در انتظار هفته پرخبر برای بورس تهران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
شاخص کل بورس تهران امروز با فشار فروش در سهام افت تا محدوده یک میلیون و ۳۳۰ هزار واحد را تجربه کرده است. اخبار از حوزه‌های مختلف می‌تواند بر قیمت سهام اثرگذار باشد. در این میان ترافیک انتشار گزارش‌های پاییز را نیز شاهد خواهیم بود.

بورسان: استارت گزارش‌های پاییز را لبوتان با عملکرد نسبتا مناسب خود در هفته گذشته زد. امروز نیز خراسان نخستین شرکت‌ پتروشیمی بود که با یک سود چشم‌گیر عملکرد پاییز را منتشر کرد. این سهم در حالی در قیمت ۱۱۷۰۰ تومان معامله می‌شود که در پاییز بیش از ۷۳۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کرده است؛ تقریبا معادل مجموع دو فصل نخست امسال. با انتشار عملکرد پاییز خراسان از سطوح منفی قیمت رشد محسوس را تجربه کرد.

همان‌طور که روز چهارشنبه نیز اشاره شد وضعیت برخی از پتروشیمی‌ها در مسیر سودآوری در پاییز با مشکل مواجه است. زاگرس یکی از این شرکت‌ها است که اگر بنا بر اعمال تغییر فرمول یوتیلیتی و همچنین قیمت گاز بالا باشد می‌تواند این شرکت پتروشیمی را به زیان بکشاند. اثر این موضوع می‌تواند در عملکرد سودآوری شرکت‌هایی مانند مبین نیز منعکس شود.

در میان گزارش‌های پاییز شاید انتظار بازار برای انتشار عملکرد شرکت‌های پالایشی بیش از بقیه باشد. در شرایطی که قیمت نفت برنت به ۸۶ دلار بر هر بشکه رسیده است اگر عملکرد مورد انتظار از پالایشی‌ها در پاییز منتشر شود می‌تواند اثر قابل توجهی بر سودآوری این شرکت‌ها داشته باشد.

در انتظار ۴۲۰۰؟

این هفته احتمال این‌که اخبار بیشتری از ۴۲۰۰ به گوش برسد وجود دارد. گرچه ابهام و هراس از اثرات جانبی حذف ارز ترجیحی بالا است اما دولت و مجلس باید هر چه سریعتر به اجماع برای ارز ترجیحی برسند. اثر حذف دلار ۴۲۰۰ بر شرکت‌های تولیدکننده کالای اساسی قابل توجه است. در روزهای گذشته نیز شاهد موج تقاضا در سهام اثرپذیر از دلار ترجیحی بودیم. اما امروز به صورت کلی بازار رویه دیگری در پیش گرفته است و انگار که تعطیلات پایان هفته تصمیم معامله‌گران را در مسیر سرمایه‌گذاری تغییر داده است.

روی موج برجام

برجام همچنان احیا نشده است و اما همگان منتظر احیای برجام هستند. بر اساس اخبار باقری کنی بنا است که برای رایزنی‌های بیشتر به ایران بازگردد و شاید این هفته اخبار جدی‌تری از آینده مذاکرات شاهد باشیم. اثر احیای احتمالی برجام افت احتمالی نرخ دلار خواهد بود. بورس از این منظر از برجام اثر می‌پذیرد و همچنین هفته گذشته صنایع برجامی مانند خودرو با امید به احیای دوباره توافق هسته‌ای مسیر صعودی را در پیش گرفته بودند که از نکات جالب توجه معاملات امروز تشکیل صف فروش برای این نمادها است.

به عقیده برخی از کارشناسان برای بورس تعیین تکلیف شدن نتیجه مذاکرات وین اهمیت بالایی دارد. کارشناسان در این خصوص عنوان می‌کنند که برآورد از افت احتمالی نرخ دلار با احیای احتمالی برجام فراتر از واقعیت‌های اقتصاد کشور است. البته در همین خصوص لازم است اشاره شود که برخی از کارشناسان حتی پیشرفت آنچنانی در مذاکرات برجام متصور نیستند گرچه به نظر می‌رسد که عزم جدی طرفین برای حصول توافق وجود دارد.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر