تب داغ خرید خانه؛ قیمت وام مسکن در سقف تاریخی

تب داغ خرید خانه؛ قیمت وام مسکن در سقف تاریخی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : تمام بازارها دوباره داغ شده‌اند و در مسیر صعودی قرار گرفته‌اند. در این میان معاملات اوراق تسهیلات مسکن در بورس هم بسیار داغ شده است و تسه‌ها با رشدهای پیاپی ۵ درصدی در حال حرکت به سمت قیمت‌های تاریخی است. به طوری که در معاملات امروز بازار سرمایه، قیمت هر ورقه تسه با رشد ۵ درصدی به بیش از ۱۳۰ هزار تومان رسید.

هر چند قیمت تسه‌ها هنوز تا اوج تاریخی خود فاصله دارد اما پیش از عید که قیمت تسه‌ها با اوج ۱۶۷ هزار تومانی رسیده بود، به واسطه طرح ۸۳ بانک مسکن تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام با تخفیف ۵۰ درصدی نصف شده بود. به همین دلیل در آن زمان هزینه نسبی دریافت وام (هزینه خرید اوراق به ارزش کل وام) تا حدی کنترل شده بود.

اما حالا با رسیدن قیمت تسه‌ها به بیش از ۱۳۰ هزار تومان و پایان طرح تخفیفی مذکور، هزینه نسبی دریافت وام مسکن به بیش از ۲۶ درصد رسیده است که بی‌سابقه بوده است. با سطوح جدید قیمت تسه‌ها یک زوج تهرانی برای دریافت وام ۴۸۰ میلیون تومانی باید چیزی حدود ۱۲۶ میلیون تومان هزینه کنند.

اوج دوباره تسه‌ها

بعد از شروع رشد افسارگسیخته قیمت تسه‌ها در پاییز پارسال که به واسطه دو عامل افزایش انتظارات تورمی و دو برابر شدن سقف مبلغ وام بود، در فصل زمستان سیاستگذار با کاهش تعداد اوراق مورد نیاز برای دریافت وام، سعی کرد هزینه دریافت وام برای مصرف‌کنندگان را به طور موقت کنترل کند. این اقدام در آن زمان باعث شد هزینه نسبی وام مسکن که به حدود ۲۳ درصد رسیده بود کنترل شود.

Loading...

اما با شروع سال جدید انتظارات تورمی در همه بازارها افزایش یافته است. توقف مذاکرات و کاهش امیدها به احیای برجام بعد از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، عدم اصلاحات جدی در بودجه و رشد بالای دستمزدها از جمله عواملی هستند که در سال جدید انتظارات تورمی را افزایش داده‌اند. در همین خصوص در بازار مسکن هم شاهد داغ شدن معاملات ملکی هستیم. به طوری که گزارش‌های رسمی حاکی از رشد ۶۴ درصدی تعداد معاملات در فروردین امسال نسبت به سال گذشته است. گزارش‌های میدانی هم حاکی از داغ‌تر شدن بازار مسکن و افزایش خریداران در اردیبهشت‌ماه است. چنین چیزی در معاملات تسه‌ها هم مشهود است. به طوری که متوسط حجم معاملات روزانه تسه به سطوح پاییز ۱۴۰۰ برگشته است و نسبت به میانگین حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن در اردیبهشت پارسال هم ۱۲۰ درصد افزایش یافته است.

قیمت تاریخی وام مسکن

بررسی‌های بورسان نشان می‌دهد که هزینه نسبی وام مسکن (نسبت هزینه خرید اوراق به ارزش کل وام) طی بیش از ۶ سال گذشته به طور متوسط حدود ۱۳ درصد بوده است. این نسبت یک بار پیش از شروع طرح تخفیفی ۵۰ درصدی در زمستان پارسال به عدد ۲۳ درصد رسیده بود که بعد از رسیدن به این سطح، طرح تخفیفی ۵۰ درصدی بانک مسکن اجرا شد و این هزینه‌ها تا حدی کنترل شد.

Loading...

اما طی روزهای اخیر که تسه‌ها دوباره در مسیر صعودی قرار گرفته‌اند، در حال دور شدن از این میانگین هستند. به طوری که امروز با رسیدن قیمت تسه‌ها به بیش از ۱۳۰ هزار تومان، هزینه نسبی وام مسکن به بیش از ۲۶ درصد رسید که عددی تاریخی محسوب می‌شود.

هزینه خرید وام مسکن برای افراد مختلف

هزینه دریافت وام ۴۸۰ میلیونی خرید مسکن و جعاله برای زوجین تهرانی، به حدود ۱۲۶ میلیون تومان رسیده است. همچنین مجردهای تهرانی برای دریافت وام ۲۸۰ میلیونی هم باید بیش از ۷۳ میلیون تومان هزینه کنند.

هزینه دریافت وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید و جعاله مسکن زوجین در سایر شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها هم به حدود ۱۰۵ میلیون تومان رسیده است. هزینه دریافت وام ۲۴۰ میلیون تومانی مجردها هم در این شهرها به نزدیکی ۶۳ میلیون تومان رسیده است.

در شهرهای کوچک با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، زوجین حداکثر می‌توانند ۳۲۰ میلیون تومان وام خرید و جعاله مسکن دریافت کنند و سقف مبلغ این وام برای مجردهای چنین شهرستان‌هایی هم فقط ۲۰۰ میلیون تومان است. به این ترتیب هزینه دریافت وام در این شهرستان‌ها برای زوجین نزدیک به ۸۴ میلیون تومان و برای مجردها حدود ۵۲ میلیون تومان تمام می‌شود.

Loading...
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر