آتش فدرال رزرو بر جان بیت کوین

آتش فدرال رزرو بر جان بیت کوین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بیت کوین برای اولین بار از ماه جولای به زیر 30 هزار دلار سقوط کرد زیرا افزایش نرخ بهره در آمریکا باعث فرار سرمایه‌گذاران از این بازار پرریسک و متلاطم شده است. بررسی دقیق داده‌های بازار نشانگر آن است که پادشاه ارزهای دیجیتال در ساعات آغازین روز سه‌شنبه در بازارهای آسیایی به ۲۹۷۳۰ دلار سقوط کرد و سپس به حدود ۳۲۰۰۰ دلار در بازارهای اروپا بازگشت. بیت کوین در پایین‌ترین سطحی که در 24 ساعت اخیر دید از سقف خود حدود 56 درصد سقوط کرده است گرچه که بخشی از آن طی معاملات چند ساعت اخیر جبران شده است

داده‌ها نشان می‌دهد سایر دارایی‌های دیجیتال نیز در هفته‌های اخیر تحت فشار فروش زیادی قرار گرفته‌اند و ارزش بازار 500 دارایی دیجیتال برتر را از رکوردی که در نوامبر 2021 به دست آمده بود به نصف کاهش یافته و به 1.4 تریلیون دلار رسیده است.

سقوط بازار ارزهای دیجیتال در شرایطی در حال وقوع است که سرمایه‌گذاران پس از موج افزایش نرخ بهره که توسط بانک‌های مرکزی جهانی اتخاذ شده، روی داده است. این موضوع باعث شده است که بازارها با رکود نسبی مواجه شوند و سرمایه‌گذاران ریسک گریزتر دارایی‌های خود را از بازارهایی که تلاطم بالایی دارند مثل بازار کریپتو خارج کنند. سایر دارایی های پرخطر مانند سهام و اوراق قرضه نیز تحت فشار قرار گرفته‌اند، اما ارزهای دیجیتال ضربه شدیدتری را متحمل شده اند.

دلیل اینکه بازار کریپتو در سال گذشته رونق گرفت این بود که بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را در اوج بحران کرونا به پایین‌ترین حد خود رساندند و معامله‌گران را به سوی دارایی‌هایی ریسکی‌ که پتانسیل کسب بازدهی قوی دارند، سوق پیدا کردند. اما پس از فروکش کردن موج کرونا و بازگشت کسب و کارها به روال عادی شاهد تغییر رویکرد فعالان و سرمایه‌گذاران در بازارها هستیم. دانیل آیوز، استراتژیست Wedbush Securities در همین رابطه گفت این یک خطر برای همه کلاس‌های دارایی از جمله کریپتو است.

Loading...
روند ارزش بازار کل رمزارزها

برای اینکه عمق فاجعه رخ داده در مدت اخیر را بهتر درک کنیم خوب است نگاهی بر عملکرد 5 رمزارز کوچکتر بازار بیاندازیم. داده‌های تحلیل FT Wilshire که پنج سکه دیجیتال برتر به استثنای بیت کوین را ردیابی می کند، نشان می‌دهد که این رمزارزها بیش از 70 درصد از بالاترین ارزش خود را از دست داده است. به طور مثال توکن‌هایی مانند Solana که زمانی به عنوان جایگزینی برای شبکه اتریوم در نظر گرفته می‌شد، به سرعت در روند کاهش قیمت قرار گرفتند.

پس لرزه‌های ریزش رمزارزها

دامنه موج ریزشی قیمت ارزهای دیجیتال بسیار گسترده بوده، به طوریکه حتی شرکت‌هایی که در این کلاس دارایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند هم با چالش‌های متعددی روبرو شده اند و کاهش قیمت سنگینی را تجربه کرده‌اند. به عنوان مثال ارزش شرکت MicroStrategy که توسط مایکل سیلر هدایت می شود، امسال 60 درصد کاهش یافته است. کوین بیس در سال 2022، 67 درصد کاهش پیدا کرده است و روز دوشنبه برای اولین بار از زمانی که این صرافی در نیویورک در آوریل 2021 عمومی شد، قیمتش به زیر 100 دلار سقوط کرد. علاوه بر این می‌توان به شرکت‌های استخراج بیت‌کوین مانند Bitfarms و Marathon Digital Holdings اشاره کرد که از رایانه‌های قدرتمند برای ماینینگ استفاده می‌کنند که به واسطه پردازشی که انجام می‌دهند توکن‌های دیجیتالی کسب می‌کنند و ارزش آنها هم به شدت سقوط کرده ‌است.

عقب نشینی اخیر نشان داد که چگونه عملکرد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به شدت با بازار سهام ایالات متحده مرتبط و هم راستا است. همبستگی بین بیت کوین و Nasdaq Composite (شاخصی که برای شرکت های بزرگ فناوری ایالات متحده محاسبه می‌شود) به رکورد بسیار بالایی دست پیدا کرده است. به گفته ایوز، بعضی از سرمایه‌گذاران، کریپتو را به عنوان پوششی در برابر تورم انتخاب کرده‌اند، اما با توجه به همبستگی بالای کریپتو و بازار سهام آمریکا این سناریو با شکست مواجه شده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر