بهبود سودآوری شرکت‌ها در فصل بهار

حال بورس بعد از مجامع بهتر می‌شود؟

حال بورس بعد از مجامع بهتر می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
مجامع عادی سالانه عموما از پیشامدهای جالب توجه بورسی به حساب می‌آیند. جدا از واشکافی عملکرد یک سال گذشته، تشریح برنامه‌های آینده و بررسی آخرین وضعیت شرکت‌ها، تقسیم سود نقدی به عنوان بازدهی اصلی سرمایه‌گذاری در بورس، این نشست‌ها را حائز اهمیت فراوان می‌کند. از لحاظ تئوریک میزان سود تقسیمی و انتظار برای رشد آن در سال‌های آینده اثر قابل‌ملاحظه‌ای در نسبت قیمت به سودی دارد که به سهام یک شرکت داده می‌شود. به این ترتیب شرکت‌هایی که سیاست‌ تقسیم سود فراتر از انتظاری در پیش می‌گیرند بسیاری از مواقع با استقبال سهامداران مواجه می‌شوند.

بورسان: این هفته شرکت‌هایی به دنبال برگزاری مجامع خود رفته‌اند که تقسیم سود نسبتا قابل‌توجهی دارند. پرداخت سود نقدی به سرمایه‌گذاران باعث می‌شود تا با تعدیل قیمت سهام P/E بازار کمتر شده و موتور رشد سهام گرم‌تر شود. با این حال موردی که در این بین نمی‌توان و نباید نادیده گرفت انتظار از سودآوری آتی شرکت‌هاست.

بهترین صورت‌های مالی بهاری کدامند؟

به صورت مشخص صنعت پالایشگاهی بهار درخشانی را پشت سر گذاشته است. تا این‌جا دو نماد شاوان و شتران سود فصل بهار خود را گزارش کرده‌اند و در هر ۲ مورد شرکت‌ها توانسته‌اند رشد بیش از ۱۰۰ درصدی سودآوری نسبت به زمستان ۱۴۰۰ را به نمایش بگذارند. این انتظار از باقی نمادهای گروه نیز وجود دارد که بتوانند همین نسبت از رشد سود را به ثبت برسانند.

از میان دیگر صنایع به نظر می‌رسد شرکت‌های پتروشیمی خوراک گازی نیز در فصل بهار ۱۴۰۰ در حال پرده‌برداری از اثرات سقف ۵ هزار تومانی گاز خوراک هستند. البته در برخی محصولات این صنعت، همچون متانول شاهد ریزش سنگین قیمت‌ها هستیم. اما در محصولات دیگر مثل اوره به نظر می‌رسد این وضعیت به رشد قابل‌توجه سود نسبت به فصل زمستان منجر شود.

در صنایع غذایی غیراساسی، مثل بیسکوییت و نوشیدنی نیز به نظر می‌رسد وضعیت سودسازی کاملا مطلوب است. در مقابل شرکت‌های لبنی و زراعی تا این جا تغییر قابل‌توجهی را در صورت‌های مالی نمایش نداده‌اند. ضمنا شرکت‌های روغنی از جمله بنگاه‌هایی هستند که انتظار می‌رود سود مساعدی را در بهار ۱۴۰۱ ثبت کنند.

در صنایع بزرگ دیگر مانند فلزات اساسی، نرخ‌های فروش نسبت به زمستان تقریبا ثابت بوده؛ اما انتظار افزایش هزینه‌های ریالی همچون دستمزد و سربار وجود دارد. به علاوه آن که احتمالا صورت سود و زیانی این شرکت‌ها در تابستان ضعف بیشتری خواهد داشت.

سیمانی‌ها نیز در بهار امسال رشد نرخ‌های فروش را در حالی تجربه کرده‌اند که به نظر می‌رسد هزینه‌هایشان رشد چندانی نداشته است. بنابراین در رابطه با اکثر شرکت‌های این صنعت هم می‌توان انتظار رشد سود را کشید.

فاصله بورس تا روزهای خوب چقدر است؟

همان‌گونه که اشاره شد انتظار می‌رود برخی صورت‌های مالی از انتظارات فعالان بورسی فراتر باشد. این موارد می‌تواند حال بورس را دست‌کم به صورت مقطعی هم که شده بهبود بخشد. با این حال این انتظار که چنین گزارش‌هایی بتواند حال بورس را برای مدتی مدید و یا به صورت فراگیر (در تمامی گروه‌ها) خوب کند چندان واقع‌گرایانه نیست.

روز گذشته در گزارش «چرا بورس به کما رفته است؟ » به مجموعه عواملی پرداخته شد که باعث شده تا بورس تهران بی‌رمق‌ترین روزهای یک‌سال اخیر خود را تجربه کند. بسیاری از این عوامل، حتی با گزارش‌های خوب بهاری، به قوت خود باقی هستند.

بورس تهران برای گذر قاطع از این رخوت نیاز به تغییر در این پارامترها دارد. تحریم‌های بین‌المللی و بلاتکلیفی برجام به خودی خود ریسک سرمایه‌گذاری در کشور را بالا برده؛ امکان رشد واقعی تولید را از بین برده و مانع از افت تورم در کشور می‌شود. در مقابل قیمت بالای نفت و دسترسی به درآمدهای ارزی این امکان را برای بازارساز ارزی ایجاد کرده تا نرخ دلار را محدوده فعلی نگه دارد.

بازار جهانی اما شرایط پیچیده‌تری دارد؛ بعد از ریزش‌های شدید قیمت کالاهای پایه همچنان آینده این بازار مبهم است. با این وجود سناریوی رشد قابل‌توجه، از ریزش بیشتر و ثبات احتمال کمتری دارد. سیاست‌گذار داخلی نیز نشان داده است که ذکاوت چندانی در قانون‌گذاری ندارد و همواره در تلاش برای اعمال محدودیت‌های بیشتر است.

مجموعه این عوامل این گونه نتیجه می‌دهد که اگر چه بورس تهران با متغیرهای فعلی جای چندانی برای ریزش ندارد، اما بعید است که بتواند به مسیر یکسر صعودی نیز بازگردد.

در این شرایط پیشنهاد می‌شود به جای سرمایه‌گذاری کور در کلیت بازار سهام، در انتخاب سهم و صنعت دقت و تحقیق کافی انجام شود. در چنین حالتی احتمالا بتوان بازدهی‌ بیشتر از تورم کسب کرد.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر