چهارراه

۱۰ نکته خرید خودروی آفرود در ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 11 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

در این قسمت از برنامه چهارراه، سودهای عجیب بازار ارز سال ۲۰۲۱ را بررسی کردیم. در بخش گزارش میدانی با متخصصان تجهیز و تعمیر خودروهای آفرودی گفت‌وگو کرده و ۱۰ نکته مهم درباره این ماشین‌ها را آموختیم. در بخش سوم، حسین حیدری، رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن نحوه گرفتن تسهیلات مسکن با استفاده از اوراق ممتاز و همچنین طرح تشویقی جدید این بانک را توضیح داد.

ارزهای برنده و بازنده ۲۰۲۱

اقتصاد جهان یک سال کرونایی دیگر را با فراز و فرودهای بسیار پشت سر گذاشت. ارزش ارز کدام کشورها در سال میلادی گذشته بیشترین رشد را داشت؟ کدام کشورها بیشترین تضعیف ارز را تجربه کردند؟

مجمع‌الجزایر «سیشل» توانست با واکسناسیون گسترده و احیای صنعت گردشگری خود شاهد ۴۳ درصد رشد در ارزش پول خود نسبت به دلار آمریکا باشد و در صدر لیست بهترین عملکرد ارزها در سال ۲۰۲۱ قرار گیرد.

هر آنچه باید در خصوص ماشین‌های آفرودی بدانید

با رشد نرخ دلار و تضعیف قدرت خرید مردم، بخشی از تقاضا برای سفرهای خارجی به سفر داخلی تبدیل شده و در نتیجه همین اتفاق، آفرود و سفر با خودروهای آفرودی بسیار رایج‌تر از سال‌های قبل است. در این برنامه از چهارراه در مصاحبه با امیرمحمد بیگدلی و بهنود فرودی، دو فعال حوزه ماشین‌های آفرودی به مهم‌ترین نکاتی که باید در خصوص این خودروها بدانیم از هزینه تعمیرات و نگهداری گرفته تا به‌صرفه‌ترین خودروهای آفرودی پرداختیم.

۱۰ نکته که کارشناسان در خصوص خرید این ماشین‌ها عنوان کردند عبارت است از:

۱- ارزان‌ترین خودروهای آفرودی در گروه جیپ‌ها با کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان، در گروه نیسان‌موتور از حدود ۲۰۰ میلیون تومان و در گروه تویوتا از حدود ۷۰۰ میلیون تومان قابل تهیه هستند.

۲- به دلیل اشتراک بالای قطعات پاترول ۴ سیلندر با نیسان آبی، هزینه کم قطعات و آسانی تعمیرات، این ماشین از گزینه‌های اصلی خریداران خودروهای آفرودی است.

۳- هزینه نگهداری یک پاترول ممکن است حتی از هزینه نگهداری یک پژو ۲۰۶ پایین‌تر باشد.

۴- بیشترین هزینه ماشین‌های آفرودی مربوط به لاستیک است که قیمت آن از جفتی حداقل ۴-۵ میلیون تومان شروع می‌شود.

۵- به دلیل فرسودگی خودروهای دست دوم آفرودی و همچنین قوانین جدید تعویض پلاک، توصیه می‌شود هنگام خرید ماشین آفرودی، خودرو توسط یک کارشناس مورد بررسی قرار گیرد.

۶- روی خودروهای آفرودی معمولا نمی‌توان به عنوان سرمایه‌گذاری حساب باز کرد.

۷- بازار خرید و فروش گروه نیسان موتور (پاترول، پیکاپ و رونیز) عموما بهتر است. اما به طور کلی بازار فروش دست دوم ماشین‌های آفرودی نسبت به سال‌های قبل بهتر شده است.

۸- تعمیرات خودروهای چینی آفرود هنوز در ایران چندان باب نشده است. ضمن آنکه بسیاری از ماشین‌های چینی از فناوری موتورهای توربوشارژ استفاده می‌کنند که به عقیده برخی کارشناسان مناسب آفرود نیست.

۹- خرید و تجهیز اتومبیل توسط خود خریدار چندان به صرفه نیست و پیشنهاد می‌شود ماشین آفرودی به صورت تجهیزشده خریداری شود.

۱۰- خودروهای آفرودی معمولا به عنوان خودروی دوم و برای مصرف غیرروزمره استفاده می‌شود. چراکه هزینه تعمیر و نگهداری و مصرف سوخت آن‌ها بالاست.

بهترین روش دریافت وام مسکن چیست؟

در بخش سوم، حسین حیدری، رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن در گفت‌وگو با چهارراه توضیح داد:

  • متقاضیان دریافت وام مسکن ۲ راه پیش رو دارند: سپرده‌گذاری در حساب‌های خاص یا خرید اوراق.
  • متقاضیان در انتخاب هر کدام از این شیوه‌ها با در نظر گرفتن دو قید محدودیت زمانی و محدودیت تامین وجه موردنیاز برای سپرده‌گذاری می‌توانند بر اساس شرایط خود یکی از دو روش را انتخاب کنند.
  • در رابطه با افتتاح حساب سپرده ممتاز (که به تناسب معدل حساب به دارنده حساب، اوراق تسه تعلق میگیرد) با توجه به مبلغ و مدت سپرده‌گذاری، این حساب انواع مختلفی دارد که هر شخص در هر یک از انواع این سپرده میتواند یک حساب افتتاح کند.
  • بانک مسکن در طرح جدیدی که ارائه کرده است هزینه خرید اوراق را برای متقاضیان کاهش داد.
ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
شروع برنامه
کدام ارزها در سال ۲۰۲۱ بیشترین رشد و افت را تجربه کردند؟
هر آنچه باید در خصوص ماشین‌های آفرود بدانید
چگونه با استفاده از اوراق، وام مسکن بگیریم؟
گفت‌وگو با حسین حیدری، رییس اداره کل نظارت و ارزیابی اعتباری بانک مسکن
پیشنهاد سردبیر