قیمت لیر ترکیه امروز ۱۴ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
قیمت لیر نسبت به روز گذشته ۶۰ تومان گران‌تر شد.

قیمت لیر ترکیه امروز دوشنبه ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ در بازار آزاد ارز ایران نسبت به هفته گذشته کمی رشد کرد و با رسیدن به ۲ هزار و1۹0 تومان، نسبت به قیمت پایانی روز گذشته۶۰ تومان گران‌تر شد.

قیمت لیر امروز ۱۴ دی ۱۴۰۰
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۱.۸۲%) ۴۰ ۲,۱۹۰ ۲,۲۳۰

جهش عجیب تورم در ترکیه

نرخ تورم ترکیه در دسامبر نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد ۳۶ درصدی را تجربه کرد. در حالی‌که نرخ تورم نوامبر در سطح ۲۱ درصد قرار داشت، جهش عجیب تورم در ماه دسامبر نشان از حال ناخوش اقتصاد این کشور دارد. انتظارات برای رشد نرخ تورم وجود داشت و بعضا احتمال تورم ۳۰ درصد سالانه در پایان دسامبر ۲۰۲۱ مطرح می‌شد؛ با این حال آمار فراتر از انتظارات بود.

با وجود آمار نگران‌کننده از تورم ترکیه در ماه دسامبر و واکنش تند لیر اما در ادامه تغییرات روزانه نرخ دلار به لیر به دامنه منفی نیز کشیده شد. به نظر می‌رسد بازار به وعده‌های اردوغان و واکنش بانک مرکزی ترکیه به افزایش تورم امیدوار است.

سرمایه‌گذاری در بورس ایران بهتر است یا زمین‌های ترکیه؟

براساس آمار یکی از کشورهای محبوب ایرانی‌ها برای خرید خانه، ترکیه است و چند وقتی است که ترکیه با بحران ارزی شدیدی روبرو است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که درست سرمایه‌گذاری در املاک استانبول در ۵سال گذشته زیان آور بوده است و در همین زمان بورس و بازار ملک ایران سودده بوده‌اند.

نرخ لیر در مقابل دلار

همانگونه که نمودار بالا نشان می‌دهد با تشدید بحران ارزی ترکیه در سال ۲۰۲۱، ارزش لیر در این یک سال گذشته حدود ۴۴ درصد کاهش یافته‌است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر