سوخت نفتی صعود بورس

سوخت نفتی صعود بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان: شاخص کل بورس تهران امروز با رشد ۰.۹ درصدی همراه شد. سهام شرکت‌های پالایش نفت و هلدینگ‌های مرتبط بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. در ریزش پایان هفته بازار جهانی به دنبال تصمیم فدرال رزرو برای تشدید سیاست‌های انقباضی نفت به رشد خود ادامه داد و در سطوح بالای خود ماند. شاید همین موضوع باعث شده که در کنار وضعیت کرک اسپرد مناسب این صنعت بیشترین توجه را این روزها به خود جلب کند. در سایر گروه‌ها نیز بعضا تک‌نمادها رشدهای قیمتی محسوس را تجربه می‌کنند گرچه فضای کلی معاملات این روزهای بورس مثبت است.

امروز سهام پالایشی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. پس از چندین هفته که خودرویی‌ها با موج اخبار از واگذاری سهام در کانون توجه بازار بودند و بیشترین ارزش معاملات روزانه را به ثبت رساندند پالایشی‌ها به واسطه چشم‌انداز سودآوری قابل توجه مسیر صعودی را در پیش گرفته‌اند و با وجود عرضه‌های سنگین رشدهای مداومی را تجربه می‌کنند. بازگشایی هیجانی شبریز و تشکیل صف خرید سنگین برای این نماد باعث شده که توجه بیشتری به سمت پالایشی‌ها جلب شود.

در سایر گروه‌ها بعضا تحرکات مثبتی مشاهده می‌شود. در گروه شیمیایی سهام پتروشیمی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران هستند. همچنان اوره‌ای در میان سهامی قرار دارند که شاید بتوانند سودآوری مناسبی را با توجه به قیمت‌های بالای اوره در بازار جهانی شناسایی کنند. در گروه‌های فلزی اما ریزش قیمت فلزات رنگی باعث شده که اندکی هراس از ادامه رویه قیمت‌ها در بازار جهانی ایجاد شود. نگرانی از ایجاد رکود در اقتصاد جهانی هر روز پررنگ‌تر می‌شود.

در گروه‌های کوچک نیز تحرکات مثبت همچنان ادامه دارد. شاخص کل‌هم‌وزن با اثرگذاری یکسان نمادها در محاسبه شاخص امروز نیز رشد بیش از یک درصدی را به ثبت رساند. سهام روغن خوراکی با انتظار برای افزایش قیمت با رشد تقاضا مواجه شده‌اند. به صورت کلی سهام با برچسب کالای اساسی این روزها مورد توجه هستند. همچنین در دیگر گروه‌های کوچک مانند کاشی و سرامیک و قندی‌ها نیز شاهد افزایش تقاضا در بازار سهام بودیم. شاخص کل بورس تهران تا سقف ۲۰ ماهه خود کمتر از دو درصد فاصله دارد و رسیدن به این سقف گرچه برای تحلیلگران تکنیکال نگران‌کننده است اما همچنان احتمال ادامه رشد شاخص وجود دارد. در این میان رشد نرخ دلار و نزدیک شدن به ۲۹ هزار تومان از نکات مهم این روزهای اقتصاد کشور است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر