر معاملات سهام شرکت های کوچک

ب) اولویت بخشی به حاکمیت شرکتی

پ) ایجاد قوانین ۱-حذف دولت در کلیه سیاست گذاری ها وفرایندهای عملیاتی ۲- زیر ساخت مجهز در عملیات بورس ۳- نظارت کامل

ت) معافیت بر مسکن و دلار در بورس همزمان با افزایش آن در خارج از بورس

ث) اعطای خوراک با سوبسید مشروط به فولادی ها؛ پتروشیمی ها و سیمانی ها؛ که اگر از سود شان در صنایع پیشران مملکت سرمایه‌گذاری کردند مشمول معافیت هستند و گرنه مالیات بر عملکردشان پلکانی خواهد بود.

جزئیات دیگر نظرسنجی بورسان از 180 کارشناس بازار سرمایه را بخوانید

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت.از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر